Футболистите попадат във фокуса на вниманието, когато става дума за заплати и трансфери. Треньорите остават на заден план, но те също са доста добре обезпечени. "90min" направи класация на наставниците, които взимат най-големи годишни заплати.
Топ 10 е доминиран от италианците, които са трима - Канаваро, Конте и Анчелоти, следват по двама испанци - Гуардиола и Бенитес, и германци - Клоп и Флик, и по един португалец - Мауриньо, аржентинец – Симеоне, и французин - Зидан.
Всички те са спечелили достатъчно трофеи на местно и международно ниво, с което са си заслужили щедрите възнаграждения.
Ето какво показва класацията:
1. Пеп Гуардиола (Манчестър С) - 23 млн. евро
Номер едно е Пеп Гуардиола. Безспорно един от най-добрите треньори във футболната история очаквано е и Крез сред тях. Годините и спечеленитe трофеи в Барселона, Байерн и Манчестър С говорят много. Вярно – с каталунците колекцията му e най-пълната и най-богатата, но нито в Германия, нито в Англия има от какво да се срамува. Голямата му цел е с гражданите да спечели Шампионската лига и с всеки изминал сезон се доближава до нея. Той е основен елемент в Ман Сити в момента и е най-добре платеният треньор на планетата със своите 23 млн. евро годишно.
2. Жозе Мауриньо (Тотнъм) - 17,5 млн. евро
Португалецът просто няма как да е далече от върха, независимо дали става въпрос за успехи или пари. След неособено щастлив престой начело на Манчестър Ю, с който обаче не пропусна да спечели още едно континентално отличие – Лига Европа през 2017 г., Мауриньо е гладен за нови подвизи. Тотнъм за него е голямо предизвикателство, тъй като шпорите вече не помнят откога не са ставали шампиони (тази година закръглят 60 от последната титла), а дистанцията от последния евротрофей (Купата на УЕФА през 1984 г.) също е значителна. Жозе обаче знае пътя към отличията и вече си уреди битка за Купата на лигата срещу големия си съперник Гуардиола. Шансовете на Тотнъм в Лига Европа също не са за подценяване. Така че Специалния си заслужава тези 17,5 милиона евро годишно.
3. Диего Симеоне (Атлетико М) - 15 милиона евро
Връзката на Диего Симеоне с Атлетико Мадрид е достойна за книга, филм и всичко, което можете да си представите. Изминаха девет години, в които аржентинският треньор е начело на отбора. Атлетико се превърна в друг клуб с Диего, може би не толкова симпатичен, но винаги настроен за битка, подобно на свой наставник, когато беше футболист. Симеоне е единственият неевропеец в престижната класация, а този сезон под неговото ръководство дюшекчиите са се устремили към титлата в Ла Лига. Засега Атлетико показва по-малко колебания от Реал и Барселона и ако успее, Ел Чоло не само ще си заслужи тези 15 милиона евро годишно, но ще бъде канонизиран в клубния пантеон.
4. Рафаел Бенитес (Далиен) - 13,5 млн. евро
Друг треньор с огромна история в европейския футбол, испанецът Рафаел Бенитес, води китайския Далиен. Азиатците се надяват 60-годишният мадридчанин да ги изведе до първа титла в историята. А Рафа знае как се печелят трофеи. Правил го е с Валенсия (2 титли и Купа на УЕФА), с Ливърпул (ФА къп, Шампионска лига, Суперкупа на Европа), с Челси (Лига Европа), с Интер (Суперкупа на Италия, световно клубно първенство) и с Наполи (Купа и Суперкупа на Италия). Един от най-мощните финансово и спортно-технически клубове в Китай дава 13,5 милиона евро годишно на Бенитес, за да стигне до върха.
5. Фабио Канаваро (Гуанджоу Евъргранд) - 12,5 млн. евро
Бившият италиански защитник и световен шампион от 2006 г. - Фабио Канаваро, подкара четвъртия се сезон начело на Гуанджоу Евергранд. Този тим определено може да бъде определен като местен хегемон – за последните 10 години 8 пъти златните медали са на вратовете на южнокитайските тигри. Италианската нишка там започна с легендата Марчело Липи, който впоследствие промотира сънародника си. Приносът на Канаваро засега се изразява в една титла и Суперкупа на страната, но явно клубното ръководство вижда потенциал в 47-годишния неаполитанец, за да му осигури годишно възнаграждение от 12,5 милиона евро.
6. Зинедин Зидан (Реал М) - 12 млн. евро
Зидан със сигурност е едно от най-големите имена в историята на великия Реал Мадрид. Да оставиш ярка следа на претенциозна и капризна сцена, като „Сантяго Бернабеу”, като футболист и треньор е привилегия, удала се на малцина. През 2019 г. французинът се завърна в Мадрид по искане на президента Флорентино Перес, а днес получава около три пъти повече от последния си престой начело на Белия балет, който изведе до историческите 3 поредни триумфа в Шампионската лига. Зизу в момента защитава титлата си в Ла Лига и се разписва под 12 милиона евро годишно.
7. Антонио Конте (Интер) - 11 млн. евро
Конте има мисия да върне Интер на голямата европейска сцена. А също и да триумфира със скудетото. И от двете цели дистанцията е 11 години, но засега спецът от Лече е далече от изпълнението. Антонио направи впечатление с работата си в Ювентус, после в Челси и националния отбор на Италия. Това естествено вдигна цената му. И ако първият му сезон начело на нерадзурите бе опознавателен, то през този очакванията са високи, но засега не му се получава особено. Спецът получава по 11 милиона евро годишно, което на фона на колегите му в Серия А е разлика от 3,5 пъти нагоре и още един сезон на Интер с празни ръце ще издълбае пропаст между възнаграждението и постиженията.
8. Юрген Клоп (Ливърпул) - 10,5 млн. евро
Германецът е един от най-влиятелните треньори за последното десетилетие. След 30-годишно чакане Клоп изведе Ливърпул до титлата последния сезон, при това по безапелационен начин. А година по-рано спечели Шампионската лига, което още повече го бетонира в сърцата на червените фенове. Юрген, който бе постигнал тавана си в Борусия Дортмунд, определено рискува да приеме работата край Мърси. Оказа се обаче, че германецът и Ливърпул не само се намериха, ами са родени един за друг. Клоп е от специалистите, подобно на Пеп и Жозе, които оказват сериозно влияние и променят Висшата лига, и си заслужава всеки цент от годишното си възнаграждение, възлизащо на 10,5 милиона евро.
9. Карло Анчелоти (Евертън) – 8,1 млн. евро
Още един от най-емблематичните треньори в цялата футболна история. 61-годишният Карло Анчелоти след бляскава състезателна кариера пренесе успехите и на новото поприще. Италианецът е извеждал отборите си Милан, Челси, ПСЖ и Байерн до титлата в четири от петте големи първенства. Изключението е Реал М, но пък за сметка на това с Балета вдигна Десетата. Доказан професионалист, Карлето изгражда и човешки връзки с играчите, с които печели уважението им. От миналия сезон се завърна под светлината на прожекторите начело на Евертън, където прибира по 8,1 млн. евро годишно.
10. Ханзи Флик (Байерн) - 8 млн. евро
Германецът нахлу с гръм и трясък в елитната компания. Популярен като дългогодишен асистент на селекционера на Бундестима Йоахим Льов, Ханс-Дитер Флик показа, че може да грее ярко и самостоятелно. През ноември 2019-а изненадващо за мнозина пое разклатения кораб Байерн и успя не само да го стабилизира, ами да го превърне в безпощаден доминатор, обрал всички възможни трофеи. Мюнхенци впечатлиха с игра и резултатност (8:2 срещу Барса в ШЛ дълго ще се помни!), като логично във витрината им влязоха титлата, купата и Суперкупата на Германия, Шампионската лига и Суперкупата на Европа, а следващия месец е десертът – световното клубно първенство. На „Зебенерщрасе“ май трябва да му вдигнат сегашната заплата от 8 милиона евро.
Превод, "Тема: Спорт"