Йеспер Андреасен показва пред камерата чиния с десетина халапеньо (люти чушки), след което започва една по една да ги пъха в устата си, изхвърляйки гордо дръжките през рамо. Няколко пъти спира, за да изпсува, да се посмее, закашля или развика, като към края тези звуци се превръщат в изпълнен с болка мощен рев. След като хапва последната чушка, Андреасен, датчанин на средна възраст, благодари на зрителите.

Видеото, което Йеспер изложи във Фейсбук през август, е предназначено за един човек - Симона Халеп, румънската тенисистка с прякор Халепеньо. В продължение на няколко месеца Андреасен се опитва в интернет да докаже своята преданост към Халеп, като й изпраща множество ласкателни постове в Туитър. Но когато през април разбира, че любимката му планира да се омъжва, той променя тона. Започва да я заплашва, оскърбява и предупреждава, че за такова отношение към него тя ще умре или никога повече няма да може да ходи. По това време Халеп, трета в световния рейтинг, играе на турнира в Щутгарт, където службата по охрана е незабавно уведомена за заплахите.

Всичко това се случва 22 г. след като първата ракета в света Моника Селеш по време на мач в Хамбург бе прободена в гърба от фен на Щефи Граф. От тогава много тенисистки признават, че личната безопасност си остава тревожен аспект от живота в профи тура. Чиновниците от WTA заявяват, че продължават да поставят безопасността на играчите на първо място. В същото време обаче социалните мрежи са сближили играчи и фенове, като тази близост понякога е плашеща. Затова след заплахите на Андреасен Халеп, макар и рано сутрин без зрители, тренира с охрана. Докато тя върти ракетата, охраната рови за подозрителни предмети под седалките, преглежда и празните кутии за топки на тенисистките преди нея.

Халеп пристигна в Щутгарт, спечелила 24 от 27 мача, но от онзи момент загуби пет от 11 мача, включително във 2-рия кръг на "Ролан Гарос" и 1-вия на "Уимбълдън". След загубата от 106-ата ракета в света Яна Чепелова Халеп обясни неуспехите си и със стреса от заплахите на Андреасен.

Джон Тобиас, агент на няколко известни тенисистки, между които Каролин Вознячки и Слоун Стивънс, разкри, че в това отношение жените са по-уязвими от мъжете.

Той не съобщавал домашния адрес на своите клиентки дори на спонсорите. Евентуална пратка отива в офиса на агенцията, след което куриер я доставя на тенисистката.

Наскоро Вознячки приложи снимка на изпратена до нея маратонка "Адидас". Върху подметката й някаква откачалка на име Анди нарисувал сърце и номера на мобифона си с молба да му се обади. "Доста изобретателно" - написа Вознячки.

Макар че взима мерки, Каролин разказа за чувството на безпомощност, което възниква от факта, че глобалният спорт осигурява на ку-ку феновете възможност практически всяка неделя за достъп до звездите. "Социалните мрежи и географията на турнирите улесняват навлеците. Ако някой иска да те намери и да ти погоди нещо, нищо не може да го спре. Остава само да се наслаждаваш на живота и да се надяваш, че в света живеят добри хора."

Пам Шрайвър, бивш президент на WTA по време на нападението срещу Селеш, заяви, че този ден бил един от най-важните в историята на женския тенис. "След това светът се промени" - подчертава тя.

Промените са видими. Столовете на играчите са вече по-далеч от трибуните, а на корта се появи охрана, стояща с лице към зрителите. Турът организира и семинари по безопасност за изплашените играчи. "Там например се говори, че на обществени места не бива да съобщавате хотела си. Не крещете на приятелката си в другия край на фоайето в коя стая сте. Във фитнес залата на хотела не записвайте номера на стаята и т.н. Младите спортистки не обръщаха особено внимание на това, но след атаката срещу Селеш всички се замислиха" - коментира Шрайвър. След инцидента Селеш не се появи на корта повече от 2 г. А след това никога не успя да се върне на доминираща позиция.

Винъс Уилямс твърди, че е работила над "първата стъпка", която ще й помогне да се спаси. "Трябва да осъзнаете ситуацията и това, което ви заобикаля. Когато си публична личност, си наясно, че в света има хора, които не са толкова стабилни колкото ти се иска. И не само в тениса."

Хедър Уотсън, първа ракета на лудата по тениса Великобритания, получава повече внимание, отколкото предполага 59-ото й място в рейтинга. Тя твърди, че вече се е примирила с оскърбленията в интернет. "Заплашваха ме дори със смърт. Искаха да изколят мен и семейството ми, други се надяваха да се разболея от рак и да умра бавно и мъчително. Пишеха ужасяващи неща, главата ми не можеше да побере толкова злоба." Повечето обиди тя получавала след загуба от разстроени комарджии.

Заплахите по адрес на Халеп накараха и Мартина Хингис да си спомни за мъжа, който я преследвал на младини. Австралиецът Дубравко Райчевич твърдял, че 18-годишната Хингис го привличала, защото приличала на съпругата му Марина (Андреасен също признава, че Халеп прилича на бившата му съпруга).

"Звънеше ми в хотела, дебнеше и колкото по-малко получаваше, толкова повече се стараеше" - спомня си Хингис. Райчевич чукал на вратата на дома й в Цюрих и посещавал всичките й мачове. Хингис уверява, че причината за невероятната й загуба в първия кръг на "Уимбълдън" през 1999 г. бил стресът от нейния преследвач, който я последвал дори в Англия. Две години по-късно Райчевич нарушава съдебната забрана и пристига на турнира в Маями, където играе Хингис. Там е арестуван и осъден на 2 г. затвор.

Партньорката на Хингис на двойки Саня Мирза е една от най-известните спортистки в родната Индия. Тя си спомня шубето, когато разбира, че мъжът, който я преследвал по цял свят, е наел стая в хотела на същия етаж, на който била и тя. "Беше Денят на свети Валентин и когато се прибрах от тренировка, в стаята ми имаше огромен букет цветя и други подаръци. Беше ужасно!" С помощта на WTA Мирза пише жалба и мъжът е изселен от хотела.

На турнирите продължават да възникват проблеми с безопасността - например появата на фен на корта след мача на Роджър Федерер на "Ролан Гарос", но тенисистките се страхуват повече извън корта.


Бен Ротенберг, вестник "Ню Йорк Таймс"

Превод на вестник "7 дни спорт"