Йохан Кройф печели дубъл с Аякс през 1982/83, но след като през лятото му казват, че вече не влиза в плановете за новия сезон, отива в кръвния враг Фейенорд. И прави още един дубъл.
Усещането за възвърната чест и за състояло се отмъщение изпълва Йохан Кройф, когато спуска завесата на бляскавата си състезателна кариера. На 36 е, когато през лятото на 1983-та след дубъл от Аякс, клубът обявява, че той вече не е част от плановете им. Няма да бъде предложен нов договор на човека, който има такава власт, статут и престиж в клуба, да не говорим за бляскава витрина от трофеи.
Гневен, Кройф решава да направи доскоро немислимото – да подпише с кръвния враг Фейенорд.
Ротердамският гранд – първият холандски тим, спечелил КЕШ и Междуконтиненталната купа, по онова време е добавил само една купа на Холандия в последното десетилетие. Вероятно Фейенорд се е нуждаел от Кройф повече, отколкото Кройф от Фейенорд. В онези дни клубът не е бил в позиция да се опре на всепомитащия Аякс, но има и още нещо. През втората половина на 70-те ПСВ Айндховен става все по-силен, печели 3 титли за 4 сезона и Купата на УЕФА през 1978-а. АЗ Алкмаар също излиза на сцената в началото на 80-те – грабва титла и играе финал за Купата на УЕФА срещу Ипсуич.
Обединението между Кройф и Фейенорд през 1983-та не става лесно не само заради войнствените фенове, но и заради самите играчи и изумените медии. Повече от 30 години по-късно снимка на Кройф с фланелка на Фейенорд те кара да се загледаш отново, за всеки случай. На „Де Кюйп“ постепенно осмислят какво се случва, а и сезонът започва впечатляващо – с пет победи и едно равенство, преди в седмия кръг да пътуват за класиката срещу Аякс. На Олимпийския стадион обаче от самоуверените ротердамци не остава и помен – губят с 2:8 от кръвния враг и действащ шампион.
Фейенорд не играе толкова лошо, но прави елементарни грешки, наказани от домакините. Резултатът обаче не изважда от релси ротердамци, точно обратното. Три дни по-късно Фейенорд бие Сейнт Мирън с 1:0 за Купата на УЕФА с гол на Рууд Гулит. Този отбор изобщо не е само Кройф – край него освен Гулит е вратарят Йоп Хийле, по-късно резерва на Ван Брьокелен на Евро 1988; Петер Хаутман, след това диктор на „Де Кюйп“, не спира да вкарва; Андре Хукстра е откритието на сезона; защитата се дирижира умело от Сяак Троост и Михел ван дер Корпут. Принос имат още датчанинът Иван Нилсен, българинът Андрей Желязков, Бен Вайнстекерс и Пиер Вермьолен.
Минават още пет месеца, преди Фейенорд да загуби отново - след серия от 15 успешни мача, от които 12 победи. Поражението в Гронинген през февруари е последното през сезон 1983/84. За купата също върви напред, като на осминафиналите елиминира Аякс след преиграване, единственото разочарование е отпадането от Тотнъм за Купата на УЕФА. Впоследствие тимът на Глен Ходъл ликува и с трофея.
Седмица след загубата в Гронинген идва тестът с Аякс на „Де Кюйп“. Гулит открива от фаул, Кройф също се разписва и Фейенорд печели с 4:1, заличавайки спомена от 2:8. После тимът печели 8 и завършва наравно 3 мача, титлата е осигурена след 3:0 над Утрехт у дома два кръга преди края. Финалът за купата срещу Фортуна Ситард е на „Де Куйп“, спечелен е с 1:0 (гол на резервата Хаутман) и така едва за трети път в историята си Фейенорд стига до дубъл. Кройф е избран отново за Футболист на годината, а Гулит е за №1 при младите. Забележителен финал на кариерата на Йохан, макар не и в клуба, в който е очаквал да го стори.
След като Кройф се оттегля от Фейенорд, клубът взе още една икона от Аякс – 33-годишният тогава Джони Реп идва от Цволе. Сезон 1984/85 обаче е разочарование, а в Европа тимът отпада още на старта от Панатинайкос. За Купата на Холандия също се проваля рано – срещу Екселсиор, а в Ередивизие завършва трети, далеч зад Аякс. Разочарованията в Ротердам не спират дотук, тъй като през лятото на 1985-а Гулит отива в ПСВ Айндховен, а Кройф се връща в Аякс като треньор.
Последните три декади рядко са били щедри към Фейенорд, като титлата само още два пъти дойде на „Де Кюйп“, за последно през 1998/99. През новия век в залата с трофеи пък влязоха само два. Финансовите проблеми и дори флиртът с изпадането станаха реалност за някогашния гранд, който още преследва призраците на славното си минало.
Стивън СКРАГ, Guardian.co.uk
Превод: "Тема спорт"