Спортният мениджър Лъчезар Танев говори пред Дарик радио и dsport за разпространените данни от договора на Лионел Меси с Барселона, финансовото положение на каталунския клуб, как отборите се борят с финансовите последици от коронакризата и още.
„Моят коментар за Меси е следният – дали е Меси или някой друг играч, не е приятно да бъдат изнасяни такива цифри и подробности от договора му. Когато става въпрос за Меси, това е световна информация. Относно цифрите трябва да уточним, че това е брутна сума. Те се хвърлят цифрите, но никой не уточнява, че 50% са данъци, дори повече от 50% в Каталуня.
"Дори с изплатените данъци сумата е изключително голяма, но моето мнение е малко по-различно. Не е проблем Меси за Барселона, дори тези пари да получава. Не беше проблем и за Реал Мадрид, когато плащаше на Кристиано. Големите играчи не са проблем за финансите на големите клубове, защото от тях идват много приходи – най-вече от мърчандайзинг. Сега може би с COVID-19 и с намалението на приходите е проблем. По-големият проблем е, когато на посредствени играчи се плащат големи пари. Пример веднага ще дам – Филипе Коутиньо. Топ 20, 30 или 50 играчи в света изобщо не са проблем за финансирането на клубовете“, започна Танев.
„Пет-шест човека знаят договора на Меси. Не се споменава, че и адвокатите му знаят, с които той имаше проблеми през лятото с бюрофакса. Не беше посъветван тогава добре. Този договор е регистриран и в Лигата, така че кой знае кой какъв интерес има. Едва ли обаче това ще повлияе на решението на Меси дали да остане в Барса."
„Зимният трансферен период е доста по-спокоен. Барселона похарчиха преди две-три години безумни пари за двама-трима играчи, които този сезон се пробуждат. Коутиньо, Гризман и Дембеле. Особено вторият се пробуди този сезон. Барселона и Реал винаги ще имат много приходи, нормално е най-много да страдат от не посещаемостта на мачовете. От началото на COVID-19 Барселона отчете близо 300 милиона загуби за 10 месеци, но клубът има много собственост. Само си представете Педри, Де Йонг и Араухо каква цена имат. Имат терени около „Камп Ноу“. Барселона няма да се примири да стане акционерно дружество“.
„В Байерн Мюнхен е по-стриктна политика. Там собствениците гледат по-строго на харченето. При Барса има повече политика при действията на клуба. Всички трябва да са щастливи, без значение какви пари се харчат. Румениге погледне ли от неговата си камбанария, със сигурност изглежда притеснително при Барселона“.
„Аз мога само да гадая, разговарям с някои хора, но за Зидан не мога да кажа дали ще остане. Ако Реал Мадрид не спечели нищо, няма да остане. От друга страна, Куман напипва нещата. Вие видяхте какви смени направи преди няколко дни за Купата. Те са логични, но не всеки треньор има дупе да ги направи. Много офанзивни смени и това беше единственият начин. Повечето от кандидатите са на мнение, че Куман е удачен вариант, дори те да спечелят. Ако развитието на тима продължава, набира самочувствие, играе по-директен футбол не с много подавания и има изпълнители, защо да не остане? Естествено липсва един център нападател, но не може да имаш всичко, ще го намерят“.
„Меси уважава някои неща, които сме вършели за фамилията. Ако съм Лео Меси, няма да мръдна оттук и ще си договоря някакъв бъдещ ангажимент свързан с Барселона и без да съм футболист. Семейството му е много щастливо тук, децата още повече. Все пак зависи кой ще е президент, как ще подходят. Едно интервю вчера даде Пике и той не може да каже дали Меси ще остане, въпреки че двамата са много близки помежду си. Аз си мисля, че Лео Меси все още не е решил“.