ЦСКА демонстрира промяна на селекционния си подход през този сезон и плати трансферна сума за повечето от привлечените играчи. Най-много пари бяха извадени за първото зимно попълнение Тобиас Хайнц, който се изстреля в челната тройка на най-скъпите футболисти в червената история. По този повод „Тема Спорт“ ще ви припомни кои са 10-те най-високи трансферни суми, плащани от ЦСКА, и дали в крайна сметка те бяха остойностени след това. Любопитно е, че в класацията попада само един българин, а разочарованията, поне досега, са общо 3.
1.ЛЕО ЛИМА – $ 1 600 000
(Васко да Гама, лято 2003)
И до днес офанзивният халф остава най-скъпият трансфер в клубната история, макар да бе привлечен преди две десетилетия. Той пристигна в комплект със съотборника си във Васко да Гама – Родриго Соуса, но двамата (тогава на по 21 г.) се превърнаха в едни от най-големите трансферни разочарования на червените. И това не се дължеше на футболните им качества, защото Лима бе страхотен играч и дойде с 4 мача за националния отбор зад гърба си, а на ужасната им дисциплина. Напуснаха ЦСКА скоропостижно с огромен скандал. На 19 октомври 2003, няколко дни след отпадането от Торпедо Москва, когато бяха нападнати вербално от фенове на летището, проведоха нощно бягство от България. Формалната причина пък бе неизплатени заплати, които бяха в размер на около 30 000 долара месечно. След това кариерата на Лима тръгна нагоре и той премина през Маритимо, Порто, Сантос, Гремио, Фламенго, Сао Пауло.
2. РОДРИГО СОУСА – $ 900 000
(Васко да Гама, лято 2003)
Нападателят също дойде като актуален национал, но в олимпийския отбор на Бразилия. С Лео Лима бяха извели Васко да Гама до титлата в щатския шампионат на Рио де Жанейро. Сезон по-рано бяха играли рамо до рамо с легендите Ромарио и Бебето в клуба. Но и Соуса не го слушаше главата. Той също парафира с Маритимо след бягството от ЦСКА, а след това се завърна в родината си, където до края на кариерата си навъртя близо 200 мача в местната Серия А, гарнирани от 66 попадения.
Несполуките с Лима и Соуса бяха голям удар за червените, които тогава в рамките на две лета платиха най-много в историята си за трансфери – над 3 милиона долара. В днешно време покупателната стойност на тази сума е поне двойна! Преди сезон 2002/03 бяха купени Емил Гъргоров, Велизар Димитров, Жоао Брито, Маркос Чарас, Агналдо, а година по-късно – Лима и Соуса. Тяхното привличане обаче се оказа провал.
3. ТОБИАС ХАЙНЦ – $ 650 000
(Хекен, зима 2023)
Най-новото попълнение на ЦСКА се превърна и в най-скъпия трансфер на клуба от почти две десетилетия. Той идва с впечатляващата статистика от 15 попадения и 6 асистенция в 29 шампионатни мача през сезон 2022 за норвежкия Сарпсборг, където бе преотстъпен от шведския шампион Хекен. Освен трансферната сума, която армейците ще платят за правата му, предишният му тим си запазва солиден процент от следваща негова продажба. 24-годишният Хайнц се нареди и в Топ 3 на най-скъпоплатените червени футболисти в момента. Ще прибира над 20 000 долара на месец, а очакванията към него са много сериозни.
4. НЕЙ – $ 600 000
(Навал, лято 2007)
Един от най-качествените нападатели в българското първенство през този век. Бразилецът пристигна на „Армията“ в пиковата точка от своята кариера (на 27 години) от елитния португалски Навал. Изплати до последната стотинка сумата, която бе платена за правата му, като с 14 шампионатни гола поведе тима към последната до момента титла през 2008 година. Бе на път да класира армейците и за груповата фаза на Купата на УЕФА, като вкара общо 3 гола на Омония Никозия и Тулуза. Последният му мач с червената фланелка бе триумфът за суперкупата на България след успех с 1:0 над Литекс на 3 август 2008, а след това премина в Ал Шабаб (Саудитска Арабия) за 1 милион долара. Година по-късно бе преотстъпен в Клуж и спечели дубъл в Румъния. Прекара последните години от кариерата си в елита на Китай.
5. ЕМИЛ ГЪРГОРОВ – $ 500 000
(Локомотив София, лято 2002)
Единственият българин в класацията също не разочарова и се превърна в страхотна инвестиция от червеното ръководство, тогава предвождано от Васил Божков. Локомотив София трябваше да бъде сериозно изкушаван преди да склони да продаде своя юноша и най-голяма звезда. В крайна сметка 21-годишният Гъргоров акостира на „Армията“ и веднага се превърна във водеща движеща сила на тима, заедно с друг българин взет през лятото на 2002-ра – Велизар Димитров. Бадема вкара 14 гола в 24 мача за 29-ата шампионска титла на армейците, а бе с основен принос и за юбилейния 30-и трофей през сезон 2004/05. През лятото на 2006-а френският Страсбург го купи за 600 000 долара, а през пролетта на 2008-ма го върна под наем в ЦСКА, за да вдигне трета титла с тима. В следващите години имаше още два периода на „Армията“, както и две титли с Лудогорец.
6. ЯНИС ЗИКУ – $ 500 000
(Политехника Тимишоара, лято 2011)
„Ако трябва да съм честен, нивото на Балканите не е особено високо. Станах голмайстор на Румъния през 2011 г. и имах няколко килограма отгоре. Чувствах се добре отвътре, не ми тежеше и затова не предприемах нищо като диета. След това отидох в България и там също не спирах да дебелея. Отслабнах едва като отидох в Южна Корея“. Така описва шестте си месеца в ЦСКА румънският нападател, за когото армейците платиха 500 000 евро. Но пълничкият 27-годишен Зику, тогава актуален национал, показа защо по-рано през кариерата си е бил част от Интер и се скъса да вкарва по родните терени, разчитайки на страхотното си позициониране и голов нюх. В 15 мача в А група отбеляза 13 гола и още през зимата на сезон 2011/12 ЦСКА го продаде за 1.2 милиона долара на корейския Поханг.
7. МАУРИДЕС – $ 500 000
(Беленензес, лято 2018)
Част от близо 4-те милиона долара, които ЦСКА получи за продадения в Китай Фернандо Каранга бяха инвестирани в неговия заместник и сънародник Мауридес. 24-годишният тогава бразилец започна исторически на „Армията“ и вкара 9 гола в първите си 10 мача. След това обаче изпадна в дупка и през януари 2019-а бе пред трансфер в Рапид Виена. Но сделката пропадна заради високите условия на агента му. Месец по-късно бразилецът все пак бе продаден на китайския Чангчун Ятай в милионна сделка, а на „Армията“ остана гамбиецът Али Соу.
8. АЛИ СОУ – $ 500 000
(Киево Верона, зима 2018)
Най-резултатният чужденец в историята на ЦСКА пристигна на „Армията“ заедно с Мауридес през лятото на 2018-а като преотстъпен, а правата му бяха официално откупени срещу половин милион долара след 6 месеца. В тях той бе резерва на бразилеца, но след продажбата му се превърна в титулярен избор. За общо 2.5 сезона изигра 101 мача във всички турнири, в които отбеляза 46 попадения. В началото на 2021 година ЦСКА го преотстъпи за 500 000 долара на Ростов, а след това руснаците го закупиха за още 3 милиона долара. В момента e под наем в турския Анкарагюджю.
9. МЕНО КОХ – $ 500 000
(Юпен, зима 2021)
Нидерландецът така и не успя да оправдае високата сума, платена за него. В едно от интервютата след пристигането си в ЦСКА самият той призна учудването си от цифрата за трансфера му: „Е, не е мегатрансфер, но в него са замесени половин милион евро. Виждал съм доста неща във футбола. Естествено, има много по-големи сделки, но въпреки това – все още ми е странно, изненадах се, че струвам толкова много“.
До момента той има 51 мача и 4 гола във всички турнири за ЦСКА, като през есента бе твърда резерва.
10. ДЖОНАТАН ЛИНДСЕТ – $ 500 000
(Сарпсборг, лято 2022)
Преди този сезон нито един норвежец не беше играл за ЦСКА в 74-годишната история на клуба. Джонатан Линдсет бе първият през лятото, а сега бе последван от своя приятел и бивш съотборник в Сарпсборт Хайнц. Любопитно е, че и двамата представители на скандинавската страна на „Армията“ попадат сред 10-те най-скъпи покупки на червените. Линдсет веднага се утвърди в титулярния състав на ЦСКА и въпреки че до момента не успява да е достатъчно ефективен, е основна фигура във формацията на Саша Илич. Очакванията към него за пролетта са още по-високи, след като периодът му на адаптация премина.
Материал на "Тема спорт"