За футболните фенове в Англия Коледа е период на истински поводи за радост, мачовете натъпкани в дните от календара като плънката на празничната пуйка. Самият 25 декември е свободен от футболни емоции и запалянковците трябва да си стоят у дома, да слушат празничното приветствие на кралицата и да търпят целувките на по-възрастните си роднини.
Това обаче невинаги е било така. Някъде до края на 50-те години футболните мачове са били нещо като част от коледната традиция и са се радвали на солидна посещаемост. И в това има смисъл. Все пак това е празничен и официален неработен ден. Така отиването на стадиона остава едно от малкото места за забавление на хората. В онези време не е имало телевизионни предавания и феновете, опаковани в чисто новите шапки, шалове и ръкавици, донесени от Дядо Коледа, са заемали местата си на трибуните, а не на диваните, както е в днешно време. Забавлението е продължавало и на следващия ден заради мачовете на Боксинг Дей (26 декември), които все още се провеждат.
ТРИ МАЧА ЗА ДВА ДНИ
През 1888 година Евертън играе два мача на Коледа и още един на Боксинг Дей. Всеки един от тези двубои се играе на домакинския по това време стадион на „карамелите“ – „Анфилд“. Сутринта на коледния ден Евертън играе с Блекбърн Парк Роуд за Купата на Ланкашър и печели с 3:2. След обяд е ред на традиционната ежегодна приятелска среща с ирландския Ълстър. Евертън бие с 3:0, а вратарят Чарлз Джолифи реализира третото попадение и хвърля в екстаз намиращите се на стадиона 2000 зрители, което е сериозна посещаемост за това време. На следващия ден е мачът с Буутъл, който не е толкова впечатляващ, тъй като се играе под падаща градушка и завършва при нулево равенство.
Първият двубой за първенство от английския елит, игран на Коледа, е между Престън и Астън Вила през 1889 година. „Непобедимите“ от Престън са актуалният шампион на страната, но „виланите“ са спечелили предишната среща между двата отбора. Интересът е огромен. 9000 души отлагат празничната си вечеря с няколко часа, за да са на един от най-посетените мачове на прохождащата футболна лига. Играч на мача става бившият защитник на Престън Ник Рос, който е преквалифициран на нападател. Той стряска съперниците, пръскайки слюнка и клетви през рехавата си ограда от изгнили зъби в устата. Рос дава ранен аванс на „белите“, но Астън Вила отговаря с два гола преди почивката. През втората част Ник Рос изравнява с далечен удар, а след това оформя хеттрика си с мощен шут. Оспорваният мач завършва 3:2 за Престън, който в края на сезона защитава титлата си.
Програмата често е предлагала истински дербита на Коледа. Едно от първите такива е през 1890 година между Блекбърн и Даруин на „Иууд Парк“. Съперничеството между двата тима е толкова жестоко, че се стига до масов бой, но поводът е съвсем различен. Домакините решават да запазят основните си играчи за двубоя с Уулвърхемптън на Боксинг Дей. Ядосани от това действие от Даруин първоначално отказват да играят, но в крайна сметка и те излизат на терена с доста променен състав. Поведението на двата отбора вбесява хилядите фенове на трибуните, които се обединяват и нахлуват на терена, чупят гредите и нанасят повреди на трибуните. Мач не се играе.
С увеличаването на броя на отборите във Футболната лига, клубовете започват да преминават все по-големи дистанции заради мачовете на Коледа. Честа практика е феновете и играчите да пътуват с едни и същи влакове и автобуси. За да има равнопоставеност е решено, че двата съперника ще играят на разменено гостуване първо на Коледа, а след това на Боксинг Дей. Така всеки отбор изминава едно и също разстояние за мача. През 1908 година тези разменени двубои предлагат няколко огледални резултати. Манчестър Сити бие Челси на Коледа с 2:1, а на Боксинг Дей „сините“ печелят със същия резултат. Бристъл Сити побеждава Брадфорд Сити с 1:0, а след това резултатът се повтаря в полза на тима от Брадфорд.
ВЪПРОС НА ЖИВОТ И СМЪРТ
През 1909 година коледният мач между шотландските Партик Тисъл и Хибърниън завършва с трагедия, след като защитникът на Хибс и националния отбо на Шотландия Джеймс Мейн получава фатални наранявания. Теренът на „Фърхил“ (стадионът на Партик Тисъл) е покрит с лед и преди мача Мейн предупреждава съотборниците си, че всеки един рискува живота и крайниците, ако играе на такава повърхност.
Точно преди почивката Джеймс Мейн е замесен в неволен сблъсък при подхлъзване с Франк Бранскомб от домакините и е изнесен на на носилка с няколко охлузване и следи от бутони по стомаха. Останал с човек по-малко във времена, когато смените не са разрешени, Хибърниън губи с 1:3. Мейн се прибира у дома, но малко по-късно е откаран в болница, където се оказва, че има разкъсани вътрешности. Спешната операция не успява да го спаси и шотландският национал умира на следващия ден.
Най-известният футболен мач на Коледа се играе през 1914 година, когато един от най-смъртоносните конфликти в човешката история е прекъснат заради ритане на топка. Това е популярното Коледно примирие, в което участват около 100 000 войниците от двете страни на Западния фронт на Първата световна война, които си разменят подаръци, цигари, пеят празнични песни и дори намират време на играят футбол.
Войната довежда до прекъсване на футболното първенство на Острова, а играчите отиват на фронта. Празнината е запълнена от женски шампионат, където най-популярен е отборът на фабриката на Уилям Брус Дик и Джон Кър в Престън. Тимът играе първия си мач на Коледа през 1917 година, а целта е да събере пари за благотворителност. Футболистките, водени от капитанката Алис Кел, до една са работнички във фабриката за муниции. Мачът се играе на градския стадион „Дийпдейл“, а Дик, Кърс Лейдис печелят с 4:0 срещу отбора на фабрика „Култард“. 10 000 зрители гледат от трибуните и остават впечатлени от уменията с топка на няколко от футболистите. Събрани са 488 паунда за местната болница.
Да се играе футбол на религиозен празник винаги е било проблем, особено във времената, когато мачове не са се провеждали в неделя заради божите закони. Заради религиозни причини някои футболисти отказват да играят на Коледа. Сред тях са английският национал Артър Бриджит от Съндърланд и Харълд Флеминг от Суиндън. Никой не може да им възрази, тъй като според правилника на Футболната асоциация участието в тези срещи е напълно доброволно.
Всъщност до 1925 година целият отбор на Арсенал няма право да играе на Коледа на собствения си стадион. „Хайбъри“ е изграден върху земя, която е притежание на църковен колеж и договора за наем е упоменато, че „артилеристите“ нямат право да играят на стадиона на религиозни празници. През 1925 година Арснал откупува земята и още през същата година на Коледа от 11:15 часа приема Нотс Каунти пред 33 500 зрители. Домакините печелят с 3:0, а английският национал Чарли Бъчан вкарва един от головете.
ЗАМЪГЛЕНО СЪЗНАНИЕ
Претъпканият празничен футболен календар е истинска финансова благодат за клубовете, но не е особено популярен сред играчите. Повечето от тях са отявлени пияници и не могат да устоят на коледните намаления в заведенията. Още повече, че някои от клубовете дори подаряват алкохол на футболистите си за Коледа. Нападателят на Клептън Ориен (старото име на Лейтън Ориент) Тед Крофърд признава, че през 1931 година целият отбор се е явил пиян за коледния мач с Борнемут, след като треньорът им подарил бъчва с бира. Крофърд не може да върви в права линия и се строполява пиян на терена. Тимът му губи с с 1:2. На следващия ден, вече изтрезнели, той и съотборниците му се реваншират и печелят с 1:0 ответния мач.
Коледата на 1937 година не предлага замъглено от алкохол съзнание, а истинска непрогледна мъгла. Британия е покрита от дебело сиво одеяло, което води до отлагането на повечето мачове. Лондонското дерби между Челси и Чарлтън на „Стамфорд Бридж“ обаче се играе. Двата тима вкарват по един гол. През второто полувреме, когато Чарлтън натиска домакините, мъглата става по-гъста. Вратарят на гостите Сам Бартрам дълго време не вижда никой от своите съотборници, но отдава това на развоя на играта пред другата врата. След няколко минути от мъглата изкача един полицай с въпроса: „Какво, по дяволите, правиш тук? Мачът беше прекратен преди 15 минути!“ Когато Бартрам се прибира в съблекалнята, съотборниците му вече са изкъпани, пушат цигари и се превиват от смях при появата му.
Коледната футболна традиция продължава и през Втората световна война и радва феновете с множество голове. На 25 декември 1940 година Норич приема Брайтън, който пристига само с петима футболисти – един от първия отбор, трима юноши и един под наем. „Чайките“ успяват да съберат група от 11 играчи благодарение на няколко доброволци от трибуните. „Канарчетата“ печелят с 18:0, а Фред Чадуик вкарва шест.
Точно 40 мача от Военновременната лига се играят в коледния ден на 1940 година, а в тях падат общо 210 гола. Саутенд бие Клептън Ориент с 9:3, Борнемут се налага над Бристъл Сити със 7:1, Мансфилд записва успех със 7:2 над Сток Сити, а Бери и Халифакс правят зрелищно 5:5. Някои отбори играят по два мача в този ден. Лестър губи с 2:5 като гост на Нортхемптън през сутринта, а след обяд взима реванш със 7:2 срещу същия съперник. Правилата позволяват необвързани с клуб футболисти да играят за различни отбори. Така Томи Лоутън играе за Евертън срещу Ливърпул преди обяд, а по-късно през деня и за Транмиър срещу Крю. Лен Шакълтън е част от Брадфорд Парк Авеню срещу Лийдс сутринта, а след обяд вкарва за Брадфорд Сити срещу Хъдърсфилд.
През 1949 година футболът е на върха на следвоената си популярност. Почти 3,5 милиона зрители посещават мачовете от коледната програма на Футболната лига, които се играят в рамките на четири дни. Големият брой на феновете се дължи на това, че празничните дни са от малкото възможности работниците да отидат на стадиона. Атмосферата е наистина празнична. Хората по трибуните пеят коледни песни и си подават плоски бутилки с алкохол, които са донесли със себе си. Един от странните следвоенни обичаи на коледните мачове е традицията да се замерят играчите с обелки от портокали. Оранжевите цитруси са истински луксозна стока по това време и много популярен подарък за празниците. Мнозина пристигат на стадиона, натъпкали чорапите и джобовете си с портокалова обелки, които след това хвърлят по противниковите футболисти, но и не само по тях.
ПРАЗНИЧНА ЕВРОПА
На Коледа са играни мачове не само на Острова. Първият в историята мач на новосъздадения турнир Купа на панаирните градове (предшественикът на Лига Европа) е игран на 25 декември 1955 година. Един срещу друг се изправят сборен отбор на град Барселона, съставен предимно от играчи на Барса и един от Еспаньол, срещу 11-орката на Копенхаген, наричана Стаевнет. Срещата се провежда на стария стадион на каталунците „Камп де Лес Кортс“, а домакините водят с 4:0 на почивката. През второто полувреме датчаните връщат два гола, но Барселона печели с 6:2, а бъдещият носител на „Златната топка“ за 1957 година Ласло Кубала е сред голмайсторите. В същия ден Реал (Мадрид) играе срещу Партизан в четвъртфинал от първото в историята издание на КЕШ и записва успех с 4:0. Последното попадение в мача е дело на Алфредо ди Стефано. В крайна сметка Барселона печели Купата на панаирните градове, а Реал (Мадрид) триумфира с КЕШ.
Няколко международни срещи на национални отбори са играни на Коледа. Предимно с участието на отбори от Южна Америка, където Аржентина, Бразилия, Еквадор и Парагвай имат двубои за Копа Америка на 25 декември. Европа не остава по-назад в тази статистика. Франция играе контроли с Белгия през 1952, 1955 и 1963 година и губи в трите случая. През 1957 година „петлите“ се изправят и срещу България на Коледа. На „Парк де Пренс“ в Париж домакините два пъти повеждат с голове на Мариан Висниевски (Ланс) и Ивон Дуи (Лил), но българите и двата пъти изравняват чрез Тодор Диев (Спартак Пловдив) и Методи Несторов (Локомотив София) за крайното 2:2. Мачове на Коледа продължават да се играят в части от света, където християнството не е основна религия – предимно в Азия и рядко в Африка и Израел.
Коледата традиционно се свързва с белия цвят заради зимния сезон, а през 1956 година се случва един от най-белите празници. Заради лошото време и петролната криза много от феновете остават по домовете си. Футболистите пък трудно дишат на терена заради постоянния снеговалеж и пронизващите ветрове. Въпреки това само един мач е отложен – този между Нюпорт и Ковънтри, както и реваншът им на следващия ден.
25 декември 1957 година е последният ден, с пълна футболна програма на Коледа. С навлизането на осветлението на стадионите и преместването на мачовете във вечерните часове вече няма нужда програмата на шампионата да е толкова наблъскана с двубои по празниците. Коледният ден през 1957 година предлага истински голови спектакли. Блекпул печели с 5:1 срещу Лестър, Манчестър Юнайтед записва класическо 3:0 срещу Лутън, Шефилд Уензди и Престън правят 4:4, а Челси разбива Портсмут със 7:4, а четири попадения за „сините“ са дело на 17-годишния Джими Грийвс, който след няколко години ще бъде английски национал.
През 1958 година се играят три мача от Първа дивизия на 25 декември. Година по-късно е само един. Последният шампионатен мач, проведен на Коледа е през 1965 година между Блекпул и Блекбърн. Тълпа от 21 000 по трибуните става свидетел на успех с 4:2 за Блекпул. В Шотландия, където коледният футбол не успява да се наложи като традиция, мачове се играят на 25 декември само в случаите, когато датата се пада в събота. Последните такива срещи са проведени през 1976 година: Клайдбанк – Сейнт Мирън 2:2 и Алоа – Каудънбийт 2:1.
През 1983 година Брентфорд планира да възроди традицията на коледния футбол и трябва да приема Уимбълдън от 11:00 часа в мач от Трета дивизия. „Надяваме се да върнем старата традиция, при която мъжът отива на мач на Коледа, а съпругата му остава вкъщи да пече пуйката“, обявява шефът на домакините Ерик Уайт. Времената обаче са други и думите му са приети за сексистки и следват протести от страна на феновете на двата клуба. Вместо това мачът е игран на Бъдни вечер и Уимбълдън печели с 4:3.
Любопитното е, че футбол все още се играе на Коледа в Северна Ирландия. Там традиционно на 25 декември се провежда финалът на аматьорския турнир „Стийл енд Сонс Къп“. Турнирът е с над 120-годишна традиция и е основан през 90-те години на XIX век от бижутера от Белфаст Дейвид Стийл. През миналата година победител стана Нюингтън, който се наложи с 1:0 над Линфилд Суифтс. Любопитен случай се получава през 2012 година, когато вторият отбор Гленторан побеждава Ардс с 3:0. Оказва се, че победителите се използвали нередовен играч в по-ранните етапи на турнира и са лишени от трофея. Това е единственият случай в цялата история, когато няма победител в „Стийл енд Сонс Къп“.
ТЕЛЕВИЗИОННИ ВРЕМЕНА
Феновете сега може да гледат футбол от дивана или фотьойла си, но преди ерата на Висшата лига, мачовете рядко са част от коледната програма на телевизиите и радио програмите. През 1930 година, в първите години на радиото, „Би Би Си“ предлага на слушателите си празничен подарък с пряко включване за второто полувреме на мача между Арсенал и Манчестър Сити, пише "Тема спорт". В момента на включването резултатът на „Мейн Роуд“ в Манчестър е 1:1, но след това слушателите успяват да последят победата на „артилеристите“ с 3:1. Коментатор е Джордж Алисън, който четири години по-късно ще стане треньор на Арсенал и ще остане на поста до 1947 г., като за този период ще спечели две шампионски титли, два пъти Къмюнити Шилд и един път ФА Къп.
На Боксинг Дей през 1939 години феновете слушат по радиото мача от Военновременната лига между Шефилд Уензди и Честърфилд. Не чуват обаче много голяма част, тъй като предаването продължава само половин час. Първият коледен мач, предаван изцяло директно е на 26 декември 1946 година, а Брентфорд печели с 2:1 срещу Шефилд Юнайтед. Скоро след това мачовете стават част от коледната традиция на радиопрограмите.
От друга страна футболът на Коледа остава дълго време извън от телевизионните емисии. Традиционното в момента предаване „Мач на деня“ стартира през 1964 година, но има издание за празниците чак на Боксинг Дей през 1970 г. Днес феновете редовно могат да гледат мачове и обзорни предавания на 26 декември, но по онова време ръководителите на Футболната лига считат, че телевизионните предавания ще намалят приходите на клубовете, тъй като стадионите ще останат празни. Договор за излъчване на срещи от Боксинг Дей е подписан чак в средата на 80-те години, а на 27 декември 1988 година „Ай Ти Ви“ излъчва първия си коледен мач. Норич печели с 2:1 като домакин на Уест Хям. Зад микрофона е Мартин Тайлър, който 30 години по-късно все още коментира мачове от английското първенство.
Пол БРАУН, „Four Four Two“