В последните сезони ситуацията в Арда куцаше, въпреки че нямаше причини отборът да остава много далеч от поставената цел – преследване на квота за евротурнирите. Кърджалийци нямат проблем с финансирането, при тях не гърмят скандали, а съставът е повече от приличен. Наличният потенциал обаче по една или друга причина не бе оползотворяван, въпреки че съставът неизменно бе добре селектиран. В Арда винаги са преобладавали българите, при това такива, които са били национали (б.а. – младежки или мъжки) или сега са част от състава на трикольорите. Така е и през този сезон.
Преди старта на кампанията в клуба решиха отново да се обърнат към Александър Тунчев. Същият, който освободиха малко след старта на пролетния полусезон на 2023/24, за да го заменят с Николай Киров. Вторият престой на Белия при сините обаче не бе успешен и на треньорския мостик отново пристигна Тунчев. Резки движения по състава нямаше и това бе един от плюсовете на кърджалийци. Те не започнаха много убедително и в първите 3 кръга имаха две загуби далеч от дома. Продукцията при 1:5 от Лудогорец в Разград отново навя съмнения, че феновете ще гледат поредната разочароваща продукция. Но не всичко за тима се познаваше от сутринта.
След трудна победа над Хебър и поражение от летящия високо Спартак Варна на „Коритото“ Арда започна да стабилизира представянето си. У дома кърджалийци подчиниха ЦСКА и Ботев Пловдив, като между тези двубои не загубиха в столицата от Славия и ЦСКА 1948. Отборът бе близо и до реми срещу Левски на „Герена“, като стигна до такова срещу Черно море на „Тича“. Тези мачове показаха, че с малко повече вяра в собствените сили съставът наистина може да играе по-сериозна роля в първенството.
Гръбнакът на Арда бе съставен от наши момчета. Централната ос се покриваше от вратаря Анатолий Господинов, пред него действаше Емил Виячки, в халфовата линия играеха Борислав Цонев, Лъчезар Котев и Иван Тилев, а головете в нападение осигуряваха Станислав Иванов и Тонислав Йорданов. Отборът обаче има накъде да расте. А за да стане част от първата четворка, която ще разпределя медалите, трябва да заздрави защитата и да подобри нападението. Защото кърджалийци допуснаха 22 гола – средно по 1.16 на двубой. А бележеха средно по 1.32 попадения на среща. Тези показатели са по-слаби от на намиращите се в челото отбори. Арда обаче сякаш се научи да „минимизира щетите“. И да не влиза в дълги серии без успех, нареждайки поредни провали. Това е крачка в правилната посока. Останалата трябва да дойде след много работа.
Като теглим чертата, е обективно да отчетем, че отборът бележи прогрес спрямо 12 месеца по-рано. Сега Арда е на пето място в класирането, като от 19 мача е завоювал 34 точки. А през 2023/24 зимува седми, като имаше 31 пункта от 20 срещи. В момента съставът на Александър Тунчев заема 5-ата позиция, която праща на бараж за Лигата на конференциите, а наред с това е на 1/4-финал за купата, в който ще гостува на ЦСКА. Кърджалийци са на 6 точки зад Ботев Пд, Черно море и Левски, които са съответно втори, трети и четвърти. Ситуацията при жълто-черните от „Колежа“ обаче може да се влоши напролет с оглед на факта, че собственикът на клуба Антон Зингаревич получи 10-годишна забрана за влизане в България. А сините от „Георги Аспарухов“ още решават треньорски казус и засега са много назад със селекцията. Така че ролята на „умряла лисица“ подхожда на Арда. И тимът като нищо тихомълком може да се изкачи нагоре през пролетта. Поне има такива предпоставки. А за да го постигне, ще трябва да надгради. За целта вече бяха привлечени нови играч, при това такива, които са готови за титуляри и би трябвало да повишат класата на състава. И пъзелът да бъде донареден. Затова и феновете очакват с приповдигнато настроение пролетните мачове. Които започват с домакинство на преследвача Спартак Варна. А позитивно начало може да изстреля отбора напред.
Янаки Димитров, в-к Тема спорт
Снимка: БГНЕС
Коментари
Напиши коментарНапиши коментар