Барселона продължава впечатляващото си начело на сезона в Ла Лига и записа петата си поредна победа - 4:1 като гост на Жирона. Тимът на Ханзи Флик взе наглед без напрежение каталунското дерби, след като Ламин Ямал (30, 37) вкара два гола още до почивката. Така младокът вече има 3 гола и 4 асистенции в 5 мача в първенството този сезон.

През втората част Дани Олмо (47) реализира в трети пореден мач, а Педри (64) довърши домакините. Жирона имаше нещастието да бъде отменена дузпа за тима в края на първото полувреме. Все пак почетното попадение бе дело на 37-годишния Кристиан Стуани в 80-та минута на срещата.

Така след перфектния си старт Барселона остава на върха в класирането с пълен актив от 15 точки. Втората позиция засега делят Реал Мадрид и Виляреал с по 11 точки. Такъв актив може да събере и Атлетико Мадрид, ако по-късно днес победи Валенсия у дома. Жирона е на 7-та позоция със 7 точки.

Барса започна силно срещата, но още в ранните минути Ламин Ямал стреля в ръцете на вратаря. Домакините имаха воите шансове на контраатаки, но ударите им не затрудниха особено Тер Стеген.

Така се стигна до 30-та минута, когато Давид Лопес сгреши фатално и Барселона поведе. Опитният защитник тръгна да изнася топката от наказастелното поле, но Ламин Ямал му я отне. Тийнейджърът изскочи сам срещу Гасанига и с добре насочен удар направи 1:0.

Само седем минути по-късно Ямал удвои преднината на тима си. След центриране в наказателното поле на Жирона домакините не изчистиха добре топката . Ямал дебнеше на границата на наказателното поле и с прекрасен удар с левия си крак покачи на 2:0.

В края на полувремето Жирона имаше възможност да намали изоставането си, но Брайън Хил не нанесе достатъчно добър удар, а в 44-та минута главният рефер даде дузпа, която впоследствие отмени. При една битка за висока топка Балде отклони топката в ръката на Иниго Мартинес. Първоначално реферът отсъди дузпа и точно когато Абел Риус се готвеше да я изпълни, беше повикан от ВАР да прегледа ситуацията.

Секунди по-късно промени решението си и така Барселона запази аванса си от два гола на почивката.

Много бързо след подновяването на играта Дани Олмо реши всичко с третия си гол в последните три мача. Испанският национал беше намерен зад защитата на домакините с прекрасно подаване от Жул Кунде. Олмо стреля от воле от малък ъгъл и направи 3:0.

Роберт Левандовски можеше да вкара четвърти гол, след като беше изведен от Рафиня и остана сам срещу Гасанига. Полякът обаче подцени ситуацията и вратарят на домакините успя да избие.

При подобна ситуация в 64-та минута Педри нямаше грешка. Халфът получи пас в коридор от младия Марк Касадо, финтира Гасанига и на опразнената врата направи без проблеми 4:0.

В 80-та минута Жирона все пак стигна до гол. Резервата Порту беше изведен зад защитата на Барселона, изпревари Тер Стеген, за да стигне до топката и я насочи към Кристиан Стуани. Опитният нападател нямаше как да сбърка на опразнената врата и реализира за 1:4.

В 86-та минута Феран Торес беше изгонен с иректен червен картон, след като влезе грубо в опорния крак на Асприля.

Жирона - Барселона 1:4

0:1 Ламин Ямал 30

0:2 Ламин Ямал 37

0:3 Дани Олмо 47'