С гол на Левандовски Борусия Дортмунд победи Байерн с 1:0 и поведе с шест точки в класирането. До края на първенството остават четири кръга и вече само някакъв срив може да доведе до промяна.

Двата отбора си поделиха по едно полувреме - през първото доминираше Борусия Дортмунд, бяха направени няколко пропуска. След почивката Байерн имаше инициативата, но почти не създаде голови положения.

Драмата в мегадербито на германския футбол настана към края на срещата. Победното попадение падна в 77-ата минута, после Робен пропусна дузпа, а в добавеното време направи неописуем пропуск от близко разстояние.

Загубата за Байерн беше четвърта поред от този съперник. С победата си пък Борусия Дортмунд показа, че е достойна отново да се окичи с титлата на германския шампион.

__________________________________________________________________________

Треньорът на шампионите Юрген Клоп направи една промяна в състава си в сравнение с последния мач като пусна Гроскройц вместо Перишич. На отсрещната страна Юп Хайнкес започна с Кроос и Луис Густаво в дефанзивната халфова линия, а Швайнщайгер първоначално остана на пейката.

През първото полувреме Борусия Дортмунд доминираше. От страна на Байерн изненадващо не беше показана дори амбиция – отборът бе бавен и не създаваше нищо в предни позиции.

Още във 2-ата минута Блашиковски изскочи на стрелкова позиция, но стреля с външен фалц встрани от вратата. След броени минути Нойер направи първо блестящо спасяване, като не позволи на изскочилия сам срещу него Гроскройц да открие резултата. При добавката вратарят хвана и удара на Левандовски.

След първите минути на силен натиск домакините поуспокоиха темпото, но запазиха инициативата при себе си. Байерн играеше някак си страхливо, с изчакване и плътно затваряне на пространствата пред вратата си

Чак в 30-ата минута баварците отправиха първия си удар черз Тони Кроос. След това шампионите отново увеличиха натиска.

Първо Нойер отрази удар на Блашиковски, преди в 37-ата минута и гредата да му помогне. След центриране на Пишчек отдясно Левандовски скочи високо, но прати топката в левия дирек.

С началото на второто полувреме баварците живнаха, особено потръгна играта на Робен и Рибери.  Байерн владееше повече топката, Борусия Дортмунд на свой ред се позатвори.

Мачът премина във фаза на тактическо изчакване. Баварците атакуваха по крилата и вече инициативата бе на тяхна страна, но головите положения липсваха и пред двете врати.

Развръзката дойде в 77-ата минута. Пишчек изпълни бързо корнер, защитата на Байерн изчисти, но топката отиде в Гроскройц, който отправи удар от линията на наказателното поле. Левандовски отклони умело топката, която влетя неспасяемо за Нойер във вратата и взриви стадиона – 1:0 за Борусия Дортмунд!

Байерн хвърли всичко напред. И изглеждаше, че ще стигне до равенството. В 85-ата минута Вайденфелер събори Робен в наказателното побе и съдията отсъди дузпа.

Зад топката застана самият Робен, но би тотално несериозно и леко в десния ъгъл и Вайденфелер спаси дузпата. Последваха обаче нови драматични минути.

В началото на добавеното време Суботич замалко не си вкара автогол, когато неволно продължи топката към собствената врата, но тя срещна напречната греда. Оттам кълбото отскочи към Робен, който от четири метра не уцели вратата и погреба шампионските мечти на Байерн.

В ответната атака Левандовски също уцели напречната греда с хубав прехвърлящ удар. Но и без това нещата бяха решени - Борусия Дортмунд победи Байерн!

След един месец двата отбора се изправят един срещу друг в още един ключов мач - финала за Купата на Германия.

Борусия Дортмунд – Байерн 1:0

1:0 Левандовски (77)

Борусия Дортмунд: Вайденфелер, Пишчек, Суботич, Хумелс, Шмелцер, Гюндоган (74-Перишич), Кел, Блашиковски (89-Овомойела), Кагава (74-Лайтнер), Гройскройц, Леванводски

Байерн: Нойер, Лам, Боатенг, Бадщубер, Алаба, Луис Густаво, Кроос, Робен, Мюлер (61-Швайнщайгер), Рибери, Гомес (75-Олич)