В началото на второто десетилетие на новия век конфронтацията между Реал Мадрид и Барселона беше достигнала кулминацията си. И въобще не ставаше въпрос за силата на двата отбора и съперничеството между Кристиано Роналдо и Лионел Меси.
Жозе Моуриньо, който пристигна в Испания, за да поеме Реал, не показа никакви сантименти към бившия си клуб Барса, и бе основният катализатор на процесите между двата клуба. Специалния постоянно наливаше масло в огъня с редовни атаки срещу противника, а от "Камп Ноу" често не му оставаха длъжни. Тази враждебност доведе до обтегнати отношения между испанските национали в двата гранда, озлоби още повече феновете им и вероятно бе една от причините за напускането на Пеп Гуардиола, който след работата си в Барселона си взе една година почивка.
Но постепенно нещата се уталожиха и изглеждаше, че тези времена са безвъзвратно отминали. Естествено, Реал и Барса не се заобичаха, но отношенията им поне се нормализираха и Ел Класико се провеждаше в доста по-нормална обстановка. Всичко обаче се промени драстично през последния месец и половина. И изглежда, че сегашният конфликт между двата колоса ще бъде още по-сериозен и необуздан, отколкото при Моуриньо и Гуардиола.
Началото
Основната причина за раздора стана аферата "Негрейра", която според мнозина наблюдатели е най-шумният скандал в историята на испанския футбол. Припомняме, че през март прокуратурата на Барселона заведе дело срещу бившите президенти на Барса Сандро Росел и Джосеп Бартомеу, обвинявайки ги в корупция и незаконни плащания на вицепрезидента на техническия съдийски комитет Хосе Мария Енрикес Негрейра.
Последният е осигурявал реферски "чадър" на отбора и по сметката му са постъпили около 7,3 милиона евро между 2001-ва и 2018-а. Поради тази причина Барселона е изправен пред чудовищни санкции, една от които е изхвърляне от Ла Лига. Веднага след като подробностите около аферата изтекоха в пресата, президентът на Реал Мадрид Флорентино Перес свика извънредно заседание на борда на директорите.
На него беше решено клубът да участва в процеса като потърпевша страна и да съдейства на прокуратурата. Така за първи път от години церемониалният обяд преди Ел Класико между президентите на Реал и Барса беше отменен. Освен това босовете на двата клуба загърбиха и традицията да седят един до друг по време на големия мач.
Атмосферата между клубовете започна да се нажежава ден след ден, а напрежението се пренесе и върху футболистите и феновете. Дори на мача с Челси в Шампионската лига запалянковците на Реал скандираха срещу вечния враг и издигнаха транспаранти, свързани с аферата "Негрейра".
Информационната война
На 17 април Жоан Лапорта даде специална пресконференция, за да обясни позицията на клуба по случая с бившия съдийски шеф. Президентът разкри, че са събрани 629 документа и 43 диска с доказателства, които оневиняват "блаугранас". Той също така се оплака, че Барселона се третира като виновен, въпреки че основният принцип е този за невинност до доказване на противното. В същото време Лапорта не каза нищо конкретно за финансовите потоци към сметката на Негрейра, но не пропусна да "настъпи" Реал Мадрид:
"Искам да отбележа участието на един клуб в процеса в качеството му на частен обвинител. Клуб, който твърди, че се чувства в неравностойно положение, въпреки че винаги е бил подпомаган от съдиите. Клуб, който се смяташе за отбор на режима и беше близък до политическия елит. Освен това в продължение на 70 години повечето от президентите на испанската техническа съдийска комисия са бивши служители, играчи и шефове на Реал Мадрид. През всичките тези години те са избирали тези, които трябва да раздават правосъдие на терена."
Думите на Лапорта предизвикаха бурна реакция в цяла Испания. Особено фразата за "отбора на режима", която бе явен намек за покровителството на Реал от страна на Франсиско Франко, чието управление мнозина свързват с репресиите в Каталуния и други региони на Испания.
Отговорът на Реал
Феновете на Реал Мадрид поискаха незабавен официален отговор от своите. И Реал Мадрид отговори. На следващия ден в официалните мрежи на "кралете" се появи четириминутно видео, върху което творческият отдел на клуба и летописците му доста се бяха постарали. В него се подчертаваше, че "диктаторът е спасил каталунския клуб от фалит три пъти" и е получавал награди и членски карти. Освен това по време на управлението му каталунците са спечели Ла Лига цели осем пъти.
Веднага последва реакция от Каталуния.
Правителството на автономната област, чрез своя говорител Патрисия Пладжа, нарече видеото на Реал Мадрид "груба манипулация, циничен фейк нюз, проява на крайна безотговорност и обида към хиляди хора, които са станали жертви на диктатора Франко". Каталунците даже посочиха, че през август 1936 година тогавашният президент на Барса Джосеп Суньол е бил арестуван и застрелян, като тленните му останки никога не са били намерени.
"Преследване, опити за пренаписване на историята, изобличаване на потисниците като жертви на потиснатите, Реал Мадрид прави на Барселона това, което правеше Франко на Каталуния в продължение на десетилетия", възмути се пък бившият ръководител на правителството на региона Карлес Пучдемон. "Това видео е най-срамното нещо, което съм виждал. Мисля, че всеки, който има поне две гънки на мозъка си, мисли по същия начин", избухна един от вицепрезидентите на "блаугранас".
Испанските медии пишат, че Перес е обявил информационна война на Лапорта и скоро ще се появят редица видеоклипове в духа на първия, който предизвика такъв хаос. Подобна вражда между Реал Мадрид и Барселона не е имало от много дълго време. И изглежда, че процесите са далеч от точката на кипене. Дори скандалният президент на Ла Лига Хавиер Тебас се пробва да влезе в ролята на миротворец, тъй като нещата могат да станат неконтролируеми.
"Това е опит да се отклони вниманието от наболелите проблеми на испанския футбол. Нека забравим тези глупости и не ровим в миналото. Някога на земята са живели и динозаври", каза той. Иначе според последната информация в испанските медии, част от парите, които от Барселона са превеждали на Негрейрa, са били използвани директно за плащане на рефери, които са ръководили мачове на каталунския клуб. Признанието е било направено от сина на бившия съдийски шеф - Хавиер Енрикес Негрейра - по време на разпит при данъчните.
Той е признал още, че е използвал част от тези пари, за да си купи автомобил, с който да превозва съдиите на домакинските мачове на Барса. Негова била задачата да ги посреща от летището, да ги закарва до хотела им, после да ги води до стадиона, след което обратно до летището. На негово име даже била регистрирана фирмата Soccercam SL, която изчислява въпросните превозни услуги на стойност почти 100 хиляди евро. В същото време тази фирма е получила от Барселона 297 085 евро само за периода от юни 2016 до октомври 2018 година.
Отделно Soccercam SL е била финансирана от клуба още между 2003 и 2006 година по времето на първия президентски период на Жоан Лапорта. Какво ли още ще излезе около аферата? Нещата изглеждат "дебели".
Материал на webcafe.bg