Преди десет години той бе смятан за топ таланта на Украйна и бе свързван с някой от най-големите отбори на Стария континент. Преди няколко дни през февруари Йевхен Коноплянка, който през септември ще навърши на 33, подписа договор с полския средняк Краковия.
Роден в Кропивницки в централната част на Украйна, бивш СССР, Коноплянка се докосва до великата игра за първи път с местния Олимпик, но тръгва за големия футбол от академията на Днипро. Като малък Йевхен тренира и карате, като вече има черен колан, но избира футбола за професионална кариера.
За отбора от Днипропетровск Коноплянка записва 211 мача, в които отбелязва 45 гола и дава 37 асистенции. Въпреки огромния си талант, игра в родината си до 26-годишна възраст и може би изпусна момента, в който трябваше да премине в някой от европейските грандове.
През 2014-а около него се заформи истинска трансферна сага. Ливърпул, Тотнъм, Атлетико Мадрид и Пари Сен Жермен бяха свързвани с него, като се говореше, че мърсисайдци са готови да платят откупната му клауза от 16 милиона паунда.
Брендън Роджърс го бе харесал за левия фланг, а с представянето си за националния отбор при равенството 1:1 с Англия на „Уембли“ крилото си спечели още повече фенове на Острова. Коноплянка отбеляза попадението за Украйна с изключителен шут от над 25 метра.
Коноплянка бе резервен цел, след като „червените“ се провалиха в привличането на Мохамед Салах. През 2014-а Ливърпул бе на косъм от египтянина, но тогава той избра Челси, но три години по-късно все пак се озова на „Анфийлд“.
Украинецът имаше славата на изключително талантлив флангови футболист, който може да влиза от ляво към центъра на терена и с десния крак да застрашава противниковата врата. Впечатляваща бе бързината му, както и техниката, с която боравеше с топката, но така и не успя да разгърне потенциала си.
Година след като трансферът му в Ливърпул пропадна, Коноплянка се озова в Испания и облече екипа на Севиля, и то със свободен трансфер. Още в първия си сезон се превърна във втория най-полезен футболист за андалусийците за голове + асистенции, а в подготовката за следващата кампания наниза нови три попадения в шест контроли.
Севиля пък бързо реши да касира добрата форма на украинеца и започна да му търси отбор.
През 2016-а украинецът получава сериозни оферти от руския Зенит, но отказва заради притеснения, че може да загуби мястото си в националния отбор. След само един сезон в Испания Коноплянка бе пратен под наем в Шалке, а година по-късно „кралскосините“ платиха 12,5 млн. евро за него, или с 12,5 млн. евро повече отколкото Севиля плати за него.
Преместването в Германия не се отрази добре на Йевхен. С всеки следващ мач крилото играеше все по-малко и по-малко минути, въпреки че авторитетни издания като „Кикер“ го определят като най-добрия играч в състава на Шалке. Липсата на игрово време доведе до скандал между Коноплянка и треньора Маркус Вайнцайрл, заради което Шалке реши дас е отърве от него.
Две години след пристигането си в Гелзенкирхен Коноплянка стана обект на нов трансфер. Цената му бе паднала сериозно и в последния ден от летния пазар през 2019-а се завърна в родината си, но за да облече екипа не на Днипро, а на Шахтьор от Донецк.
Там също не успя да възроди кариерата си и за три години изигра само 46 мача, в които се отчете с пет гола и три асистенции. След като договорът му изтече, Шахтьор не го поднови. Йевхен отново отказа оферта от Русия, този път от Краснодар, и в началото на февруари се озова в Полша.
Коноплянка подписа с деветия в местната Екстракласа ФК Краковия. Украинецът подписа договор до края на сезона с опция за удължаване с още един, като ще прибира между 15 и 20 хиляди долара на месец.
На представянето си в Кракович 32-годишният Коноплянка се обяви за Роналдиньо-младши и си постави доста странни цели.
„Защо избрах да играя с №80, ли? Просто е. Помните ли кой номер носи Роналдиньо в Милан? Точно така – 80-и. Така че този сезон аз ще съм като Роналдиньо-младши – каза Коноплянка на представянето си в Краковия.
Какви цели си поставям за този сезон? Не мисля за голове или асистенции. Ще имам нужда и от помощ, но ще мисля само за следващия мач и трите точки. Искам да виждам радост в очите на отбора.
За мен головете и асистенциите не са важни. Е, все пак, минимумът за мен ще са пет гола и пет асистенции, но ще видим как ще се развият нещата.“
Материал на Sportcafe