Целият съдийски eкип, който ще ръководи мача ЦСКА-София - Левски в събота, даде днес пресконференция по този повод. Това се случва за първи път, но явно няма да е за последен. Идеята на председателя на Съдийската комисия на БФС Давид Фернандес Борбалан е да бъдат отворени съдиите за срещи с феновете. със сигурност в тази насока предстоят още събития - открита лекция в СУ, а по време на зимния семинар ще има нов медиен ден с участието на 5-6 съдии, както и други инициативи. Задачата им е да променят - до колкото е възможно, отношението към българското съдийство. Всички участници във футболния процес имат възможност да коментират, докато при съдиите този поток е еднопосочен. До момента те не са говорили по въпросите.
Новост е, че за този двубой ВАР-екипът е от трима съдии - Георги Тодоров влиза в него до Георги Кабаков и Ивайло Стоянов. Това се прави по примера на Шампионската лига и се прави за първи път в нашето първенство.
"Давид Фернандес Борбалан следва стриктно инструкциите от УЕФА и се опитва да предаде на всички нас нещата, които УЕФА изисква - как да отсъждаме, как да менажираме ситуациите. Това ни помага да следваме пътеката, начертана от ФИФА и УЕФА. За всеки един съдия е най-голямото признание да свири това дерби", заяви Гидженов, който прави дебюта си в най-популярния двубой в българския футбол.
"В моята глава в момента е, че трябва да се абстрахирам от всичко, което се пише по медиите. Аз си следвавм стриктно правилата на играта и инструкциите на ЕЕФА. Спокоен съм и мисля, че ще се справя. Въпреки че съм на 32 години и съм най-младия международен съдия у нас, имам опит. Ръководил съм мачове и тук, и в Европа пред пълни стадиони. Не усещам натиск, всеки мой мач е под мониторинг от хора от УЕФА, които следят моето развитие. Аз се стремя във всеки мач да се подобрявам и да давам най-доброто от себе си", каза още пловдивчанинът.
Попитан дали има предпочитан стадион или пък такъв, на който не би искал да ръководи мачове, Гидженов отговори: "За мен всеки един стадион, където ми предстои мач, го приемам по един и същи начин. Стадионите нямат значение, за мене е важно да прилагам правилата на играта и да има феърплей".
След това той трябваше да отговори как приема публикуването на разговора във ВАР-стаичката на реферите от придобилия скандална слава английски мач Тотнъм - Ливърпул. Но и Гидженов, и другите арбитри са на мнение, че инструкциите във Висшата лига на Англия се различават от тези на УЕФА.
"Инструкциите на ФИФА и УЕФА са категорично против публикуване на записи, разговори, интервюта. Английската Висша лига работи по друг начин - те са си преценили, че могат да го направят. Но при нас не се прави".
След това той се спря и на подготовката си за мача в събота, а също така очерта и как би процедирал за показването на картоните. И призна, че съдиите също се подготвят с проблемните футболисти - хората, които биха рушили дисциплината през всичките 90 минути.
"Има зрънца в двата отбора, хора с различно влияние на терена, различно его. Ние с опита ни от терена, от предишни мачове добиваме представа за всеки един футболист и имаме едно на ум. Не се случва преди мач да го предупредим. Преди мача всички от съдийския екип обсъждаме с кои футболисти трябва да бъдем внимателни и можем да имаме проблеми - кой симулира, кой преиграва. За картоните всеки един съдия с присъствието си и менажирането преценява кога даден футболист заслужава картон, или пък трябва да получи само забележка", каза още Гидженов.
Коментари
Напиши коментар15:27 | 5 окт 2023 г.
15:27 | 5 окт 2023 г.
15:27 | 5 окт 2023 г.
15:27 | 5 окт 2023 г.
15:26 | 5 окт 2023 г.
15:26 | 5 окт 2023 г.
15:26 | 5 окт 2023 г.
15:25 | 5 окт 2023 г.
15:23 | 5 окт 2023 г.
15:14 | 5 окт 2023 г.
Напиши коментар