Треньорът на Левски Станимир Стоилов даде интервю, в което говори за моментното състояние на клуба, както и за бъдещето на "сините".
“Много хора се бяха отчаяли, но помощта на феновете, наред с тази от генералния спонсор, закрепиха клуба. Прекалено дълго се живя с оправданието, че няма пари и затова не се е работило. Професионализмът бе напуснал и играчите. Трябва да преоткрием навика им да слушат и изпълняват. Аз притискам футболистите си и ги заставям да работят, но те трябва да знаят, че правя това за доброто на Левски".
"Не се съобразявам с никого в подхода си към играчите. Подхождам по левскарски, защото знам какъв е историческият стандарт в Левски. Ако един футболист спазва правилата и се държи както подобава на играч на Левски, няма да имаме никакви проблеми", заяви Стоилов пред тръст "Синя България".
Стоилов похвали Андриан Краев и Билал Бари за усърдието, което влагат в тренировките и мачовете.
„Напредъкът на Краев се дължи на него, самият, но той е направил само началните стъпки към нивото, което трябва да достигне. Левски е имал големи футболисти на неговата позиция, с които да се сравнява. Що се отнася до Бари, доверието, което му имам, се дължи на изключителната сериозност в спазването на тактическите указания, която показва,“ продължи Стоилов.
Преподписахме с него в момент, в който той нямаше голове и всички мислеха, че той не е бъдещето на Левски. Аз също смятам, че той има много проблеми, най-вече в технически план и в завършващия удар, но пък ние така или иначе трудно ще намерим идеалния централен нападател с финансовите възможности, които имаме“.
Треньорът отбеляза още, че в селекцията си Левски търси футболисти с по-малко проблеми, които да бъдат решени с усилена работа. Като пример за такива специалистът посочи Хосе Кордоба и Димитър Костадинов.
„Изненадващо и за самия мен, Кордоба напредна много най-вече, защото е изцяло насочен към футбола. Иска да се учи и да изчиства проблемите си. При Митко Костадинов е точно обратното. Той има потенциал, но има и странични от футбола идеи в главата си, които му пречат. Всекидневно се опитваме да решим проблемите на юношите, защото в тях е бъдещето на Левски. Те, обаче, също трябва да отговарят на нивото на клуба и да му помогнат да постига резултати. Левски не може да бъде 9-ти или 10-ти в класирането.“
Засягайки въпроса за школата, наставникът заяви: „Създаваме недообучени футболисти. Аз им казвам хибриди. Научили са много неща, но им липсват основни елементи. Трябва да започнем да произвеждаме готов продукт".
Стоилов насочи поглед и към предстоящата зимна подготовка: „Дисциплината и играта в защита са двата компонента, които трябва да подобрим. Говоря, обаче, за защита в стил Левски, не опълченската. Игра в защита с висока преса, дълбоко в противниковата половина, с контрол върху играта и събитията. Най-трудно се учи един отбор да се отбранява високо. Ако постигнем това, обликът на отбора ще е завършен на 70%", поясни треньорът.
Стоилов говори още за разликата между българския и европейския футбол и за начина, по който Левски може отново да бъде конкурентен на международната сцена. „Има огромна бездна между големия европейски футбол и българския футбол. Базите и стадионите ни са като в Европа отпреди 50 години. Оттам следва и спортно-техническата бездна. Ние нямаме място сред големите отбори, защото само им пречим да играят футбол.
Приходът, който Левски генерира, в никакъв случай не е достатъчен. Това е сума за преживяване. Ангажимент на всички в клуба, е отново да запалим искрата, да започнем да функционираме, да намираме нови спонсори, да държим феновете в час със събитията, а те да идват на стадиона, заради добрите ни игри. Да продаваме играчи и евентуално да стигаме до евротурнирите.
Трябва да направим футбола в Левски футболен бизнес, а не просто футбол, в който някой излива едни пари, които отиват в канала, защото не се постигат никакви резултати".
Стоилов за пореден път изрази подкрепата си за създаването на сдружение на феновете, което да получи мажоритарния пакет акции в Левски. Според наставника, привържениците биха могли да осигуряват поне 30% от бюджета на клуба.
Той коментира и как недоверието към почтеността на това сдружение може да бъде преодоляно. „Има скептици, защото през годините се подаваха страшни сигнали, че едва ли не управлението на клуба било у феновете, че те източвали средства… Нищо от това не е вярно.
Начинът да преодолеем това е първо да застанем с лицата си. Второ, призовавам всеки да зададе въпросите си и да повдигне темите, които го притесняват. Сега е моментът. Ние не обичаме да се интересуваме, когато е време, а започваме да питаме и критикуваме, когато нещо вече е направено.
Третото е масовостта на това сдружение. Ако събере достатъчно голям брой левскари, никой няма да може да говори за манипулации. Ако събере 500-1000 левскари и се организираме 300-500, ще спечелим едни избори, но ако сме 20,000, това вече е невъзможно".
тоилов добави: „В България първата дума, която кажеш за нещо е “А, това няма как да стане”. С убеждение, с работа ще опитаме. Да, може и да не се получи, заради недоверието към всичко, което се случва у нас, но ние сме длъжни да пробваме.“
Той подчерта, че поддържането на висока членска маса ще зависи от хората, които ще управляват клуба и от онези, които ще развиват футболния потенциал на Левски. „Трябва да направим така, че да вървим от 20,000 нагоре, а не надолу. Ако трябва, ще тропаме на вратата на всеки член, за да го запалим по идеята и да го задържим".
Като член на тръст „Синя България“, в края на интервюто, Стоилов сподели и каква според него трябва да е ролята на организацията в дългосрочен план:
“Тръстът трябва да е коректив на случващото се в Левски. Организацията е съсобственик на клуба със своите 10% от акциите и като такъв трябва да има достъп до пълната документация, за да предава на феновете истинските сигнали идващи от клуба.
В никакъв случай тръстът не трябва да се превръща в слуга на който и да е ръководител, а да следи зорко да не се излиза от финансовата рамка, както и дали се спазват левскарските ценности,” завърши наставникът на “сините".