Навремето Америка наистина беше далечна. Хари Реднап в своята автобиография разказва за първия мач на "Фийникс Файър", отбор от Америкън Сокър Лийг, в който заминал да играе.
10 минути преди началото на мача никой още не бил виждал дори една фланелка, а когато най-сетне пристигнали екипите, липсвала тази на вратаря. "Ще бъдем най-елегантните в Америка - заявил собственикът Лен Лесер. - Тук никой няма да има фланелка, различна от останалите." Кийрън Бейкър, вратарят, натъкмил една, но посоката била ясна:
"Файър" приключили след един сезон и Реднап започнал треньорската си кариера. Неговият племенник Франк, който има хубав удар и фамилията му е Лампард, след по-малко от месец ще играем редом до Пирло в новия футболен "франчайз" от Ню Йорк. Светлосиният цвят на фланелките е показателен: той е един от четирите клуба на "Сити Футбол Груп", многонационалната фирма на шейх Мансур. Човекът, който от 8 г. насам контролира "Манчестър Сити".
"Манчестър Сити", "Ню Йорк Сити", "Мелбърн Сити" и "Йокохама Маринос" - това са общо 400 футболисти, мъже и жени. "Сити Футбол Груп" е първият футболен холдинг с отбори на 4 различни континента - Европа, Северна Америка, Азия и Австралия. "Нашият официален език е "бед инглиш", развален английски, защото се говори от чужденци - заяви Феран Сориано, бивш директор в "Барселона", сега главен администратор на групировката. - Всеки уикенд ще имаме 4 възможности да загубим някой мач и да бъдем разочаровани." Това е иронично-песимистичната гледна точка. Реалността е, че за пръв път един клуб има междуконтинентален бизнес
Идеята е да бъдат споделени познания, по възможност дори и в Африка. "Сити" вече има много силни партньорски връзки с "Райт ту Дрийм", ганайска футболна школа, която търси звезди край бреговете на река Волта. Връзката Европа - Америка - Океания - Азия е много здрава. "Ако отидете в Ню Йорк или в Мелбърн, ще видите тренировки, подобни на тези в Манчестър", сподели във вторник Брайън Марууд, един от големите началници в "Сити". Същото важи и за маркетинга, лекуването на контузиите, технологиите. "Сити Футбол Груп" съвсем наскоро сключи голям договор със "Сап", колос от информатиката, който работи с "Байерн" и немския национален отбор.
Така четирите клуба на "Сити" си споделят информация. Един от примерите за това е скаутската система: група от 40 съгледвачи, които наблюдават играчи в 26 различни лиги. Нивото на таланта, нужен за четирите клуба, е различно, но за всички тях се търсят футболисти с едни и същи 5-6 характеристики. Случаят с Анджелино обяснява всичко. Той е левичар от набор '97, когото "Манчестър Сити" командирова в Ню Йорк с междуконтинентален полет.
"На 18-годишна възраст той ще играе на стадиони с по 25 000 зрители, което в Англия не можем да му гарантираме", обяснява Марууд. Тази операция е обичайна - много клубове имат сателитни отбори за играчи под наем, но малцина от ръководителите оценяват американската Мейджър Лийг Сокър като подходящо първенство за школуване. Случаят с Пирло и Лампард пък се подчинява на по-различна логика. "Не, няма никакъв шанс Пирло да играе за "Манчестър Сити", уверява Сориано.
Нужно е уточнение. Преди едно лято "Ню Йорк Сити" оповести сключването на 2-годишен договор с Лампард, който малко след това се появи в Манчестър за един сезон с Гражданите. Във футболен план водещата звезда от тази империя, над която слънцето никога не залязва, естествено, е "Манчестър Сити". Той е образецът за по-малките си братя. "Сити" е един от големите отбори във Висшата лига и от 2011 г. редовно участва в Шампионската лига. Нужен му е само европейски пробив, поне един полуфинал, за да направи окончателното си утвърждаване дори и в бизнеса. Ето защо представянето му в Шампионската лига е от първостепенно значение за ръководството. Идването на Пирло в Ню Йорк обаче е сигнал, че групировката на шейх Мансур иска да постигне нещо голямо и в Щатите Пирло е световна звезда, най-популярният италиански футболист заедно с Буфон.
Довеждането му в Ню Йорк, където италианската общност е от жизнено значение за развитието на сокъра, е отлична идея. Да видиш заедно Лампард и Пирло е прекрасна реклама също и за английската публика, изпитваща носталгия към Франки и завинаги твърдо привързана към Андреа. Така американското първенство ще бъде гледано с интерес и отвъд Атлантика, което се счита за нов гениален удар: да се наложиш в родината на "майсторите", вечно подозрителни и недоверчиви към футбола от другите страни.
Разбира се, има и няколко критики. Финтът с Лампард през 2014 г. предизвика протести сред нюйоркските ултрас, нещо парадоксално за един клуб без официални мачове, както и международни критики. Логично бе триъгълникът "Челси" - "Ню Йорк Сити" - "Манчестър Сити" да бъде счетен за хитра стратегия за заобикаляне на правилата на финансовия феърплей - разходите се отчитат за "Ню Йорк", приходите за "Ман Сити", затова бе съвсем логично УЕФА да проведе разследване. "Манчестър" обаче върви напред и Пирло е последният ход за разрастването.
Един ход от класа. Мансур управлява клуба от 7 години и сценарият се промени значително. "Сити" от 2008 г. финишира на 9-о място във Висшата лига, днес е върхът на една мултинационална групировка, на чиито стени е изписана една фраза на шейха: "Създаваме структура за бъдещето, а не само един отбор от звезди". На стената при входа на тренировъчната база за юношите е изписано нещо далеч по-лаконично: "Ready to learn?" Превежда се лесно: "Готови ли сте да се учите?" Може да е развален английски, но си разбират от работата.
Лука Бианкин