Трети ден на рекорден брой новозаразени с коронавирус у нас. Все пак според д-р Ива Христова в момента не може да се говори за втора вълна, пише Dnes.bg.
"Случаите нарастват, но е добре, че те са на огнища. Нямаме широко разпространение, което е важно. Ако го имахме, цялата страна щеше да "пламне". Случаите са на клъстери, което показва, че там където не се спазват мерките, този вирус води до усложнена обстановка”, заяви пред Нова тв зам.-шефът на Центъра по заразни и паразитни болести д-р Ива Христова.
Според нея в момента не може да се говори за втора вълна, защото епидемията е под контрол. Очаквано е на отделни места да има епидемични взривове, възможно е това да се случва и за в бъдеще.
"Основното е – когато има работници, които не се чувстват добре, да си останат вкъщи, да потърсят личния лекар, да се карантинират. Хората и другите около тях вероятно са били близки. Така от единични случаи се е стигнало до това огнище", смята Христова.
Тя е на мнение, че с разхлабването на мерките се е създало фалшиво усещане, че всичко е ликвидирано. Според нея, епидемията е под контрол и ако изключим епидемичните взривове, в страната са по-малко случаите на новозаразените. Д-р Христова обясни, че с натрупания опит много бързо се търсят контактните лица, за да може да се спре заразата.
"Направени са страшно много изследвания, за да се стигне до тази висока бройка, което неминуемо е свързано. Много бързо са издирени всички контактни на заразените, така че можем да говорим за по-пълна картина на заболеваемостта", обясни още Христова.
По думите й, при вирусните заболявания има тенденция за намаляване на силата на вируса, но това е бавен процес и у нас още не може да се говори за подобна тенденция. Все пак уточни, че от големият брой заразени малка част са с клинична симптоматика.
Тя отбеляза, че има вероятност за втора вълна, ако не ликвидираме коронавируса напълно през лятото, а този шанс става все по-малък. Така неминуемо есента и зимата с другите респираторни инфекции може да се появи голям брой на заразени и с коронавирус.
Медикът уточни също, че ако човек се зарази от друг човек количеството на вируса, попаднал в него ще е по-голямо и съответно изкарването на болестта ще е по-тежка, отколкото ако се зарази от повърхност, където вирусът е престоял и част от него вече е с намалена сила.
Коментари
Напиши коментар10:40 | 11 юни 2020 г.
09:55 | 11 юни 2020 г.
Напиши коментар