Базел може да стане четвъртият отбор за последните 15 години, който стига до финал в евротурнирите, след като в същата кампания е гостувал на ЦСКА в България. Армейците първо бяха на кадем на Фулъм през 2009/10 в групите на Лига Европа, когато котиджърс стигнаха до 1:1 в София след груба грешка на вратаря Иван Караджов, довела до изравнителното попадение на Диоманси Камара (65). Малко преди него Мишел Платини бе открил за ЦСКА, взривявайки трибуните на „Васил Левски“.

На „Крейвън котидж“ имаше проблем с пристигането на треньора Любо Пенев, но ЦСКА също се държа достойно, губейки с 0:1 (гол на Золтан Гера в 15-ата минута). Този успех отваря пътя на Фулъм към елиминационната фаза на надпреварата, в която момчетата на Рой Ходжсън последователно отстраниха Шахтьор Донецк, Ювентус, Волфсбург и Хамбургер. На финала обаче загубиха с 1:2 от Атлетико Мадрид след продължения.

Подобен сценарий имаше и през 2010/11, когато ЦСКА отново влезе в групите на ЛЕ и феновете на червените пак гледаха в София бъдещия финалист и в случая носител на трофея. Този път става дума за Порто, който смълчава „Васил Левски“ с 1:0 на 30 септември 2010 година. Победното попадение в мрежата на Райс М’Боли бележи Радамел Фалкао (16), а в състава на армейците, воден от македонския специалист Гьоре Йовановски, се подвизават отдавна забравени футболисти и анонимници като Дечев, Акуаро, Грило, Уилям Тиеро и Трекаричи. За Порто пък на скамейката е младият и неизвестен тогава Хамес Родригес. След като минават през София в първото си гостуване от груповата фаза, драконите не само печелят групата в компанията на Бешикташ и Рапид Виена, но и изминават целия път до финала. Успяват да елиминират Севиля, ЦСКА Москва, Спартак Москва и Виляреал, а на финала подчиняват Брага с 1:0.

Съвсем наскоро през 2021/22 отново имаше подобен случай в Лигата на конференциите, когато ЦСКА се изправи срещу Рома в груповата фаза и загуби с 2:3 и 1:5. След това в същата кампания вълците, водени от Жозе Моуриньо, се добраха до финала и победиха Фейенорд в Тирана, за да завоюват отличието. Интересното е, че историята се повтаря като дежавю за джалоросите. По пътя към единствения си финал за КЕШ през 1983/84 Рома пак бие ЦСКА (два пъти с по 1:0), а след това отстранява Динамо Берлин и Дънди Юнайтед.

Сега в ролята на Фулъм, Порто и Рома може да се озове Базел, който миналото лято в началото на европейския си поход загуби с 0:1 от ЦСКА на „Васил Левски“. В реванша обаче момчетата на Алекс Фрай доказаха, че напук на проблемите си остават евробойци и успяха да отстранят българския отбор с 2:0 на „Санкт Якоб парк“. Този успех отвори широко вратите за швейцарците към последвалия солиден европейски пробив, пише "Тема спорт". След като в първия полуфинал надигра Фиорентина с 2:1, сега швейцарският тим е само на косъм от исторически финал.

В по-старата история също има случаи, в които ЦСКА е отпадал от бъдещ финалист или носител на трофея в Европа. Такъв е примерът през 1965/66-а, когато българите отпадат от Борусия Дортмунд за КНК, а след това именно жълто-черните печелят надпреварата след успех на финала срещу Ливърпул на „Хемпдън парк“. Сценарият се повтаря през 1971-ва, когато Челси печели КНК, а по пътя си отстранява именно ЦСКА след две победи с по 1:0. През 1974/75-а жребият също е кошмарен за червените. Те се падат още в първия кръг срещу Динамо Киев и отпадат пак след две минимални поражения. А за силата на Динамо говори фактът, че в същата кампания съветският отбор стига до финал и в него разбива Ференцварош с 3:0.

Емблематичен е случаят от сезон 1994/95, когато ЦСКА се изправя срещу могъщия Ювентус. На терена червените побеждават с 3:2, но след това е присъдена служебна победа за торинци заради обвинението, че е използван нередовен играч (Петър Михтарски). В крайна сметка ЦСКА отпада, а Юве стига чак до финал, който обаче губи в два мача за сметка на сънародниците си от Парма.

Подобни случаи има и в стария турнир за КЕШ. През 1972/73 Аякс стига до финал, след като във втория кръг елиминира ЦСКА с 6:1 общ резултат. През 1973/74 армейците също са отстранени от бъдещия шампион, този път това е Байерн, който продължава напред с общ резултат 5:3.

Епични са и сблъсъците през 80-те години. През 1981/82 ЦСКА постига велика победа над Ливърпул, но една кампания по-рано допуска поражение от мърсисайдци с 1:6 общ резултат – тогава именно английският тим печели КЕШ.