
Тази история може да е като предупреждение за звездното попълнение на Ман Сити Рахийм Стърлинг, защото от Ван Волфсвинкел до Дани Освалдо и от Фернандо Торес до Анхел ди Мария във Висшата лига е пълно със скъпи таланти, които обаче така и не успяха да разгърнат потенциала си в новите клубове.
Напрежението е върху самия Стърлинг. Той тепърва ще почувства натиска да бъде на ниво всяка седмица и да издържи на големите очаквания от феновете. И най-вече да докаже, че за него наистина си е струвало да бъдат платени 49 милиона паунда.
Сумата за Рахийм е с 4 милиона по-голяма от тази, за която гражданите взеха Карлос Тевес преди време, и 11 милиона повече от трансферната сума за Серхио Агуеро - другия нападател на манчестърци. Няма спор, че Кун определено си струваше парите, докато същото обаче не може да се каже в пълна степен за неговия сънародник. Да, Тевес вкара забележителните 73 гола в 148 мача за Сити, но и създаде куп скандали и проблеми. Затвърди се тенденцията, че повечето от най-скъпите играчи във Висшата лига по една или друга причина не постигат очакваните успехи.
Вземете за начало Норич. Канарчетата счупиха трансферния си рекорд за Рики ван Волфсвинкел и може да се каже, че това бяха най-зле изхарчените 8,5 милиона паунда в историята. Холандецът дойде в Англия с добра репутация и отбеляза още в дебюта си през сезон 2013/14 срещу Евертън, но така и не се разписа повече за Норич и кариерата му на Острова завърши безславно.
Докато за него може да е оправдание времето за адаптация в нова държава, същото не може да се каже за Анди Каръл. Бившият играч на Нюкасъл е рекордна покупка за два клуба - Ливърпул и Уест Хем, но се провали. За нападател, който е струвал общо 50 милиона паунда, да отбележи съответно 11 гола за едните и 14 за другите далеч не е достатъчно.
Точно 50 милиона е и сумата, с която Челси се набута за Фернандо Торес. Испанецът спираше дъха с екипа на Ливърпул, но на "Стамфорд Бридж" тотално разочарова с едва 20 гола в 110 мача във Висшата лига и Жозе Мауриньо му посочи вратата. Саутхемптън изсипа рекордните за клуба 15 милиона паунда за нападателя Дани Освалдо, но и той не показа нищо, напусна скандално клуба само след 166 дни и се сби на тренировка с Жозе Фонте.
Списъкът продължава с Астън Вила, който хвърли на вятъра 24 милиона паунда за Дарън Бент, Съндърланд - 12 милиона за Стивън Флетчър, и Нюкасъл - 16 милиона паунда за Майкъл Оуен. Последният не стори достатъчно, за да го заобичат, а контузии, слаба форма и бързо напускане в посока Манчестър Юнайтед правят престоя му на север лесно пренебрежим.
Ами Месут Йозил? Той безспорно е талант, но след първите му два сезона в Арсенал не може да се каже, че е изумил света. Въпреки че не може да се определи като "провал", той все още не е показал, че струва 42,5 милиона паунда. Подобна е ситуацията на „Олд Трафорд“. Манчестър Юнайтед плати 60 милиона паунда, но формата на Ди Мария рязко спадна с екипа на червените дяволи. Многократно е показвал, че има страхотна класа, но по всичко личи, че неговото място не е на "Олд Трафорд".
В Евертън Ромелу Лукаку също не е убедил, че е топнападател, а в Тотнъм рекордната покупка Ерик Ламела така и не може да се наложи. На тези играчи тежи етикетът на „най-скъпа покупка“. Натискът от фенове и медии е голям, затова и много от тях попаднаха в списъка на разочарованията. Някои имат характера да издържат и да поемат отговорността, но изглежда, че други го нямат…
Йън МАККОРТ, ГАРДИЪН
Коментари
Напиши коментар09:43 | 22 юли 2015 г.
22:08 | 21 юли 2015 г.
20:15 | 21 юли 2015 г.
19:58 | 21 юли 2015 г.
19:53 | 21 юли 2015 г.
19:45 | 21 юли 2015 г.
19:45 | 21 юли 2015 г.
18:35 | 21 юли 2015 г.
Напиши коментар