Светът на футбола се сбогува с легендата Йохан Неескенс, един от най-великите нидерландски футболисти и емблема на незабравима епоха в играта. Неескенс почина на 6 октомври на 73-годишна възраст, след като беше посветил живота си на футбола.
Разбира се, когато става въпрос за легендите на Нидерландия и за Тоталния футбол, първата асоциация е тази с Йохан Кройф, починалия преди 9 години иноватор и футболен магьосник. Но големите си върхове Кройф достига редом до втория Йохан – Йоханес Якобус Неескенс – който е негов незаменим съюзник в Аякс, Барселона и националния отбор на Нидерландия.
Неескенс играе фундаментална роля в два от най-значимите и влиятелни отбори във футболната история. Говорим именно за състава на Аякс от началото на 70-те и за този на Нидерландия, достигнал финалите на световните първенства през 1974-та и 1978-а.
С налагането на иновативен, смел и вълнуващ стил на игра, станал популярен като Тотален футбол, и двата тима завладяват безброй неутрални фенове и променят завинаги облика на футбола. Същевременно поставят категорично Нидерландия на картата като голяма футболна сила.
Ролята на най-ярката звезда е изпълнявана от Кройф с неговата артистичност, стил и визионерство. В халфовата линия Неескенс върши по-неблагодарната работа и на него се пада да тича неуморно и да прилага отличителната за тоталния футбол преса – за да могат съотборниците му да заблестят.
Известният с неизчерпаемата си енергия Неескенс обаче е много повече от поддържащ персонаж около Кройф. Вторият Йохан е двигателят на тима и за него често казват, че е ефективен колкото двама играчи.
Един от безпомощните опоненти, който опитва да го опази, го определя и като „камикадзе“. Неескенс обаче не е грубиян и разсичащите му шпагати достигат майсторски до топката, вместо единствено до краката на съперниците.
Полузащитникът винаги е готов на саможертва и няма проблем да играе с болка. За него футболът е битка, макар че не му липсва и финес – разполага с техника, комбинативност и силен удар, а попаденията му не са малко.
В 49-те си мача за „лалетата“ записва 17 гола, остава си и надежден дузпаджия. Неслучайно именно от дузпа открива резултата във финала на Мондиал 1974 срещу Западна Германия.
Голът му идва във втората минута и все още е най-бързият във финал на световно, но впоследствие немците обръщат до 2:1.
4 години по-късно Неескенс отново е на терена в мач за световната купа. Но „лалетата“ още веднъж губят, този път с 1:3 от Аржентина след продължения. В началото на кариерата си Йохан Неескенс играе като десен бек за отбора от родното си градче Хеемстеде.
След два сезона е забелязан от легендарния Ринус Михелс (треньора изобретател на Тоталния футбол) и на крехка възраст е привлечен в Аякс. От самото начало Неескенс се оказва липсващото звено в гранда от Амстердам и директно печели европейската купа в три поредни години, към което прибавя шампионската титла, Купата на Нидерландия и Междуконтиненталната купа.
Само на 21 години полузащитникът вече е трикратен носител на КЕШ, а се оказва и безценен за възраждането на националния тим. Тогава Нидерландия е без участие на световни финали от 1938 г. нататък, но предстои напълно да промени футболната си съдба.
Неескенс помага на „лалетата“ да се класират на Мондиал 1974, където Нидерландия изумява света с уникалния си игрови стил. Тогавашната победа с 2:0 в първия мач срещу Уругвай е дебютен успех за Нидерландия на световни финали.
След нулево равенство с Швеция, отборът на Кройф и Неескенс среща българския национален тим и го побеждава с 4:1, за да продължи към втората групова фаза. Тогава Неескенс наказва „трикольорите“ два пъти от дузпи.
В следващата фаза халфът се разписва при победите срещу Източна Германия и срещу действащия световен шампион Бразилия, за дойде споменатото разочарование на финала.
След четири години Неескенс отново е основна фигура при достигането на нидерландците до финала, макар че играе втората половина от турнира с контузия в реброто. Вторият пореден загубен финал означава, че до днес Нидерландия остава без световна титла, макар да е дала толкова много велики футболисти на играта.
На клубно ниво Йохан Неескенс се събира с Кройф и Ринус Михелс в Барселона, където изиграва пет сезона. Съдбите на двамата съименници остават свързани, макар че те са с толкова различен подход на терена и толкова различни характери.
Към края на 70-те Кройф става един от пионерите при развитието на футбола в САЩ и заиграва във Вашингтон, докато Неескенс решава да го последва в Щатите година по-късно и облича екипа на Ню Йорк Космос.
След още няколко години на активна кариера, Йохан Неескенс се насочва към треньорството и изкарва няколко години като асистент в нидерландския национален отбор, както и в Барселона.
Треньорският му период не е белязан от гръмки постижения, но до последно той остава посветен на великата игра. В последните си години обикаля Африка по проект на УНИЦЕФ и нидерландската федерация за развитие на футбола на континента.
Докато е в Алжир за поредните си ангажименти по треньорския проект, Неескенс получава инфаркт и умира на 6 октомври – докато изпълнява мисията си да допринася за развитието на футбола. Самият той не би го признал, защото няма егото на Кройф и други величия, но без него Тоталният футбол нямаше да добие този облик и да повлияе толкова върху бъдещето на играта.
Интелигентното придвижване, преливането на позициите и използването на пространствата е само единият аспект от тази футболна революция. Другият е яростната преса, променила тенденциите в дефанзивен план.
Затова Тоталният футбол се нуждае от Кройф, но също толкова необходим е и Неескенс. А един без друг двамата просто няма как да разгърнат потенциала си.
Материал на webcafe.bg