Машина за голове, звяр, робот, огромен скандинавски хищник - можете да чуете всякакви описания за Ерлинг Халанд, който прави феноменален старт в Манчестър Сити след трансфера си от Борусия Дортмунд през лятото. Халанд вече вкара 17 гола в първите си 11 мача за Сити, а мениджърът Пеп Гуардиола предупреди, че в следващите години норвежецът ще става все по-добър.
Едва на 22 нападателят вече има 152 гола на клубно ниво и още 21 за националния отбор на страната си, което му дава отлични перспективи да се превърне в един от най-великите голмайстори в играта за всички времена. В този ред на мисли е интересно да погледнем къде точно се намира той спрямо другите съвременни легенди на футбола, когато бяха на 22. Затова нека върнем времето назад.
Лионел Меси
Когато става дума за най-невероятните играчи, които е тренирал, Гуардиола никога не изневерява на Лионел Меси.
"Халанд може да стане по-добър от Лео, но той трябва да има волята да го направи - коментира Пеп. - Ерлинг обича безумно футбола. Никога не съм виждал играч на 21 или 22 години, който да е толкова запален. Може би Меси, но на по-късен етап в кариерата си."
По отношение на головете аржентинецът беше далеч от статистиките на Халанд на тази възраст. Лео бе отбелязал 44 гола в 112 мача за Барселона, но трябва да се отчете, че се подвизаваше повече като крило и допринесе за три титли в Ла Лига и две Шампионски лиги. Това беше и възрастта, след която избухна като голмайстор, отбелязвайки абсурдните 628 гола в следващите си 666 мача за каталунците. А на 23 вече имаше "Златна топка".
Кристиано Роналдо
Подобно на Меси, Роналдо беше на един сезон от спечелването на първата си "Златна топка" на 22-годишна възраст, въпреки че той вече беше завършил като подгласник след Кака в битката да бъде обявен за най-добър футболист в света.
Освен това той също беше използван най-вече като крило по това време, а неговият 50-и гол в кариерата дойде малко преди 22-рия му рожден ден. Чакането да вкара първия от 50-те си хеттрика продължи още шест месеца.
В някои отношения Роналдо имаше подобна траектория на кариерата на Халанд, тъй като португалецът също реши, че преминаването в Манчестър е най-прекият път към това да се превърне в световна суперзвезда. Но, разбира се, ставаше въпрос за Юнайтед на сър Алекс.
Килиан Мбапе
Ако Меси и Роналдо доминираха през последното десетилетие и повече, то Халанд и Мбапе ще бъдат нападателите, които ще бъдат в центъра на вниманието през следващите поне 10 години. Съперничеството и конкуренцията между двамата вече са налице и припламнаха искри между тях, когато Пари Сен Жермен и Борусия Дортмунд се срещнаха в Шампионската лига през 2020 г.
Мбапе е с 18 месеца по-голям от Халанд, но спечели наградата "Златно момче" три сезона по-рано от колегата си след забележителна година с Монако, ПСЖ и Франция през 2017-а.
В момента французинът е напред по отношение на общия брой попадения на клубно ниво с 208 в 286 срещи - средно по 0,73 гола на мач. Норвежецът е с 0,78. Двамата са много близки като показатели на този етап от кариерите си, като 22-годишният Мбапе имаше само девет гола по-малко от Халанд, макар и от 23 двубоя повече.
Карим Бензема
Дебатът за това кой е най-добрият нападател в света в момента е ожесточен, но почти сигурно е, че Бензема ще спечели напълно заслужено "Златната топка". Статутът му на суперзвезда се наложи едва в края на кариерата му, най-вече след като излезе от сянката на Роналдо, въпреки че винаги е бил топ играч.
На 21 Карим влезе в полезрението на най-големите клубове на континента след 66 гола в 148 мача за Лион, а Реал Мадрид пребори конкуренцията на Манчестър Юнайтед на сър Алекс Фъргюсън и го привлече през 2009 г. В първия си сезон на "Сантяго Бернабеу" обаче той отбеляза само девет гола. Това е нищо в сравнение с миналата кампания, когато на 34 години Бензема се разписа 44 пъти.
Роберт Левандовски
Не бяха много тези, които виждаха огромния потенциал на Левандовски, когато беше на възрастта на Халанд, и все още играеше в Полша. Един от тях беше Сам Алърдайс, който искаше да го вземе в Блекбърн, но исландският вулкан с трудното име, който парализира световния транспорт осуети тази сделка през 2010 г.
Така Левандовски отиде в бившия клуб на Халанд Борусия Дортмунд и кариерата му излетя в космоса. След това дойде славата в Байерн Мюнхен, а сега Лева тръгва силно и в Барселона. Но на 22 години той все още беше само една изгряваща звезда в полския футбол с 21 гола в 32 мача за втородивизионния Знич Пруслов, преди да вкара 41 в 82 срещи за Лех Познан.
Златан Ибрахимович
Ибрахимович на 22? Сякаш е било преди векове. На тази възраст Ибра се присъедини към Аякс за рекордните за клуба 7 милиона паунда, пристигайки в Амстердам като сравнително неизвестен нападател, който имаше репутация на скандалджия в шведския Малмьо. Талантът му обаче беше безспорен и бързо започнаха да го сравняват с великия Марко ван Бастен, което доведе до трансфер в Ювентус.
На 22 Златан имаше 48 гола в 110 мача, като големите му голови рекорди дойдоха на по-късен етап - най-вече в Милан и ПСЖ. Хааланд притежава същата непоколебима увереност като Златан, което е огромен плюс за него.
Алън Шиърър
Рекордът на Шиърър от 260 гола във Висшата лига изглежда почти недосегаем, въпреки че ако се задържи в Англия и се опази от контузии, Халанд може погледне към върха. "Мисля, че ако той се задържи на острова и остане във форма, има шанс - каза самият Шиърър. - Но дали Хари Кейн няма да е счупил рекорда дотогава?"
Въпреки че Халанд прекара ранните си години в Норвегия, Австрия и Германия, предизвикателството е при равни условия, тъй като Висшата лига стартира само два дни преди 22-рия рожден ден на Шиърър. Може да е малко рано да се правят сравнения, но от първите си седем изяви в Премиършип Хааланд води с 11-7 на англичанина. Остават още "само" 250, за да го мине...
Серхио Агуеро
Ерлинг има да извърви дълъг път, преди да достигне клубния рекордьор на Сити по голове Серхио Агуеро, който има 260 попадения за клуба във всички турнири. Норвежецът обаче може да има известно самочувствие заради факта, че на 22 аржентинецът все още беше в Атлетико Мадрид и му оставаше още един сезон в испанската столица, преди да се премести на "Етихад".
Средно 26 гола на година, каквато е статистиката на Кун при "гражданите", може и да е нещо впечатляващо, но не и за Ерлинг Халанд, който е на път да ги постигне само за няколко месеца след дебюта си.
Материал на webcafe.bg (заглавието е на Gol.bg)