Притеснява ме излизането от реалността, в която е българският футбол. Това заяви в предаването „Тази сутрин“ по bTV селекционерът на националния отбор по футбол Георги Дерменджиев.
Специалистът заяви, че футболът е много сериозна наука и една подготовка изисква много специализирани и комплексни знания – неща, които липсват у нас.
„Не, не това да не се взима сериозно, треньорът е задължен да отиде на тази пресконференция и ние го направихме – българският футбол не е в добро ниво, но не трябва и ние да го хулим толкова. Това е задължение от УЕФА и трябва да се отиде на такава пресконференция, това е всичко, което мога да кажа. Не знам дали е имало въпроси към треньора на Финландия. Крушката има и опашка, както се казва – един мач, който ние очаквахме от много време с Унгария, имаше много надежди за него, изразходихме се много психически – знаех, че ще имаме проблеми, ако не го спечелим, това и стана. От години е това нещо в българския футбол – футболът е много сериозна наука. За да се направи една подготовка това са много специализирани и комплексни знания. Ние в това отношение много изостанахме, това са последствията“.
„Последните 15 години колко продадени играчи имаме в Барселона, Реал и другите големи клубове? Няма такива, трябва да знаем реалността и моментното състояние на българския футбол. От Косово 20 футболисти от повиканите, 14 играят в Германия, Австрия, Белгия. Последният играч от Косово го продадоха за 20 млн. Ние трябва да обърнем много голямо внимание на школите, на подрастващите. Там се снимат тренировки в реално време, в реално време има анализатори, които могат да коригират една кондиционна тренировка – веднага след това се информира старши треньорът, може още на момента да коригира играча. Това са много съществени неща. Има такъв преход, който ние го имахме, самите подрастващи и родители по същия начин – те мислят, че децата им са „златни кокошки“. Тези неща ще спрат – оценката ми е реална, аз знам какви са възможностите на играчите и мисля, че те дават максимума от себе си“, продължи наставникът на „лъвовете“.
“Това е един многоуважан от мен собственик на клуб (б.р; Христо Крушарски), той сам каза, че трябва да се почне от школата. Точно тези играчи, които наблюдаваме с екипа – 35 полеви играчи, мисля, че има по-голям колектив, отколкото предишните. Мисля, че тук има едно осъзнаване в повиканите играчи, трябва да се съобразяваме с моментното състояние на българския футбол. Няма как на мен да ми налагат кой да бъде титуляр. Ако аз се подавах на такова нещо, досега щях да бъда треньор на Лудогорец. Не, това са най-титулуваните играчи – те са играли срещу Реал и ПСЖ, имат рутина и са полезни. Много съм доволен, че ЦСКА влезе в групите на ЛЕ, защото тези момчета ще бъдат викани в националния отбор“, каза още той и по повод българското участие в евротурнирите и как това може да се отрази благоприятно на представителния тим.
„Мен не ме притеснява това, а излизането от реалността, трябва да стане с много разум и последователност. Ние от много време само говорим – но това са хора, които го коментират и нямат знанията за това. Трябва да бъде един човек с управленческа визия и да не прави компромиси, име ми е трудно да кажа. Аз лично моите задължения са други, не мога да кажа, защото не съм вътре. Трябва да не се правят компромиси. Нужна е и игра, играта трябва да се получи от качеството на играчите във вътрешното първенство – а ние имаме 3-4 човека извън България, но те играят в по-непретенциозни отбори. 17-18 годишни момчета отиват в Италия, после се връщат тук”.
„Аз като треньор нямам право да коментирам собствениците, защото това са хората, които дават средствата и определят политиката на даден клуб. Тези играчи от 94-та ги оформи България, но тях ги оформиха суперотборите в Европа. Моят договор е много ясен, знае се докога е, така че аз в момента изпълнявам тази функция, но пак искам да попитам колко треньори преди мен – Матеус, Стоичков, Любо Пенев, Петър Хубчев, какво се случи и промени оттогава?“, завърши риторично Дерменджиев, потвърждавайки, че ще остане начело на националите въпреки серията от поражения в началото на октомври и факта, че България има една победа в последните си 19 международни срещи. /БГНЕС
Коментари
Напиши коментар16:22 | 24 апр 2024 г.
09:45 | 20 окт 2020 г.
Напиши коментар