Заместник изпълнителният директор на БФС Павел Колев беше гост в предаването "Резултат" по Bulgaria ON AIR. Пред водещата Десислава Джерманска, той издаде интересни подробности около проекта за Висшата лига, каза дали ЦСКА може да участва в нея.

Заяви още, че националният отбор по футбол вече ще домакинства в различни градове, като започваме от Стара Загора, разкри още куп интересни неща. В текста можете да прочетете с известни съкращения какво каза Павел Колев, а във видеоматериала можете да чуете цялото интервю с него.

Какво става с Висшата лига?
- Този проект заживя собствен живот в публичното пространство. За съжаление, това се дължи на факта, че официалната информация около него е доста оскъдна. Към днешна дата мога да кажа, че сме свели вариантите за българското първенство до два. Надявам се другата седмица официално да бъдат изпратени до всички професионални клубове и на водещите от "В" групите. Те ще имат възможност да разгледат материалите. Желанието на БФС беше да изчисти детайлите, после да информира клубовете и след това да се организира среща под егидата на Борислав Михайлов и Красен Кралев. На нея ще се проведе дискусия и всички ще кажат мнението си и се надявам да се стигне до обединение.

До колко зависи стартирането на проекта от клубовете?
- Почти изцяло. Мисля, че без едно обединение и съмишленици сред клубовете, няма как да стартираме реформа. Тя не се прави наведнъж, а преминава през няколко етапа, което е нормално. Много е важно да се прецени къде са подводните камъни и откъде могат да дойдат проблемите. Точно това правихме през последните месеци и за това останаха два, максимално изчистени, варианта. Преди това бяха много повече, но отпаднаха. Крайната цел е до 2020 година да се стигне до нещо официално. След срещата с клубовете ще се допитаме и до УЕФА. Ще обсъждаме как да се проведе и следващият сезон.

Притеснявате ли се, че можете да има несъгласие от клубовете?
- За никога не е тайна, че в българския футбол промените са наложителни. Клубовете осъзнават, че трябва да се направи нещо и това дано, това което им се представи, да им хареса. Този процес ще успее, само ако всички застанем зад него. В противен случай ще се провали. В последните години се наслушахме на какво ли не от някои клубове – тръгваме по нов път, няма да обиждаме съдиите, и в следващия момент точно тези хора създаваха скандалите. Ако всички клубове седнат на една маса и обсъдят проблемите, те ще бъдат решени. Това ще стане даже и без БФС. Другият проблем са стадионите. Ясно е, че там нещата куцат, поради липса и на инвестиции, за което вина има и държавата. На нас не ни трябват много стадиони. 4-5, които да отговарят на всички изисквания, ще са достатъчни и лека-полека нещата ще се оправят. Има бюджет за това, но не е от моята компетенция и не искам да коментирам. Знам колко е бюджетът, може и да нарасне.

Може ли българският футбол да се превърне в бизнес?
- На всички е ясно, че момента няма бизнес, но е задължително да се превърне, за да вървим напред. Тогава н нещата ще се развият сами. У нас има достатъчно хора, които са наясно с това и знаят, че могат да печелят от футбола и да го превърнат в социална дейност. Но за това е необходимо да се изпълнят определени условия, които се прилагат навсякъде по света. После къщата ще се издигне сама и ще бъде много по-привлекателна. Най-големият проблем през последните 20 години, е че футболът ни нямаше зададена посока, в която да се развива. Минахме през какви ли не системи и през цялото време грешки допускаше и БФС. Това рефлектира и на националните ни гарнитури.

Няма как да не ви попитам – има ли възможност ЦСКА да участва в бъдещия проект?
- Възможност има, но яснота към днешна дата няма, защото ЦСКА се управлява от синдик и много неща трябва да се решат в съдебната зала. Обсъждали сме всякакви варианти и с тях. Зависят от процедурата и по несъстоятелност на клуба.

Какво още каза Павел Колев за ЦСКА, за националния отбор, чуйте във видеоматериала.