Как привидно закъсалият финансово клуб Барселона успя да привлече Рафиня, Франк Кеси и Андреас Кристенсен? Това е въпросът, който много фенове на футбола по света си задават, след като каталунците натрупаха дългове от над 1 милиард евро по време на управлението на Хосеп Мария Бартомеу и Жоан Лапорта се завърна като президент миналата година, за да спасява потъващия кораб.
Босът нямаше друг избор освен да санкционира напускането на редица звездни имена миналото лято, за да намали перото за заплати. Така се стигна до раздялата със седемкратния носител на "Златната топка" Лионел Меси. В резултат на това кампанията 2021/22 г. се оказа бурна за Барса, но сега в клуба си позволяват да харчат пари за лятна селекция и се целят в бързо завръщане на върха на вътрешната сцена и в Европа.
Лапорта получи разрешение да продаде клубни активи от събранието на членовете на Барса миналия юни и се насочи към инвестиционни фондове, способни да осигурят финансиране в краткосрочен план. Барса успешно продаде първия пакет от финансови активи, преди да сключи сделка за 207,5 милиона евро с инвестиционната група Sixth Street на 30 юни 2022 г.
Клубът продаде 10 процента от своите телевизионни права в Ла Лига на американската фирма, което гарантира, че ще се реализира печалба в края на финансовата година и бе направена огромна крачка към разрешаването на финансовите проблеми. Сега се работи върху втори икономически лост за набиране на средства, така че Барса вече да не надвишава лимита за заплати в Ла Лига, като други 15 процента от телевизионните права ще бъдат продадени за 300 милиона евро.
Клубът също така продава 49,9% от акциите на Barca Licensing and Merchandising company, което ще доведе до общи приходи за лятото от над 600 милиона евро и ще позволи картотекирането на новите играчи.
Кеси и Кристенсен са сред тези, които чакат да бъдат регистрирани, след като пристигнаха на "Камп Ноу" като свободни агенти съответно от Милан и Челси. Четиригодишният нов договор на Гави пък няма да бъде официалиазиран, докато не бъдат финализирани всички продажби. Междувременно Сержи Роберто и Осман Дембеле вече подписаха нови договори със значително намалени заплати.
Бразилският национал Рафиня пък стана играч на Барса, след като пристигна за 67 милиона евро от Лийдс, а сумата е огромна за клуб, за който се предполага, че е с тежки финансови затруднения през последните 12 месеца. Желанието на южноамериканеца да заиграе за каталунците обаче беше огромно и се съгласи да направи някои компромиси, което улесни сключването на сделката.
В Барса разчитат и на някои продажби през лятото, като Нето Мурара, Самюел Юмтити, Оскар Мингеса, Рики Пуч и Мартин Брайтуайт вече са в трансферния списък. Клеман Ленгле беше преотстъпен на Тотнъм, а Френки де Йонг и Мемфис Депай почти сигурно ще заиграят в нови клубове, отбелязва webcafe.bg. Очаква се каталунците да не пазаруват повече, докато не завършат всички планирани продажби на активи и не влязат въпросните 600 милиона.
След това могат да се очакват Роберт Левандовски от Байерн, Сезар Аспиликуета от Челси и талисманът на Севиля Жул Кунде. Всички те са силно желани от старши треньора Шави, който смята, че Барселона може да влезе в голямата игра още през следващата кампания. Привличането на тези трима играчи би струвало на клуба над 100 милиона евро, но средствата за тройния удар не би следвало да са проблем, ако всичко върви по план.
Барса обаче ще трябва да действа внимателно в обозримо бъдеще, тъй като общият им доход ще бъде намален в резултат на продажбата на част от основните им икономически активи. Ще се търсят по-доходоносни спонсорски сделки, като тази, сключена с платформата за аудио стрийминг Spotify. Очакват се и постъпления от модернизирането на "Камп Ноу", което трябва да бъде завършено през 2026 г.