Вече може да не я наричате Ла Лига, а Лига Европа. Испанските клубове претърпяха исторически крах в груповата фаза на Шампионската лига. Единствено Реал Мадрид ще продължи напред от четирите представители. Барселона и Севиля ще се отправят към Лига Европа, а Атлетико Мадрид даже рискува да остане четвърти в групата си и да отпадне напълно.

Никога откакто съществува Шампионската лига три испански отбора не са отпадали в груповата фаза. За провала може да съдим и по факта, че само преди пет месеца Испания донесе 50% от участниците на полуфиналите в турнира. Виляреал, който бе отстранил по пътя си Ювентус и Байерн, и Реал Мадрид.

Цифрите показват, че в този странен сезон, променен заради световното първенство, испанските отбори имат огромни трудности. Квартетът Реал Мадрид, Барселона, Севиля и Атлетико Мадрид спечелиха общо 6 победи, 6 равенства и 8 загуби в първите 5 кръга от турнира. Един единствен успех имат испанските отбори като гост (Реал Мадрид).

Представянето на карето в Шампионската лига е в ярък контраст с представителите на Испания в Лига Европа и Лигата на Конференциите. Там Бетис, Реал Сосиедад и Виляреал спечелиха 13 от 14-те мача, които са изиграли или 93%. Единственият, който не бе взет бе равенството на Бетис срещу Рома.

От тук идва въпроса: по-слабо първенство ли е сега Ла Лига? Отговорът засега е не, защото не може два месеца трудности да определят окончателно мнение. Достатъчно е да се върнем към данните на испанските клубове този век. Те имат 34 трофея от Шампионската лига, Лига Европа, Лигата на Конференциите и Суперкупата на Европа. Далеч пред Англия, която има 13 трофея и по 6 за италианските и немските клубове. Точно затова обаче провалите тази година носят такъв отзвук.

Кризата в Севиля бе очаквана. Да продадеш двамата си централни защитници (Кунде и Диего Карлос) и да ги замениш с Маркао (винаги е контузен), Нианзу, Рекик и Гудель е доста рисковано. Както и да имаш отбор с талантливи офанзивни играчи, но нито един истински централен нападател. Точно затова Севиля има много проблеми с резултатите и Лопетеги бе сменен със Сампаоли.

Ситуацията с Атлетико Мадрид е различна. След финалите в Шампионската лига през 2014 и 2016 дойде спада. Симеоне е начело на тима от 11 г., но изглежда сякаш е изгубил енергията, която винаги е била ключова за играта на Атлетико. Отбор, който рядко играе зрелищно, но винаги е готов за битка и да спечели войната. Атлетико спечели Ла Лига през 2021 г., но така и не успяха да се развият играчи като Жоао Феликс например.

Още по-раличен е случаят с Барселона, който от требъла през 2015 г. е в процес на свободно падане. Единственото изключение е полуфиналът през 2019 г. Каталунците претърпяха тежки удари в Париж, Торино, Рим и Ливърпул, но присъствието на Лео Меси маскираше голяма част от проблемите. Сега и него го няма и кризата започва да става очевидна не само в управлението, но и на терена.

Без Лео Меси Барса две поредни години завършва сезона в Лига Европа. Нещо, което преди това се бе случило за последно през 2000 г. Още по-лошото е, че финансовото състояние на каталунците е тежко. А отпадането от най-богатия турнир носи още повече негативи. А идеите на шефовете също не са най-разумните. Клубът плати 45 млн. за 34-годишният Роберт Левандовски, на когото заплатата му ще бъде 10,16,13 и 10 млн. на година.

Начело на Барса бе поставен Шави с идеята да се превърне в новия Пеп Гуардиола. Но досега той има много проблеми в Шампионската лига, където има  победа, 2 равенства и 4 загуби. В Лига Европа след трудното отстраняване на Наполи и Галатасарай, отпадна от Айнтрахт Франкфурт.