На пресконференцията в Пресклуб България по повод предстоящата олимпийска квалификация по бокс за жени в Лондон (14-23 март) присъстваха треньорите на жените – Ангел Ангелов, Фикрет Ереджебов и Петър Лесов, както и съставът ни за турнира в британската столица – Стойка Петрова-Кръстева (51 кг), Станимира Петрова (57 кг), Аслъхан Мехмедова (60 кг) и Мелис Йонузова (69 кг).
Сапунджиев даде малко повече информация за олимпийската квалификация при жените, като спомена и определянето на квотите. „Съставът лети на 10 март в 13:45 часа за Лондон, мъжете вече са там на лагер от десетина дена – те ще се присъединят към отбора в Лондон направо. Олимпийската квалификация започва от 14 март – на 16-и март ще се раздават първите квоти. На 24-и са финалите, на 25-и се прибират, дай Боже с квотите. Относно тях – при мъжете 52 и 63 кг са първите осем, които се класират на квалификацията, 63 и 75 кг са първите шест, тежките са първите четири. При жените е по-различно – 51, 57 и 60 – първите шест, при 69 кг първите пет, при 75 нямаме участничка, там са първите четири“, започна той.
Треньорите коментираха лагера на момичетата в Турция. „Макар че бе за кратко време, много съм доволен от постигнатото като подготовка. Направихме една спарингова седмица в Турция, на нас ни дойде дюшеш, така да се каже – това беше от голяма полза и за четирите момичета, направиха спаринги със световни и европейски медалистки от Турция – имаше две спорни категории 51 и 60 кг – и хубаво е, че там на място се изясниха кой е титулярът в категорията – 51 кг Стойка, 60 кг Аслъхан. Последната седмица сме говорили с юношите старшата да направим три спарингови тренировки в Ботевград“, сподели Ангелов. „Няма защо да се повтарям, подготовката мина на ниво – добре, че отидохме на лагера в Турция, да си сверим часовниците. Добре, че го имахме този спаринг, до последно чакахме да се изяснят нещата, беше малко напрегнато, сега сме по-спокойни, продължаваме с подготовката“, коментира Ереджебов. „Колегите вече го казаха – добра подготовка за нас, стойностни опонентки, световни и европейски шампионки. Надявам се тази положена основа да ни помогне за квалификацията“, каза Лесов.
Състезателките ни споделиха, че се чувстват добре и са готови за битката на ринга в Лондон. Те добавиха, че нямат притеснения относно коронавируса. „Чувствам се добре, подготовката мина добре, просто искам да пожелая на целия отбор повечко късмет, да нямаме контузии, да имаме един добър жребий, пожелавам всяка една да си вземе квотата в категорията“, сподели Стойка Петрова-Кръстева. „Чувствам се добре, остава да отидем и да спечелим“, бяха думите на Станимира. „Чувствам се подготвена, спарингите в Турция ми дойдоха много добре, мисля, че мога да взема квота“, допълни Мелис. „Дано късметът е с нас, след това участие на Олимпиадата“, коментира Аслъхан.
Сапунджиев сподели, че има още една олимпийска квалификация – в Париж през месец май. „Ще се опитаме да спечелим максимален брой квоти за Олимпиадата. Нямаме достатъчно подготвен състезател за категория до 75 кг – има още една квалификация в Париж, сходни са датите (13-24 май) и тя ще бъде финалната, там ще се раздадат последните квоти. Там ще участват всички, които не са успели да вземат квоти сега в Лондон“.
„Смятам, че не съм във върховата форма, в която ще бъда за Олимпийските игри, не може цяла година да сме на гребена на вълната, мисля, че съм в много добра форма, за да взема квота и да покажа максимума на Олимпийските игри – почивката ми се отрази добре, имам доста опит. Не се притеснявам, че известно време не съм се състезавала, това, че показах, че съм най-добрата в категорията, е достатъчно на този етап. „Това е моята оптимална категория, 54 не е олимпийска категория – какво ми коства всичко това?. Доста лишения, режими, за да може да се поддържа теглото“, коментира Стойка относно завръщането си.
Сапунджиев не даде информация относно съдиите на надпреварата, но обясни каква ще е системата за точкуване в турнира в Лондон. „Да, за съдиите, както знаете, този турнир не го организира ИБА, а МОК. Те избират съдиите, правят всичко възможно да има неутралитет, не мога да ви дам допълнителна информация, съдиите си остават пет – нямам притеснения за съдиите, дано няма тесли, български съдия няма да има. Около 40 държави ще вземат участие. След жребия ще има разсейване на база миналите две Световни първенства и Европейските игри – ето я и системата за точкуване – всеки един участник печели точки на база на своето класиране (пример, Стойка стана 2-ра на Световното 2017, запазва точките от него). Първите четири в Европейската ранглиста ги разсейват – при равен брой точки се гледа прекият двубой между двете, ако няма такъв, се гледа класиране първо на Световно, после на Европейски игри. От 12:00 и от 18:00 часа ще са сесиите – до 21-и. На 21-и – полуфиналите ще са от 13 и 18:00 часа – на 22-и се играе за квота. За квотите – този турнир, ако се класираш на първо място, печелиш 400 точки, вторият 300, след това ще им помогнат за разсейване на Олимпиадата. Важно е след спечелената квота мотивацията и концентрацията да не спада“.
„За това си мечтая откакто съм в бокса, надявам се, вярвам, че мога – всички са добри, но мисля, че ако съм здрава, съм мотивирана на 100%, ще успея да спечеля олимпийско злато – но, първо да взема квота, да се отпуснем, първо малко почивка и да се подготвим за Олимпиадата. Все още не знам какво ще правя след бокса, така и не стигам до решение – трудно ще откажа бокса, защото го харесвам, искам да бъда в залата, но не мога да отговоря на себе си, камо ли на вас“, отвърна Станимира на въпрос относно това, което я чака след бокса.
„При жените ще участват 26 състезателки на 51 кг, на 57 – 20, на 60 кг – 20 участнички в Токио, на 69 – 18, на 75 – 16, това са при жените. При мъжете – до 63 кг – 28 състезатели (52, 57 и 63 кг) – 69 и 75 – 24 играчи, 81 – 22, 91+ – 16. На 52 кг е Даниел Асенов, на 57 – Боян Асенов, на 63 – Кирил Русинов, на 69 – нямаме, Симеон Чанов (качи на 75) – на 81 кг – Благой Найденов, 91 – Радо Панталеев, тежките – Петър Белберов“, завърши Сапунджиев относно броят състезатели в Токио и мъжкият състав на олимпийската квалификация в Лондон. /БГНЕС