Холандският Твенте победи с 1:0 Шалке в първи осминафинал от Лига Европа. Двата отбора направиха посредствен мач.

Единственото попадение дойде от силно съмнителна дузпа. Така развръзката остава за реванша в Германия.

След победата над Айндховен с 6:2 в Твенте цареше ентусиазъм. С Николай  Б. Михайлов на вратата холандците повече търсеха победата и в крайна сметка заслужено спечелиха.

В състава на Шалке отсъстваше Клаас-Ян Хунтелаар, който не е готов още за игра след травмата от миналата седмица. Фалфан продължава да е изваден от групата, а Раул бе на терена 90 минути, но не направи нищо запомнящо се.

През целия мач нямаше много голови положения. Джоунс пропусна най-чистата възможност за Шалке през първата част. Вратарят на Шалке Хилдебранд пък спаси няколко далечни удара.

Развръзката дойде в 60-ата минута. Тогава при въздушен дуел Де Йонг беше закачен от Матип, после сам се допрепъна. Съдията обаче показа червен картон на играча на Шалке и посочи бялата точка – въпреки че нарушението бе извън наказателното поле.

Де Йонг вкара дузпата. След това мачът продължи в същия ритъм, което не предвещаваше голове. Така и резултатът остана непроменен.

Твенте играе с успех напоследък срещу германските отбори – победи Шалке и Вердер в групите на същия турнир. Във фазата на елиминациите обаче резултатът на този холандски тим срещу германски отбори е трагичен – 6 отпадания от 6 сблъсъка.