Килиан Мбапе дебютира с гол за Реал Мадрид, а кралския клуб спечели Суперкупата на Европа след успех с 2:0 над Аталанта. Това е шеста Суперкупа на Европа за мадридчани, които са най-успешния клуб в надпреварата.

Мбапе започна титуляр и вкара втория гол при успеха с 2:0, преди да бъде сменен под овациите на стадиона във Варшава. Първият гол в срещата вкара Федерико Валверде. Той се разписа след пас на Винисиус.

Ако не бяха няколко отлични спасявания на вратаря на Аталанта Хуан Мусо, нещата можеха да бъда и много по-лоши за бергамаските.

Аталанта за първи път в историята си играеше за Суперкупата на УЕФА. През май, бергамаските спечелиха първия си европейски трофей, след като триумфираха в Лига Европа. Хората на Гасперини победиха във финала Байер Леверкузен с 3:0, като хеттрик направи Адемола Лукман.

Реал Мадрид пък се целеше в рекордна шеста Суперкупа на Европа. Испанците победиха Борусия Дортмунд във финала на Шампионската лига. Треньорът Карло Анчелоти преследваше да изравни легендата Мигел Муньос с 14-и трофей начело на кралския клуб.

Аталанта имаше много проблеми с персонала преди сблъсъка с Реал Мадрид. Туун Копмайнерс въобще не беше в състава, откакто отказа да тренира търсейки трансфер в Ювентус. Извън строя са Дзаниоло, Толой, Туре, Скамака и Скалвини. Новото попълнение Ретеги остана на пейката, а в атака действаха Адемола Лукман и Шарл де Кетелере.

Голямата новина обаче бе в лагера на Реал Мадрид. Карло Анчелоти даде дебют на Килиан Мбапе, като новото попълнение бе титуляр. Липсваше контузилия се вчера Едуардо Камавинга.

В сблъсък между испански и италиански отбор в титулярните състави имаше един испанец (Дани Карвахал) и двама италианци (Давиде Дзапакоста и Матео Руджери).

Началото бе по-добро за Реал Мадрид. На няколко пъти испанците се разминаха като не се стигна до завършващ удар. Кралския клуб имаше предимство в контрола на топката.

В 24-ата минута гредата спаси Реал Мадрид. При едно центриране отдясно на Мартен Де Роон бе отклонено с глава от Едер Милитао и топката кацна на напречната греда зад Куртоа.

Чак в добавеното време на първото полувреме дойде и първия шанс за Реал Мадрид. Винисиус Жуниор подаде с външен фалц в наказателното поле и Родриго се озова в чиста позиция да стреля. Ударът му обаче срещна напречната греда.

Второто полувреме започна с чудесна възможност пред Аталанта. В 47-ата минута Де Роон центрира отдясно, а Марио Пашалич се извиси над всички и стреля добре с глава към далечния ъгъл. Там обаче Тибо Куртоа се разтегна и с невероятен плонж изби в корнер.

И двата отбора играеха по-креативно след паузата. Аталанта имаше още няколко отлични атаки, които обаче не завършиха с подобаващ удар. Реал също имаше добри положения. За да се стигне до 59-ата минута.

Винисиус Жуниор получи топката отдясно в наказателното поле финтира съперник и от аутлинията пусна топката успоредно на голлинията и Федерико Валверде на празна врата засече за 1:0. Това беше първият точен удар на Реал Мадрид.

Още в следващата атака Реал имаше чисто положение. Винисиус беише изведен сам срещу вратаря Мусо, но удара на бразилеца бе избит над вратата от стража на бергамаските Хуан Мусо. От последвалия корнер се стигна до удар на Белингам, топката рикошира в защитник и отиваше във вратата, но Мусо с невероятен рефлекс я изби от голлинията.

Реал Мадрид се развихри. Последва атака на Белингам отдясно. Англичанинът преодоля Де Роон и от малък ъгъл стреля, но Хуан Мусо беше застанал до гредата и комфортно спаси с крак.

Мощта на Реал Мадрид обаче бе твърде много за Аталанта. В 68-ата минута Килиан Мбапе откри сметката си за Реал Мадрид. Винисиус проби отдясно и опита пас в наказателното. Топката стигна до Белингам на аутлинията, но англичанина върна топката към дузпата, където Килиан Мбапе нанесе финалния удар – първи гол на французина с екипа на Реал!

Това е девето попадение на Мбапе в 12-те финала, които е изиграл в кариерата си за клубовете и националния си отбор.

Последва нов шанс за Реал Мадрид. Родриго нанесе финалния удар, но този път Мусо спаси. В крайна сметка Реал спечели убедително мача след едно много силно второ полувреме. Аталанта пък показа, че просто няма още такъв опит като своя съперник в големи мачове.

РЕАЛ МАДРИД - АТАЛАНТА 2:0

1:0 Валверде 59, 2:0 Мбапе 68

Реал Мадрид: Куртоа; Карвахал (89 Васкес), Рюдигер, Милитао, Менди; Валверде, Чауамени, Белингам (88 Себайос); Родриго (76 Модрич), Мбапе (83 Брахим Диас), Винисиус (88 Гюлер)

Аталанта: Мусо; Джимисити, Хиен (90 Палестра), Колашинац (70 Бакер); Дзапакоста (62 Годфри), Де Роон, Едерсон, Руджери; Пашалич; Де Кетеларе (62 Ретеги), Лукман