Контузиите в ЦСКА следват една след друга. Да, те не са тежки – такива, които да вадят дадените играчи за по половин година от терена, но са за по един-два месеца, които изваждат дадения играч от ритъм. В момента в лазарета на „армейците“ са Аарон Исека, Густаво Бусато, Зюмюр Бютучи и Матиас Фаетон, за когото обаче се знае, че след лятото няма да продължи при „червените“ и едва ли запише мач за ЦСКА до края на този сезон. През кампанията отделни контузии получиха още Лиъм Купър, Фьодор Лапоухов, Лумбард Делова, Марселино Кареасо, Мика Пинто, Улаус Скаршем и Джейсън Локило. Всички те, както вече споменахме, не са тежки, но правят така, че треньорът Александър Томаш не може да ползва даден играч за период около месец. А това, разбира се, се отразява на резултатите. Единственото по-сериозно отсъствие е това на младока Георги Чорбаджийски. Той се подложи на артроскопия на менискус и не игра от в официален мач август до февруари, като хирургическата интервенция беше извършена в края на септември 2024 г. Футболистът е с дискоидни менискуси по рождение и дълго време играеше с болки, поради което беше взето решение за операцията. Неговото отсъствие от терените беше 189 дни, в които той пропусна 17 официални мача на ЦСКА, но тук реално за контузията няма виновен треньор или лекар от клуба, защото просто проблемът на Чорбаджийски е бил по рождение.
Но да се върнем на контузиите на основните футболисти. Статистиката показва, че заради травми играчи на ЦСКА са пропуснали 473 дни и 69 официални мача. Тук не слагаме Георги Чорбаджийски, който, както уточнихме, не се е контузил в течение на сезона. И е изключително важно защо в отбора има толкова много травми, което притеснява спортно-техническото ръководство. По принцип в Западна Европа се правят цели разследвания защо в даден клуб има бум на контузии. Възможно е и в ЦСКА да е имало такова, макар и да не сме разбрали.
Факт е, че травмите са много различни. По принцип най-голямо притеснение будят мускулните контузии, които са множество при „червените“. С такива са Зюмюр Бютучи, Матиас Фаетон и Джейсън Локило. Но пък и другите контузии се случват, защото даден играч е натоварен и неговото слабо място го предава – дали ще е коляно, както при Аарон Исека, дали ще е кръст, както при Лиъм Купър. Те показват пренатоварване от тренировки. Например, във Висшата лига през този сезон отборът с най-много контузии е Тотнъм. Бившият играч на Манчестър Сити Недум Онуоха, сега анализатор на „БиБиСи“, споделя следното: „В случая на Спърс се предполага, че техните играчи се контузват, защото Постекоглу ги кара да тичат твърде много. Исторически погледнато, когато мисля за отбори, които са играли с висок интензитет и са го поддържали през няколко сезона, тогава Ливърпул на Юрген Клоп мигновено се откроява. Те не само бяха успешни, но и не бяха известни с многобройни контузии, които ги извадиха от релси, както се случи в Тотнъм“.
Например, в Лудогорец също има много на брой контузии и то през целия сезон. Но пък в Разград имат много повече мачове и пътувания в евротурнирите, което още повече изцежда играчите. Докато ЦСКА действа само на 2 фронта – първенство и Купа на България. И тук идва въпросът – дали стилът на Александър Томаш не натоварва прекалено футболистите? И дали те не се нуждаят от по-леки тренировки, за да намалят травмите. Всичко това е въпрос за специалисти, ние като странични наблюдатели трудно можем да посочим с пръст виновника за големия брой травми в ЦСКА този сезон. Но фактите са си факти – играчите на „армейците“ пропуснаха общо 473 дни заради травми и не играха сумарно в 69 официални мача. А това е много голяма цифра, още повече, че някои от тях, като Зюмюр Бютучи и Густво Бусато, са все още активни. Примерът с повтарянето на травма, какъвто е случаят с Бютучи, Купър и Локило, е меко казано притеснителен. Да, факт е, че във всеки един отбор има травми, но когато той е голям като ЦСКА и е далеч от реализирането на целите си, травмите са огромен проблем.
Материал на „Мач Телеграф“