Първите месеци от годината обикновено са най-тежките месеци от финансова гледна точка. Това е така поради ред причини, като това, че сме се охарчили покрай коледните и новогодишните празници, изплащаме всички възможни данъци за предходната година и сметките ни за ток и парно са значително по-високи , заради студеното време. Хората в тези месеци обикновено живеят от заплата до заплата, а не са малко и онези, които прибягват до бързи кредити до 5000 лв (byrzi krediti do 5000), за да облекчат малко финансовото си положение за момента.
Пестенето на пари по принцип е трудна задача, но е дори още по-трудна през тези зимни месеци. Тук ще ви предоставим няколко прости препоръки, които ще ви помогнат да започнете да спестявате, дори и ако получавате малка заплата. Спестените средства могат да ви предпазят от тегленето на нови заеми, ще ви помогнат да погасите старите, ако имате такива, и ще ви помогнат да сте по-спокойни в ситуациите, когато се нуждаете от повече пари. Нещо повече, те могат да ви послужат за начален капитал, който да вложите в собствено печелившо начинание.
Нека да си поставим конкретна цел
За начало трябва да определите каква сума пари ви е необходима, за какъв срок трябва да я придобиете и как смятате да я похарчите. Въпреки че това са доста прости на пръв поглед въпроси, в действителност те са ключови и задължително ще се отразят на финансовата ви дисциплина. Трябва да сте достатъчно честни пред себе си, иначе рискувате бързо да загубите мотивацията си да спестявате. Много хора имат следното мислене: Колкото повече пари, толкова по-добре. Или мислят от рода на: Когато имам пари, ще намеря какво да направя с тях. Този начин на мислене, обаче, е погрешен и неефективен.
За да започне да спестява, човек трябва да бъде много дисциплиниран и последователен в решението си. За да направите това, се препоръчва да отделите известно време, поне около 1 час, за да запишете на лист хартия колко пари действително са ви необходими и за какво. Трябва да определите и конкретните срокове, които си поставяте за постигането на тази финансова цел. Вместо да определяте разводнени и нереални цели от рода на 100000 лв за 10 години, по-добре започнете с по-реални и достижими суми в кратки срокове, от рода на 3000 лв за година. В зависимост от поставената цел, направете план за нейното постигане, като разпределите каква сума трябва отделяте всеки месец. При нереално големи суми, които няма как да постигнете, направете поправка в целите.
Правилни начини за постигане на целите
Като обмислите главните въпроси и определите къде точно ще похарчите парите си, ще знаете и правилния начин да постигнете целите си. Това е като да пътувате с кола нанякъде: необходимо е предварително да знаете накъде точно сте тръгнали, за да определите пътя, по който да минете, като вероятно ще има места с по-кратки пътеки, които да съкратят времето за достигане на целта. Човек без финансов план и цели прилича на човек, който пътува и харчи бензин, без да постигне нищо конкретно. Правилното планиране на финансова стратегия не само ще ви помогне да не посягате към безлихвен кредит или друг вид заеми, но и ще ви даде финансова дисциплина и стабилност.