Барселона е първият финалист в тазгодишното издание на Шампионската лига. Тази вечер "блаугранас" загубиха реванша срещу Байерн Мюнхен с 2:3, но продължават напред с общ резултат 5:3.

Байерн започна мача по най-добрия начин, вкарвайки ранен гол чрез Меди Бенатия, но Барса сътвори пълен обрат за петнайсетина минути. Автор на двете попадения бе Неймар, получил две асистенции от Луис Суарес.

След паузата темпото на игра спадна значително, но Роберт Левандовски изравни резултата след около час игра, финтирайки Масчерано. Четвърт час преди края на редовното време и Байерн направи пълен обрат, повеждайки чрез гол на Томас Мюлер. До края Байерн беше по-активният отбор, но направи няколко пропуска.

Барселона ще играе на финала в Шампионската лига за първи път от 2011 година насам и ще преследва своята пета титла на Европа. Съперник на каталунците в Берлин ще бъде Ювентус или Реал Мадрид.

Момчетата на Луис Енрике създадоха първата опасна атака на стадион "Алианц Арена" - в петата минута Дани Алвеш изведе Иван Ракитич зад гърба на защитата и хърватинът отправи техничен удар по диагонала, париран от Мануел Нойер.

Байерн веднага отговори. Филип Лам получи в средата на терена и пусна вляво към Томас Мюлер, който върна назад към връхлитащия Тиаго Алкантара. Испанецът с бразилска кръв шутира моментално, но право в тялото на Жерард Пике.

В седмата минута Байерн откри резултата от нищото, след изпълнение на корнер. Чаби Алонсо центрира към далечната греда, където Меди Бенатия беше оставен напълно непокрит. Мароканецът намери топката от дванайсетина метра и намери опразнения ляв ъгъл. Това бе първи гол за Байерн от 368 минути насам!

Попадението вдъхнови домакините и малко след това те създадоха смут в отбраната на Барса. Левандовски открадна топката и опита да намери пролука за стрелба в пеналта, но беше затворен в последния момент. Бастиан Швайнщайгер стреля от дистанция, но неточно.

Точно когато изглеждаше, че Барса е на път да се пречупи, гостите изравниха. Лионел Меси пусна разкошен пас от дълбочина към Луис Суарес, който се измъкна на ръба на засадата. Уругваецът остана сам срещу Мануел Нойер, но не се полакоми и чукна вляво към останалия сам Неймар, който вкара един от най-лесните голове в кариерата си.

Байерн отново погледна в предни позиции. Филип Лам центрира в наказателното поле, където Томас Мюлер се извиси над всички е засече с глава. Топката летеше право към горния ляв ъгъл, но Тер Стеген спаси. После Левандовски шутира с левия крак, но германският вратар се справи.

Лео Меси се измъкна в наказателното поле на домакините и шутира веднага след пас на Неймаро отляво, но Нойер беше застанал на правилното място. Баварците отново погледнаха напред, но ударът с левия крак на Мюлер се оказа твърде слаб.

Малко преди да изтече половин час игра Барселона практически сложи окончателно точка на спора с второ попадение на Неймар. Луис Суарес се отскубна отдясно, огледа се и подаде към останалия напълно сам бразилец. Той имаше време да си спре и дори да си избере ъгъл, след което разстреля Нойер отблизо.

В 38-та минута Хуан Бернат центриа отляво към Бастиан Швайнщайгер, който засече от движение с глава, но Марк-Андре тер Стеген извади акробатично влизащата под напречната греда топка.

Баварците бяха на сантиметри от изравняването още при следващата си акция. Тиаго Алкантара беше блокиран, но Левандовски направи добавка. Тер Стеген изби с лявата си ръка и топката се насочи застрашително към вратата му, преминавайки голлинията, но не и с целия си обем. Стражът все пак предотврати попадението, хвърли се смело и изби.

Темпото на игра спадна драстично след почивката и двубоят по-скоро приличаше на приятелски, отколкото на полуфинален сблъсък в Шампионската лига.

Преди да изтече един час игра Байерн изравни резултата при първата си опасна атака през второто полувреме. Роберт Левандовски получи от Бастиан Швайнщайгер около дъгата, финтира Хавиер Масчерано и с техничен удар прати кълбото в десния ъгъл.

После се стигна до разбъркване в наказателното поле на гостуващия отбор и Томас Мюлер стреля от паднала позиция, но покрай десиня страничен стълб.

Четвърт час преди края Байерн също сътвори пълен обрат след много хубава многоходова атака. Томас Мюлер получи от Бастиан Швайнщайгер пред наказателното поле и с много точен удар намери десния ъгъл - 3:2!

Баварците наложиха натиск и първо изстрел на Левандовски беше блокиран от Жерард Пике, а после Бенатия стреля покрай вратата с глава. Левандовски пък можеше да подаде малко след това на Тиаго, но се полакоми и би в аут.

В добавеното време на срещата влезлият като резерва Марио Гьотце беше близо до това да отправи удар отблизо, но Дани Алвеш се хвърли смело в краката му и изчисти.

Неймар беше близо до хеттрик в 92-та минута, но останал сам срещу Нойер, реши да подава вдясно към Лео Меси. Аржентинецът остана зад топката и атаката си притъпи.

Байерн Мюнхен - Барселона 3:2

1:0  Меди Бенатия - 7'

1:1  Неймар - 15'

1:2  Неймар - 29'

2:2  Роберт Левандовски - 59'

3:2  Томас Мюлер - 74'

Байерн: Нойер, Бенатия, Боатенг, Рафиня, Бернат, Алонсо, Швайнщайгер (Мартинес - 87'), Лам (Роде - 68'), Тиаго Алкантара, Мюлер (Гьотце - 87'), Левандовски

Барса: Тер Стеген, Пике, Масчерано, Алвеш, Алба, Бускетс, Ракитич (Матийо - 71'), Иниеста (Шави - 75'), Меси, Суарес (Педро - 46'), Неймар