Трикратният световен шампион по снукър Рони О'Съливан започна успешно защитата на титлата си от иновативния турнир "Пауър Снукър" в "Трафорд център" в Манчестър. Ракетата победи Али Картър в първия кръг с 335-245 точки.

Правилата в турнира са различни с тези по всички останали турнири. Всеки мач продължава 30 минути, всеки играч има по 20 секунди на удар. Червените топки са 9 и са подредени в диамант, а тази по средата се нарича топка за "пауър снукър".

Когато състезателят вкара именно тази червена топка, той има на разположение 2 минути, в които точките от всяка вкарана топка се удвояват. Ако например в тези 2 минути играчът реализира черната, тя ще му донесе не 7, а 14 точки.

Удар от "пауър снукър-зоната", която всъщност е боук-зоната на масата, също носи двойно повече точки. Ако състезател вкара примерно синя топка от боук-зоната по време на "пауър снукър", той взима не 5, а 20 точки за реализираната синя топка. Сукното на масата също е различно. То е видимо по-бързо и контролът върху бияча е много по-труден.

В надпреварата участват само най-добрите 16 играчи в света. Донякъде може да се приеме за изненада загубата на миналогодишния финалист Динг Джънхуей от Греъм Дот. Китаецът падна със 182-288 точки.

Световният №1 Марк Селби разби Матю Стивънс 243-196 точки, а Марк Алън отвя световния шампион Джон Хигинс с 255-177 пункта. Световният вицешампион Джъд Тръмп изненадващо бе пометен от Мартин Гулд с 229-332 точки.

Стюърт Бингъм размаза Шон Мърфи с разлика от повече от 250 точки, след като крайният резултат в срещата бе 376-112. Стивън Лий победи Марк Уилямс много трудно с 228-211 точки, а Нийл Робъртсън излъга Стивън Магуайър: 238-174.