Ад за едни, рай за други! Евро 2016 е ад за феновете, чиито отбори вече се сбогуваха с турнира, и рай за едни други хора - футболните агенти.

Те вече потриват ръце, защото краят на европейското ги приближава към големите печалби.

Мино Райола притиска толкова здраво мобилния телефон към лицето си, че той почти потъва в месестата му буза. Той стои на един от терминалите на парижкото летище "Шарл дьо Гол", а в краката му се търкаля чанта с документи. Райола изглежда разочарован. Но кой е на другия край на линията? Може би Борусия Д? Може би Манчестър Юн или Реал М? Райола (48 г.) е много търсен човек поради простата причина, че е сред най-влиятелните футболни агенти в света. Той представлява играчи като Златан Ибрахимович, Пол Погба и Ромелу Лукаку. А клиентите му се оценяват общо на над 500 млн. евро и целта му това лято е да превърне в злато "бижутата" си.

Райола оценява Погба като творба на Клод Моне, която не може да бъде купена за под 100 млн. евро. За Лукаку пък казва, че "могат да си го позволят" само най-богатите клубове в Европа. А според слуховете е уредил на Златан Ибрахимович седмична заплата от 725 хил. евро в Манчестър Юн. За агентите като Мино, който прибира по 20% от трансферните суми на клиентите за себе си, Евро 2016 е празник.

Един брилянтен дрибъл, един решаващ гол и цената на даден футболист подскача до небето. Точно затова и в този период всички агенти от най-висока класа бродят из Франция в стремеж да не изпуснат следващата сочна сделка. Сред тях е и Майк Бартел, човекът, който защитава интересите на Роберт Левандовски. Тези дни той беше забелязан в лимузина на Пари СЖ до една от парижките гари. След това влезе в един от ресторантите, носейки на ръце сако, маратонки и една чанта с документи. Поръча си печено за 40 евро и го нагълта за рекордно кратко време, в което нямаше как да спечели пари, защото телефонът беше на масата пред него.

"Европейското е нещо като футболна борса и всеки се надява, че ще заложи на правилната акция - откровен е Бартел. - Ето, полякът Михал Паздан е голям удар. Преди турнира за него бяха чували само познавачи, а сега се видя, че го бива на най-високо ниво и го искат отбори от половин Европа!" В един момент телефонът му звъни, поздравява на английски и нервно излиза. А малко по-късно се връща, за да си прибере нещата и пак изчезва. Няма и как иначе да бъде, при положение че най-важните неща за всеки футболен агент са телефонът и чантата с документите му. Бартел твърди, че някои от албанските, исландските и унгарските играчи са си вдигнали с по 400% стойността в рамките на Евро 2016. А интересът на клубовете към неговите посреднически услуги се е вдигнал с 40% в сравнение с Евро 2012. Изглежда че шефовете на клубове са изнервени. Но това е добре за него!

Шефовете се обаждат на множество агенти по време на европейското и им дават инструкции да действат по един и същи трансфер. И затова се налага те да търсят начини да се свързват със семействата на набелязаните играчи, само и само да разберат дали те имат интерес да направят трансфер. Ако получат потвърждение, следва въпросът дали клубът на дадения играч има желание да го продаде? Ако е така, следващият въпрос е за трансферната сума? "Никога не говоря със самите играчи по време на турнир. Такива неща правят само аматьори. На играчите умовете трябва да са им бистри по това време", уточнява Бартел.

Не всички обаче са на неговото мнение. Около нападателя на Белгия Миши Батшуай (Олимпик М) се разигра истинско наддаване след гола му срещу Унгария на 1/8-финалите. На опашка за него се наредиха Ювентус, Кристъл Палас и Уест Хем, а в крайна сметка той отиде в Челси за 40 млн. евро. При положение че преди Евро 2016 правата му се оценяваха на 15 млн.

Националният селекционер на Германия Йоахим Льов подчерта преди турнира, че не иска да вижда агенти в немския лагер а след това показа недвусмислено на играчите, че сега не е времето да се занимават с трансфери. Много е възможно обаче около Юлиан Дракслер (Волфсбург) да има движение. Той показа по време на 1/8-финала със Словакия (3:0), че може да реши мача с един миг на гениалност, а на 1/4-финала с Италия закова безкомпромисно дузпата си. Факт, който събуди интереса на най-големите клубове в Европа. "Цената на Дракслер се вдига. За него ще има много запитвания", прогнозира агент Бартел. Той говори повече като брокер, отколкото като агент. Но в днешно време е така, все по-често директно започва да се говори за пари и агентите даже не го крият. "Това лято в обращение на пазара ще има толкова пари, колкото не е имало никога преди - потрива ръце Бартел. - Голямата трансферна буря обаче ще започне след 1/2-финалите!" Няма и как иначе да бъде, при положение че покрай новия договор за тв права в Англия местните клубове ще могат да отделят 1 млрд. евро повече за трансфери и заплати на играчи.

"Това с агентите не е нещо ново за мен. Там всичките са акули", подчертава бившият немски национал Лотар Матеус, който в момента обикаля Франция като медиен анализатор. Той не крие, че по негово време трансферите са ставали по съвсем друг начин. "След Мондиал 1986 всички големи отбори от Италия ме искаха - припомня Лотар. - Делегация на Наполи пристигна в Германия, за да ме вземе при Марадона. Когато отказах, ми предложиха 500 хил. марки на ръка. Веднага, носеха ги в едно куфарче, което стоеше под масата. За онова време това бяха огромни пари!" С това куфарче от Наполи искали да "купят" думата му, че няма да отиде в друг италиански отбор. Но Лотар пак ги реже. 

Според него сегашните трансферни суми в рамките на 100 млн. евро са пълна лудост. "Който си купува акции на борсата, се ориентира към вариращи фондова. Във футбола не е по-различно - уточнява Лотар. - Ето, от Байерн играха съвсем на сигурно с Матс Хумелс. В същото време обаче рискуваха с привличанията на Кимих, Коман и Ренато Санчес!" И тримата направиха пробива си на международното поле именно на това европейско. "По-голям удар от това няма накъде", подчертава Матеус.

Също толкова хитра е трансферната политика на Борусия Д. "Жълто-черните" рано-рано си подсигуриха две от откритията на Евро 2016 - турчето Емре Мор и португалеца Рафаел Герейро. "Немците имат по-малко пари, но ги харчат по-умно", твърди в този ред на мисли Матеус. И разкрива какво би направил, ако е спортен директор на някой водещ отбор в момента. "Бих взел Марио Гьотце. Той е като "Фолксваген", цената му е паднала много. Но акции трябва да се купуват тогава, когато цената им е ударила дъното. А и съм сигурен, че Гьотце ще си върне по-бързо цената от "Фолксваген"!"

Петер Аренс Рафаел Бушман