Изпълнителният директор на Байерн Мюнхен и шеф на Европейската асоциация на клубовете Карл-Хайнц Румениге (60 г.) е във възторг от новия регламент на Шампионската лига, който ще влезе в сила от сезон 2018/19. Според новите правила големите клубове ще стават още по-богати, а бедните - още по-бедни. Просто защото достъпът им до турнира ще бъде почти невъзможен за сметка на множеството представители на най-големите европейски първенства. Румениге обаче мълчи тактично в това отношение.

- Хер Румениге, в момента спасявате или съсипвате немския футбол?
- Имате предвид реформите в Шампионската лига пред 2018 г.? От гледна точка на Бундеслигата за мен това е приемлив компромис. Но както при всички други компромиси, всички замесени трябва да дадат своя принос.

- Отстрани изглеждаше така, сякаш даже запознатите със събитията се оказаха изненадани от развоя на събитията.
- Водихме дискусии месеци наред, от УЕФА се срещаха с представители на немската лига, изслушаха и представители на клубове като Шалке и Байер Л. Тяхното мнение също трябваше да се вземе предвид.

- Защо е толкова необходима реформата?
- Зрителите и тв каналите вече имат по-големи очаквания отпреди. А груповата фаза на Шампионската лига не е достатъчно интересна
Това положение трябваше да намери разрешение. В момента има много инвеститори, които искат да вкарат парите си във футбола. Но какво ще стане, ако те се поддадат на изкушението на парите? Шампионската лига щеше да бъде, казано по-просто, издухана. Имаше планове за Суперлига, която щеше да донесе много повече пари на големите отбори. Реформата предпази Шампионската лига в настоящия й формат, пак под шапката на УЕФА.

- Говореше се, че има инвеститори, които са готови да дават по 200 млн. годишно на грандовете за участие в нова Суперлига. Как тогава сте успели да се разберете за реформите в Шампионската лига?
- Интересите на всички са различни, но като цяло всички виждат най-голямата заплаха в икономическите възможности на Висшата лига. Техният договор за 3,3 млрд. евро на година от тв права задушава всички ни. Покрай него английските клубове властват на трансферния пазар. И това засяга всички - както Реал М, така и Санкт Паули.

- На едно мероприятие в един италиански университет през януари вие самият се обявихте за евентуално създаване на Суперлига. Премислихте ли оттогава?
- Тогава ме питаха как ще изглежда футболът след 10 г. И аз казах, че не изключвам варианта да се стигне до Суперлига между най-големите 5 първенства. Още тогава бях запознат с позициите на някои големи клубове. Те също като Байерн носят определена отговорност за футбола. Не трябва да забравяме за тези, които са по стадионите всяка седмица. Точно така се аргументирах като шеф на Европейската асоциация на клубовете по време на преговорите.

- Беше ли задължителна реформата, за да се спре разпродажбата на играчи по посока Англия?
- Манчестър Юн плати 105 млн. евро за Пол Погба и това е световен рекорд. По-големият проблем за всички обаче са заплатите. Англичаните могат да направят оферта за всеки от Бундеслигата, независимо дали по договора му остават 3 или 4 години. И го правят, защото имат нужда от качествени играчи.

- Затова ли искате да намалите дела на парите от тв права в Шампионската лига? Там най-много се печели в страните с най-развит пазар като Англия.
- Тв правата са суми, които не се разпределят на базата на резултати, а на приходите във всяка отделна държава. Затова и всички с изключение на италианци и англичани се оплакваха от големите суми, които се разпределят като дял от тв правата. Става дума за 40% от общия награден фонд на Шампионската лига и това натежава. Давам ви пример, Англия прибира 30% от тв приходите, за Германия са 10% а за шведи, холандци или белгийци сумите са минимални. Сред грандовете също има примери, че подялбата не е справедлива. През май Реал М изхвърли Ман Сити на 1/2-финалите в Шампионската лига и след това спечели финала. А след това Сити прибра 4 млн. евро повече.

- Вие сте шеф на Европейската асоциация на клубовете. Ваша идея ли беше промяната на разпределянето на приходите от тв права в Шампионската лига?
- Европейската асоциация на клубовете представлява интереса на повече от 200 отбора. Представляваме както Барселона, така и БАТЕ Борисов. Идеята за тези промени се роди след дълги и тежки дискусии. Затова е смешно да се твърди, че всичко е направено, за да станат богатите още по-богати и бедните още по-бедни. Този, който говори подобни неща, не е запознат с реформите и пропуска факта, че иначе разликата между едните и другите би станала още по-голяма.

- Значи не разбирате критиците, които треперят, че Байерн ще става все по-могъщ?
- Байерн не се интересува от властта, а само в името на властта. Аз съм защитник на тезата, че който се раздава и има успехи, трябва да бъде заплатен подобаващо. Така стоят нещата и при футболистите. Понякога реформите се разбират с течение на времето.

- Колко повече пари ще получава Байерн от Шампионската лига?
- УЕФА разигра една симулация по новите критерии на базата на резултатите от миналия сезон. Всичко е хипотетично, но така поне малко можем да си дадем сметка за финансовата страна на нещата. Ако вземем за пример Порто, те са спечелили 22 млн. евро през миналия сезон в Шампионската лига. Според новите правила и при същите резултати сумата би била 53 млн. Разликата е повече от 140%. При същата симулация и Байерн 1/2-финалист приходът ни би скочил от 64 млн. на 109 млн. евро. Разликата идва, от една страна, от промените с тв правата, а от друга страна, от скока в наградния фонд от 2018 г. нататък - от 2,4 на 3,2 млрд. евро на сезон за Шампионската лига и Лига Европа общо.

- С парите отвън обаче шансовете на останалите отбори от Бундеслигата ще намалеят още.
- Проблемът сега е, че футболът в глобален план се развива много и това означава, че конкуренцията за всички в Бундеслигата е много по-голяма. Тук не става дума само за парите от ШЛ, а и за приходи от билети, спонсорство, тв права и трансфери. В това отношение е нормално отбори като Байерн, Манчестър Юн или Реал М да печелят повече от Дармщад, Фрайбург и много други. 
Как да има равенство? Невъзможно е в този глобален свят

- В този контекст Бундеслигата и Шампионската лига изглеждат като два различни свята.
- Това си е така. Бундеслигата трябва да запази емоционалния си характер, но това не е толкова лесно, когато Байерн е шампион 4 пъти поред. От друга страна обаче, немският футбол трябва да има голям интерес да развива клубовете си, за да е конкурентоспособен в Европа.

- Имате ли идея как Бундеслигата би могла да стане поне малко по-интересна?
- В по-дългосрочен план Бундеслигата се нуждае от трети и четвърти клуб, които да се представят силно в Европа. Говорим за отбори, които да се класират на 1/4-финали и 1/2-финали в ШЛ и на финал в Лига Европа.

- На какво се дължи фактът, че в момента има само един такъв отбор освен Байерн - Борусия Д?
- Историята показва, че за титлата почти винаги е имало единствено двубои. На мен лично ми се иска Хамбургер като център на Севера, Шалке като един от най-важните отбори в Германия, а също така Байер Л, Борусия М, Волфсбург и РБ Лайпциг като клуб с пари и представител на Изтока да се борят постоянно за върха.

- Можете ли да си представите, че успешната формула на работа в Байерн някога ще рухне?
- Имам един приятел от Кил. Тамошният хандбален клуб имаше много успехи, включително в международен план. Но започна спад. Питах моя човек какво става там. Той каза, че вече не могат да ангажират най-добрите играчи. Появили са се клубове от Франция и Полша, които плащат по-големи заплати. И така, когато успехите вече ги няма, клубът се клати. Затова се радвам всеки ден, когато ходя в офиса, много е приятно в момента. Но съм убеден, че все някога пак ще имаме съперници, които не само ще драскат, но и ще хапят. И тогава даже няма да можем да ставаме шампиони...

 

Рафаел Бушман и Удо Лудвиг
Превод на вестник "7 дни спорт"