Пандемията от COVID-19 през 2020 година остави своя голям отпечатък върху света на спорта по подобие на всички останали сфери на живота. Много спортни състезания, включително най-големите и очакваните от феновете, бяха отложени или дори отменени. Положителната страна е, че това доведе до един максимално запълнен спортен календар за 2021, а с разпространението на ваксинацията за новия коронавирус по света, изглежда, че по-голямата част от спортните събития ще могат да се проведат по план.
Ето шест от най-интересните:
1. Олимпийските игри в Токио (23 юли – 8 август) – Надали нещо може да олицетвори клишето „връщане към нормалното“ повече от провеждането на най-голямото международно събитие, не само в света на спорта, а изобщо. През пролетта домакините на Олимпиадата и Международния олимпийски комитет до последно отхвърляха варианта за безпрецедентното за мирно време отлагане на Игрите, но в един момент това просто стана неизбежно и тежкото решение бе взето. От МОК признаха, че второ такова отлагане не може да бъде направено, така че Олимпиадата трябва да се проведе през лятото на 2021 година или да бъде отменена, а това до голяма степен зависеше от ваксината за COVID-19. Знаците се оптимистични, че Олимпиада през 2021 ще има, а дори това може да се случи и пред ограничен брой зрители. Най-добрите представители на всички олимпийски спортове от всички страни по света – на едно място в рамките на две седмици. Дебют за сърфирането, скейтбординга, спортното катерене и каратето, както и завръщане на бейзбола и софтбола в програмата. И най-вече големи надежди за първи златен олимпийски медал за България от 2008 година насам. Между 24 август и 5 октомври в Токио ще се проведат и Параолимпийските игри.
2. Европейското първенство по футбол (11 юни – 11 юли) – Другият най-тежък удар през 2020 трябваше да понесе УЕФА. Европейската футболна централа се съгласи да отложи Евро 2020 (поради комерсиални причини името се запазва) с една година, за да успее да реализира клубния футболен календар на Европа през лятото на отминалата година. Въпреки съмненията, че ще е възможно за реализиране в условията на пандемия, необичайният формат с 11 държави домакини (12 членки на УЕФА) се запазва, като 24-те отбора финалисти ще премерят сили в Лондон, Мюнхен, Баку, Санкт Петербург, Рим, Копенхаген, Букурещ, Амстердам, Дъблин, Билбао, Будапеща и Глазгоу. От доста време насам Англия не е имала толкова големи надежди за първи трофей от световната титла през 1966 година насам, като причините са две – един от най-добрите млади състави в Европа и домакинско предимство в полуфиналите и финала, които ще се проведат на стадион „Уембли“ в Лондон. За България това е осми пореден голям футболен форум, в който националният ни отбор няма да участва.
3. Уимбълдън (28 юни – 11 юли) – Уимбълдън бе единственият от четирите турнира от Големия шлем, който не се проведе през тази година заради пандемията. Причината бе краткият сезон на трева, който може да се реализира само в края на пролетта и началото на лятото, което не позволи изместване на турнира за есента по подобие на Ролан Гарос. Така през 2020 година нямаше Уимбълдън за първи път от Втората световна война насам, но предвидливостта на организаторите им позволи да се измъкнат от ситуацията без финансови загуби, след като стана ясно, че те са правили застраховка за отмяна на надпреварата при голям катаклизъм (война, земетресение, пандемия). Любим на мнозина от тенис феновете, през 2021 Уимбълдън ще бъде чакан с особено голям интерес и поради факта, че може да е лебедовата песен на Роджър Федерер. Швейцарската легенда никога не е говорил за отказване, но наскоро призна, че може би краят наближава, след като претърпя две операции на коляното през тази година и няма да е готов за участие на Аустрелиън Оупън през февруари. Дори и Федерер да обмисля отказване от спорта през следващата година, няма съмнение, че той ще направи едно последно завръщане на свещената трева в Ол Ингланд Клъб, където постигна най-големите си успехи.
4. Сезонът във Формула 1 (21 март – 5 декември) – След орязания календар през изминалата година, Формула 1 организира най-дългият такъв, в който ще се проведат цели 23 състезания, включително и дебютното Гран при на Саудитска Арабия. Погледите ще бъдат насочени най-вече към двама души – Люис Хамилтън, който ще се опита да подобри рекорда на легендарния Михаел Шумахер от седем световни титли и да се утвърди като най-великия пилот в историята на Формула 1, както и към 21-годишния син на Шумахер – Мик, който ще дебютира в сериите с тима на Хаас, след като през 2020 спечели титлата във Формула 2.
5. Райдър Къп (21-26 септември) – Много спортове твърдят, че феновете са неразделна част от тях, но само един турнир го доказа на практика. Сблъсъкът между най-добрите голфъри на Европа и САЩ, който се състои на всеки две години, можеше да се проведе през 2020 без публика по подобие на три от Мейджър турнирите. След дискусия между двете страни бе постигнато съгласие – Райдър Къп без фенове не може и няма да има. Надпреварата бе отложена за 2021, а последващите издания вече ще се провеждат в нечетни години. През 2018 от ролята на аутсайдери европейските голфъри хвърлиха здрав бой на своите съперници, за да постигнат четвърта победа в последните пет издания на турнира. В Уислинг Стрейтс през септември американците ще са пределно мотивирани да си отмъстят, разчитайки на изключително силния си състав – световния номер 1 Дъстин Джонсън, Джъстин Томас, Брайсън Дешамбо и общо 11 голфъри в топ 15 на световната ранглиста към момента. Европейците обаче многократно доказаха, че на Райдър Къп ранкингът няма значение, а най-хубавото от всичко ще бъде емоцията, създадена от неповторимата публика на Райдър Къп.
6. Антъни Джошуа срещу Тайсън Фюри (все още няма дата) – Ако промоутърските игри не окажат негативното си влияние отново, през 2021 година ще видим най-очаквания боксов сблъсък от времената на Майк Тайсън, Ивендър Холифийлд и Ленъкс Люис. Именно Люис е последният абсолютен световен шампион в тежка категория, като след отказването му през 2003 година поясите на различните организации така и не бяха събрани на едно място. Сега Антъни Джошуа държи три от тях, а четвъртият е притежание на Тайсън Фюри. И двамата вече много пъти доказаха голямата си класа, а най-атрактивното в евентуалния сблъсък между тях ще са различните им стилове – експлозивната агресия и мощ на Ей Джей срещу изключителната техника и бързина на Циганския крал. Джошуа има само една загуба oт Анди Руис в кариерата си до момента и много впечатляващи скалпове във визитката си – Дилиан Уайт, Владимир Кличко, Джоузеф Паркър, Александър Поветкин, Карлос Такам, Анди Руис и Кубрат Пулев. От своя страна Фюри все още не познава вкуса на загубата, а сред жертвите му са Владимир Кличко и Дионтей Уайлдър, Няма съмнение, че организаторите ще изчакат момент, в който ще могат да напълнят голям стадион с фенове, за да проведат мача, като към момента очакванията са за сблъсък през май или юни и реванш в края на годината.
Материал на БГНЕС