Казват, че головете са солта на футбола. В такъв случай Роберт Левандовски е човекът, който “соли” футболните специалитети и предизвиква апетита на публиката. Равносметката му от изминалия сезон е удивителна - 55 гола в 57 мача!
С четири гола в неделната вечер Левандовски за кой ли път върза в кърпа победата на своя тим “Байерн” - с 4:3 срещу “Херта”. Неслучайно го наричат “застраховка живот” - неговите попадения поддържат пулса на целия отбор. Полският терминатор се намира на върха на славата си и продължава да къса мрежите.
В постната коронавирусна футболна действителност на 2020 г. той блесна над всички. Преди броени дни голмайсторът бе провъзгласен от УЕФА за най-добър играч в Европа и за най-добър нападател в Шампионската лига през изминалия сезон. Тези отличия досега бяха запазена територия за двамата най-големи Лионел Меси и Кристиано Роналдо. Което кара Левандовски да се чувства още по-горд, както призна самият той.
Сезонът 2019-2020 беше един от най-успешните за “Байерн” в цялата история на клуба и се увенча със спечелването на всички възможни купи. Приносът на 32-годишният поляк е огромен. Той вкара голове във всички срещи в Шампионската лига по пътя до финала срещу ПСЖ (1:0 с попадение на Кингсли Коман). В най-престижния клубен турнир Левандовски реализира общо 15 гола в 10 мача и направи 6 асистенции. В Бундеслигата се разписа 34 пъти в 31 мача за титлата, като добави и 6 попадения в 5 мача за спечелената купа на Германия.
Във всички турнири, в които “Байерн” участва (и спечели), нападателят стана реализатор №1. Той изживя головия си пик през ноември, когато само за 16 минути порази четири пъти мрежата на “Цървена звезда” за победата с 6:0 в груповата фаза на Шампионската лига.
На фона на убийствената му голова статистика звучи съвсем логично заглавието “РЛ9 - пътят към славата”. Така самият Левандовски озаглави дипломната си работа в полската спортна академия. Аналогът с Кристиано Роналдо, който сам се обозначава като КР7, е повече от ясен. Двамата (донякъде) си приличат - машини за голове, прехвърлили 30-те години. Но и се различават, защото зад инициалите РЛ9 стои един скромен и сдържан мъж (за разлика от ексцентрика КР7).
Левандовски е роден в спортно семейство - бащата е европейски шампион по джудо, майката - волейболна звезда. Той тренира футбол от 8-годишна възраст в различни отбори във Варшава и стига до гранда “Легия”. Треньорите обаче не виждат потенциал в него и се налага да премине във третодивизионния “Знич”, където става голмайстор на сезона с 15 попадения и класира тима във втора лига. Там също взима короната за топреализатор с 21 гола. Елитният “Лех” (Познан) веднага купува 19-годишния нападател за 380 000 евро, а той се отплаща с нови голове, благодарение на които отборът ликува за първи път като шампион след 15-годишна пауза.
През 2010 г. полският футболист е привлечен от “Борусия” (Дортмунд) срещу 5 млн. евро. В клуба цари огромна конкуренция при нападателите, сред които е и Димитър Рангелов (преотстъпван на “Макаби” и “Енерги”). Чак на следващия сезон Левандовски се налага в състава и печели голмайсторската корона, както и златен дубъл - шампионска титла плюс купа на Германия. Във финала срещу “Байерн” той нанизва три гола за 5:2. Година по-късно блесва с 4 гола срещу “Реал” (Мадрид) в Шампионската лига, но в този сезон “Борусия” губи от “Байерн” с 1:2 във финала на турнира.
Левандовски печели в Дортмунд две титли на Германия. След като договорът му изтича, отива в “Байерн” без трансферна сума. Оттогава шест пъти поред е шампион и четири пъти е голмайстор на Бундеслигата. От 2014 г. е и капитан на полския национален отбор, за който има 61 гола в 112 мача.
От 2013 г. насам Левандовски играе в отбора на женените мъже. Съпругата му Ана е бронзова медалистка от световно първенство по карате. Тя го дари с две дъщери. Като повечето поляци Роберт е вярващ католик и се срещна с папа Франциск във Ватикана, след като “Байерн” удари “Рома” със 7:1 в Шампионската лига.
В разгара на коронавирусната пандемия през пролетта Роберт Левандовски направи крупно дарение в размер на 1 милион евро за борбата срещу заразата. Той беше един от първите футболисти, които развързаха кесията за тази добра кауза. Нападателят на “Байерн” редовно подпомага различни благотворителни организации в своята родина Полша. Известно е, че плаща скъпи лечения на тежко болни деца.
Левандовски твърди, че на този етап от живота си е фокусиран изцяло върху футболната си кариера. Той влага предпазливо спечелените си милиони. Има акции в няколко компании и притежава собствена агенция за маркетинг и комуникации.
Материал на "Труд"