От няколко години се говори, че ще бъде създаден супертурнир, който да смени Шампионска лига. Той може да стартира през 2018 година, когато изтича договорът на УЕФА с Европейската асоциация на клубовете. Но какво ще представлява и ще успеели да замени любимата ви надпревара. Вижте каква е идеята за супертурнира в материала на Sport-Express.

Каква е идеята?

Карл-Хайнц Румениге, изпълнителен директор на Байерн Мюнхен и председател на Европейската асоциация на клубовете, наскоро заяви, че в Европа може да се създаде Суперлига – турнир за най-добрите отбори, които са фаворити в Шампионска лига, но си губят времето в груповата фаза с тимове от средна категория. В Суперлигата ще бъдат само най-добрите, така че организаторите лесно ще увеличат приходите. Например, мачове могат да се провеждат в Азия и САЩ, където по време на предсезонните подготовки на грандовете, стадионите са винаги пълни.

Кой ще участва?

Лидерите в първенствата на Англия, Испания, Италия, Германия и Франция – ще е само от 20 отбора, вместо от 32, както е в Шампионска лига. Проектът още не е обсъждан и руските клубове мълчат по въпроса. Но в ръководството на Европейската асоциация на клубовете влиза Евгений Гинер и ситуацията може да се промени.

Кой ще управлява Суперлигата?

Организацията може да поеме Европейската асоциация на клубовете, която си сътрудничи с над 100 клуба. Така ще получи и независима структура, както е баскетболната Евролига.

Какво се е променило?

Първо, рекордният договор за телевизионни права в английската Висша лига показа, че футболът не е просто пари, а много пари. И второ – в момента ФИФА и УЕФА нямат президенти заради отстраняването на Сеп Блатер и Мишел Платини. Нови лидери все още не са избрани и няма кой да попречи на клубовете да осъществят идеята си.

Това не е първият опит за Суперлига

През 2008 година Г14 – организация на водещите европейски клубове (Реал, Милан, Байерн, Ливърпул, Аякс, Ювентус, Интер, Барселона, Борусия Дортмунд, Олимпик Марсилия, ПСВ, ПСЖ, Порто и Манчестър Юнайтед) имаше идея да организира свой турнир, но проектът бързо стигна до застой. Тогава най-добрите клубове подписаха споразумени с УЕФА и започнаха да получават компенсация, когато футболистите им се контузват по време на големи надпревари на националните отбори.