Алън Пардю ще ръководи ЦСКА в следващите 13 месеца. Това поне обявиха от „Българска армия“ в четвъртък. Ако разгледаме миналото на чуждестранните треньори в Борисовата градина обаче, далеч не е сигурно, че именитият британец ще изпълни докрай договора си с 31-кратните шампиони.
Ако се облегнем на статистиката и практиките на отговорните фактори в Борисовата градина, много по-вероятно е престоят на Пардю на треньорския пост в ЦСКА да приключи много скоро. Бившият мениджър на Уест Хем, Нюкасъл и Кристъл Палас и наставник №1 за сезон 2011/12 във Висшата лига е 15-ият иностранец, който сяда на червената скамейка.
И нито един от предшествениците му не е успял да изкара цял сезон начело на армейците! Най-близо до това постижение е италианецът Енрико Катуци, който започва и завършва кампания 2000/01, но за кратко в началото на пролетта е освободен и заменен от помощника си Александър Станков.
Първият чуждестранен треньор на „Българска армия“ е Григорий Пинайчев, който през ноември 1964 година пристига в ЦСКА от московския съименник на тима. Руснакът е и единственият специалист от чужбина, който успява да изведе армейците до Купата на България. През декември 1965-а обаче Пинайчев е освободен заради слаби резултати, а нов чуждестранен наставник идва на „Армията“ чак 3 десетилетия по-късно.
Македонецът Гьоко Хаджиевски води тима между юни 1993-а и април 1994 година, а 6 лета по-късно за треньор на ЦСКА е назначен споменатият вече по-горе Енрико Катуци. 6 месеца след окончателното освобождаване на италианеца през юни 2001-ва на „Армията“ идва най-голямото треньорско име, стъпвало по родните терени – неговият сънародник Луиджи Симони.
Само няколко години по-рано Джиджи е извел Интер с Феномена Роналдо в състава до спечелването на Купата на УЕФА и е обявен за треньор №1 в Италия за 1998-а. Той обаче не успява да пренесе успешните резултати и на „Армията“, а в една среща ЦСКА е воден и от помощника му Феручо Мариани, който е третият и засега последен италиански наставник в червената история.
Миодраг Йешич, който поема ЦСКА през февруари 2005-а, пък е първият от петимата сърби, водили тима, като именно западната ни съседка е рекордьор по този показател. Любопитно е и че между 1948 и 2010 година армейците са имали 6 чуждестранни наставници, а от 2010-а насам – цели 10 (тук влиза и вторият престой на Йешич на „Армията“ през 2013 година).
Румънецът Йоан Андоне повлича крак с двумесечния си престой в Борисовата градина в началото на 2010-а, а скоро след него са назначени и македонецът Георге Йовановски и Миодраг Йешич.
Откакто се завърна в Първа лига през сезон 2016/17 пък, ЦСКА е бил воден от 7 чужденци, 4-ма от които са сърби. Първи на горещия стол сяда румънецът Едуард Йорданеску още в петия кръг на първенството.
През следващия сезон е назначен сърбинът Нестор Йевтич, по британски паспорт Нестор Ел Маестро. Той напуска в началото на 2019-а, недоволен от „шапката“, която му е поставена с даването на консултантска роля на сънародника му Люпко Петрович, а през юни същата година именно носителят на КЕШ с Цървена звезда застава на поста. Няколко месеца по-късно го наследява нов сърбин – протежето му Милош Крушчич.
През миналия сезон временно начело на ЦСКА бе бразилецът с роден паспорт Даниел Моралес, а след него за постоянно застъпва босненецът Бруно Акрапович. След назначаването на Пардю Англия се превърна в осмата чужда страна със старши треньор в ЦСКА след Русия, Македония, Италия, Сърбия, Румъния, Бразилия и Босна и Херцеговина.
Наред с Джиджи Симони британецът се нарежда сред топимената в световния футбол, поемали армейците, като предстои да разберем дали ще успее да постигне немислимото за чуждестранните специалисти в Борисовата градина досега – да изкара цял сезон начело на червените. Съдейки по статистиката, отговорът на този въпрос изглежда ясен още от сега…
Мартин Костадинов, "Тема:Спорт"
Коментари
Напиши коментар11:17 | 24 апр 2024 г.
Напиши коментар