Левски дължи 6 млн. лева на бизнесмена Васил Божков и неговата компания за лотарийни игри. Към тях се прибавя и дългът за строеж на Сектор "А" (2013-2016 г.) на стадион "Георги Аспарухов", който е около 20 млн. лева. Именно връщането на тези суми ще стои на дневен ред пред ръководството през следващите 12 месеца. Това разкри пред "бТВ" членът на Надзорния съвет на „сините“ Петър Ганев.

„Левски има задължения към Васил Божков. Интересно е, че задълженията набъбнаха чувствително при строежа на Сектор „А". Оттогава са в размер на около 20 млн. лева. Всеки път се прави новина, въпреки че се знае. Към Васил Божков и „Национална лотария" има задължения в размер на 6 млн. лева. В периода, в който е финансиран клубът, има такъв заем. Той е поел задълженията и за строежа на стадиона. Общо е трудно да се каже. Задачата ни през следващите месеци ще е намиране на нов изпълнителен директор и съдбата на дългосрочните задължения. Знаете, че едно такова към телекомуникационна компания, чието име носи стадионът, беше уредено, като беше удължен договорът за името до 2024 г. и отпадна задължение от около 3 млн. лева", разкри той.

Отношенията с телекомуникационната компания бяха уредени чрез бившия собственик на Левски Спас Русев. В момента "сините" продължават да се издържат предимно с приходи от кампании, насочени към феновете. Ганев заяви, че именно привържениците са помогнали за погасяването на дълга от близо 5 млн. лева, натрупан в периода февруари – юни 2020 г. Тогава Божков и приближеният до него мажоритарен собственик Георги Попов се оттеглиха от клуба, а след неуспешен опит да предадат по-голямата част от акциите на премиера Бойко Борисов, ценните книжа попаднаха в ръцете на Наско Сираков.

„Тези февруарски задължения, които се натрупаха от напускането на господин Божков до смяната на ръководството през юни са 4,8 млн. лева. Тяхното изчистване беляза всичките 6 месеца. И към момента има останали за изчистване. Голяма част от тези задължения бяха изчистени през декември", заяви Ганев и добави: „Приходите от реклама са 230 000 лв. до ноември. През тези близо 6 месеца клубът се издържа изцяло от привържениците чрез няколко кампании за абонаментни карти, за членски карти, стоки се купуваха. Имаме пет месеца, в които приходите са 1 млн. лева - комбинация от 500 000 - 600 000 лв. от привържениците и регулярно плащания за телевизионни права, ако има някой трансфер. На практика привържениците спасиха клуба. Това, което опитът показва е, че ако нямаш спонсорски договор, има известна кампанийност при приходите от привържениците. Има месеци, в които нямаш приходи. За това няма как да съществува футболен клуб без спонсорски договор, какъвто в момента има. Пари по други изненадващи пера не влизат. Няма изненадващи заеми. Знаете, имаше един заем - даден и върнат, и това е единственото", коментира Ганев.

Другият важен казус, с който ще се занимават в клуба през следващите месеци, е назначаването на нов изпълнителен директор. Павел Колев продължава да изпълнява тази функция, въпреки че оставката му е приета още през юни, но двете страни са постигнали съгласие той да продължи да бъде част от клуба до края на 2020 г.

„Голямата промяна в управлението е оставката на Павел Колев. Още юни месец, при създаването на Надзорния съвет, тя беше подадена. Тогава беше взето решение той да остане до края на годината. Той си има своите аргументи за напускането. По-добре е той да ги изнесе. Наистина това беше очаквано през всички тези месеци. Не са правени опити да се промени това решение. Всички работиха със съзнанието, че това нещо ще се случи до края на годината. Към момента Павел Колев е в кабинета си. Той ще остане там, докато намерим нов изпълнителен директор. На практика това ще е най-важната задача за началото на годината", разясни Ганев.

Той заяви, че баскетболният треньор Константин Папазов официално не е получавал акции от мажоритарния собственик Наско Сираков въпреки заявеното намерение.

Ганев добави, че се надява клубът да започне да постига успехи и на футболния терен. В момента Левски е на 9-а позиция в класирането на efbet Лига.

„Ако през 2020 г. говорехме за спасяването на клуба, сега стандартът е друг – нов изпълнителен директор, ясни цели, ясен профил, комерсиални успехи и успехи на футболния терен. Левски не съществува, за да се спасява и да плаща вноска към НАП. Левски съществува, за да носи радост на терена", завърши той.