Упреците не се разминаха и в тази студена септемврийска вечер. На треньора му бяха дошли в повече погрешните пасове и погрешните посоки на движение: "Момчета, концентрирайте се, стегнете се. Хайде сега, още веднъж отново!" И тренировката продължава да си тече, както и дъждът под изкуствените светлини на прожекторите. Докато в един момент треньорът плясва с ръце и казва: "Стига толкова за днес. Но през уикенда само победа!" Този тип изречение се чуват на хиляди игрища всяка седмица. Затова и тренировката на "Гросаспенер СФ" от терманските окръжни групи не е някакво изключение.

Докато от съблекалнята се чува дрънкането на бирени бутилки, навън на терена продължава да се подготвя амбициозна група играчи. Те се движат в странна ритмична последователност из лабиринт от конуси на сгурията, а в същото време изброяват на глас комбинации от числа. След това сгъват телата си така, че да подадат топката с вътрешен фалц. Отвън всичко изглежда като някакъв странен балет. За Грегор Щребел (53 г.) обаче това са висококомплексни упражнения. Които според някои са бъдещето на футбола.

Щребел е убеден привърженик на международно признато сдружение, което изследва човешкия мозък и човешките движения и прилага все по-силно познанията си в немския футбол. А сред трите отбора от Бундеслигата, които разчитат на данните на професор Волфганг Шьолхорн от университета в Майнц, са и лидерите в бранша Байерн Мюнхен и Борусия Дортмунд. Напоследък много се дискутират паралелите между треньорите на двата отбора Пеп Гуардиола и Томас Тухел, но този май е най-решаващият. Във времена, в които професионалният футбол търси отчаяно възможности да подобрява и оптимизира подготовката си, мозъчните изследвания окончателно пробиха в Бундеслигата. Това обаче е логично последствие от големите промени в играта.

Треньорът на Борусия Дортмунд Тухел е сред най-ревностите ученици на школата на проф. Шьолхорн. С което предизвиква учудването на футболистите си. "Първия ден всички се чудехме дали това е част от футбола? Става дума за детайли, с които никога досега не се бяхме сблъсквали", коментира защитникът Невен Суботич след първите седмици под ръководството на новия си треньор. "Тренировките при Тухел са толкова комплексни, че ти трябва поне средно образование, за да ги разбереш", каза халфът на Майнц Ойген Полански, още по времето когато Тухел работеше там. 

Наследникът на Клоп в Борусия още е в началото на кариерата си на пейката, но това не му пречи да търси непрекъснато начини да разширява както своя хоризонт, така и хоризонта на играчите си. Затова и тренировките му са толкова иновативни. Когато той превръща игрището в трапец, за да разберат питомците му по-добре играта на диагонал, той изисква от тях гъвкави решения и изцяло нов начин на мислене. Така Тухел изостря действията и концентрацията на футболистите си.

А "нормалният" мач в края на седмицата им се вижда едва ли не като време за възстановяване. В случая Тухел се вижда като помагач, а не като някаква мелачка. Целта му е да развива играчите си индивидуално, като им поставя индивидуални задачи и неща за заучаване. Съвсем в традициите на школата "Шьолхорн". 

Изводът й е, че биологичната система се организира сама, а човешкият мозък се учи по-бързо от разлики, отколкото от повторения. Това важи и за ходенето, и за всякакви други техники. Грешките пък са съвсем целенасочена част от пътя към успеха. Един извод, който Шьолхорн документира още през 1999 г. в есето си "Индивидуалността - пренебрегваният параметър", малко по-късно влиза в употреба на първо на Барселона. Професорът гостува като лектор в Барселона преди 14 г. и така се запознава с тогавашния кондиционен треньор на каталунците Франсиско "Пако" Сейруйо. Малко по-късно методите на Шьонхорн си пробиват път в школата Ла Масия. Митично място, на което Тухел е провеждал зимен тренировъчен лагер като треньор на Майнц. Сейруйо пък сега е издигнат до директор на звеното "Треньорски методи", а междувременно се е превърнал в ментор на една камара треньори. А най-амбициозният му ученик е Пеп Гуардиола.

Иначе освен с футбол Шьонхорн отдавна се занимава и с други спортове. От години по неговия диференциран модел на обучение тренират националите по ски на Австрия, както и множество лекоатлети от световна класа. В "Гросаспенер СФ" пък неговият човек е Грегор Щребел. Който е убеден, че диференцираното обучение не е стресиращо, а освен това подобрява моториката и координацията. Той обича да говори за биохимия, за правилно хранене и спортна медицина. Бил е помощник-треньор на Феликс Магат във Волфсбург. А сега е част от откритата от Шьонхорн в близост до Хамбург академия за диференцирани футболни тренировки. Входът там е свободен.

"Търсим свободни пространства на неравни повърхности в парка, играем в кръг по хълмове или държим високо топката, обикаляйки из гората", разкрива част от тренировъчните методи Щребел. Условията на действие обаче се променят непрекъснато, а задачите стават все по-комплексни. Универсални и идеални движения няма. Няма нито перфектен пас, нито перфектен удар, убеден е професор Шьолхорн. Защо тогава да се тренират неща, които не могат да бъдат научени?

Луц Вьокенер, превод на вестник "7 дни спорт"