През лятото "Ливърпул" бешe сред най-дейните отбори на трансферния пазар. Червените привлякоха играчи за около 175 милиона паунда с амбицията да сложат край на дългото чакане за първа титла във Висшата лига. Последното попълнение на мърсисайдци обаче вероятно беше изненада за мнозина, след като в клуба беше назначен специалист по... тъчовете.

В необичайната роля влиза Томас Гронемарк. Той държи световния рекорд за най-дълго странично хвърляне - 51.33 метра. 42-годишният датчанин казва, че професията му може да е обект на подигравки, но вярва, че усвояването на философията на тъча може да даде предимство на отбора.

"Знам, че това е най-странната професия в света. Фокусът върху тъчовете може да спаси живота на малките клубове като техника за оцеляване. В големите първенства това може да помогне с по-свободен стил на игра. Независимо от позицията в лигата тъчовете дават предимство", казва Гронемарк.

Той работи професионално с футболни клубове от 2004 г. Гронемарк е бил в датските "Мидтиланд" и "Хорсенс", както и в Бундеслигата. Основна роля за назначаването му в "Ливърпул" има мениджърът на тима Юрген Клоп, който е решил да се запознае с Гронемарк от любопитство към професията му.

"Ако трябва да съм честен, никога не бях чувал за треньор по тъчове. Вярвам, че назначаването му е важно не само за мен, а за всички в клуба. Никога не можеш да имаш достатъчно специалисти около теб. Имаме фитнес треньор, медицински щаб, специалист по храненето, а сега и човек за тъчовете", каза Клоп.

Според германският наставник Гронемарк вече е оставил следа с работата си с отбора. "Момчетата го харесват. Винаги помага да подобриш нещо, когато имаш някого, който знае за какво говори", допълни Клоп.

Гронемарк е изчислил, че средно се изпълняват по около 40-50 тъча на мач. Преди седмица "Ливърпул" имаше 54 странични хвърляния при гостуването на "Лестър", като според датчанина тези ситуации са били подценени от играчите, подобно на други статични положения.

"Ако очаквате професионалните футболисти да покажат световна класа при хвърлянето без тренировки, тогава сте големи оптимисти. Като цяло стандартът е доста нисък", казва Гронемарк.

В методологията на датчанина съществуват три вида странични хвърляния. Това са дългият тъч, бързият тъч, който е отличен способ за начало на бърза контраатака и "умният" тъч, при който идеята е притежанието на топката да бъде запазено при натиск от съперника.

"Фокусирам се върху всичко, което можете да си представите. Не опира просто до техниката на хвърляне, а също до начина на получаване на топката, позиционирането и създаването на пространства", казва Гронемарк, който е бивш състезател по лека атлетика и бобслей.

Гронемарк използва видеоповторения, за да анализира изпълнението на тъчовете. Той различава до 30 различни технически подхода в начина на изпълнение на тъч, като съветите му могат да помогнат на даден играч да увеличи дистанцията на хвърляне до 15 метра.

Според Гронемарк философията на тъча е сред задължителните качества за крайните бранители. "Ако "Ливърпул" отбележи гол или два след дълъг тъч, това ще бъде перфектно за мен. Но ще бъде още по-добре, ако попадението дойде след бързо или умно хвърляне", казва той.

Гронемарк oчаква методологията му да помогне на "Ливърпул". Той обаче е категоричен, че няма да се стреми да превърне червените в подобие на "Стоук сити". Тимът от Стоук он Трент, който през май изпадна в Чемпиъншип след десет поредни сезона във Висшата лига, беше изключително опасен при тъчовете, като използваше много умело дълги хвърляния в наказателното поле.

"Като цяло не бих искал да изкарвам топката в тъч срещу "Ливърпул". Не казвам, че "Ливърпул" ще изпълнява много дълги странични хвърляния, но никога не знаете кога може да го направи", допълва Гронемарк.

Материал на "Дневник"