Комисията по етика на ФИФА отхвърли жалбата на президента на УЕФА Мишел Платини, който не се съгласи с причината за отстраняването си от поста.

Освен това, разследващите корупционния скандал на най-високо ниво в световния футбол не приеха аргумента му, че не може да се защитава сам като невалиден.

Платини, който оглавява УЕФА, е със забрана за 90 дни да упражнява властта си, каквото е наказанието и на Блатер, докато срещу тях тече пълно разследване. Комисията по етика разследва плащането на два милиона швейцарски франка (2,1 милиона долара) от ФИФА към Платини през 2011 година, девет години след края на договора му като съветник на Блатер по организацията на Световното първенство в Южна Африка.

Генералната прокуратура на Швейцария пък започна на 25-и септември проверка на Блатер, който е обвинен в спекулативна търговия с телевизионните права, отделно изтъргувани на Карибския футболен съюз.

Платини е кандидат за поста президент на ФИФА и се надява да се включи в изборния конгрес на 26-и февруари 2016 година, който ще посочи наследника на Блатер. Той заяви, че обвиненията срещу него са резултат от обикновени съвпадения на събития и безкрайно мъгляви.

В изявление от името на Комисията по етика на ФИФА, нейният председател Ханс-Йоахим Екерт отхвърли предположенията, че Платини не е бил третиран справедливо и че той е бил интервюиран в продължение едва на пет часа от разследващите лица.

"Аргументът, представен ни от адвокатите на Мишел Платини, че клиентът им не е имал възможност да се защити пред апелативната камара на Комисията по етика на ФИФА преди отстраняването му не е валиден", казва още Екерт.

"След началото на разследването Платини е бил разпитван в продължение на пет часа на 1-и октомври 2015-а година, а изслушването е документирано на повече от 50 страници. Не виждам необходимост от второ изслушване на г-н Платини. Направена по този начин, процедурата е изцяло в съответствие с Кодекса на ФИФА, каза още председателят на Комисията Ханс-Йоахим Екерт.