Когато Стив Макларън стана помощник-треньор на Манчестър Юнайтед през февруари 1999 г., президентът Мартин Едуардс го обяви пред журналистите като "Стив Макларидж".
Това не беше последното унижение: на една от първите тренировки Макларън беше подигран от големия Теди Шерингам за неспособността си да нареди конусите в права линия.
Младият асистент пристигна по средата на сезона от Дарби Каунти заради внезапното напускане на Брайън Кид и беше посрещнат доста скептично.
"За всяко нещо реакцията беше "Защо да правим това, Стив?", припомни си наскоро Макларън. "Трябваше да имам всички отговори".
Той определено имаше отговорите, но те не бяха типичните за футбола от края на 90-те. Тогава Макларън беше 37-годишен пионер, направил име с използването на инструменти за анализ, с въвеждането на спортен психолог и специални "подготвителни станции" за играчите с вибриращи столове, които да им помагат за възстановяването.
Воден от легендарния сър Алекс Фъргюсън, Юнайтед вече притежаваше печеливша формула и се беше насочил към пета шампионска титла за последните 7 сезона.
"Червените дяволи" тъкмо бяха разгромили Нотингам Форест с 8:1. За какво им беше някакъв бивш асистент от Дарби Каунти, който да ги вади от зоната им на комфорт?
В края на онзи сезон тимът достигна висоти отвъд най-смелите си мечти с незабравимия требъл и драматичния финал на Шампионската лига срещу Байерн Мюнхен.
Не е необходимо да надценяваме ролята на Макларън в серията от триумфи - достатъчно е да кажем, че приносът на помощника беше оценен вътре в клуба и първоначалният скептицизъм изчезна.
23 години по-късно, по доста изненадващ начин Стив Макларън се завръща като помощник-треньор на "Олд Трафорд". Натрупал опит с успехи и провали в редица други отбори, британецът ще бъде част от щаба на Ерик тен Хаг заедно с Мичел ван дер Гааг.
И този път около Макларън има неудобни въпроси, но те не са свързани с репутацията му на иноватор, а с цялостната политика на Юнайтед. Необходимо ли е наистина да бъде назначаван 61-годишен треньор, чиито три предишни треньорски ангажимента завършиха с уволнение (в Нюкасъл, Дарби и Куинс Парк Рейнджърс)?
С безцеремонно уволнение завърши и краткият му престой начело на Англия. За широката публика името на Стив Макларън завинаги ще се свързва с един от най-гръмките провали на английския национален отбор.
Селекционерът се издъни в мисията си да класира "трите лъва" на Евро 2008 след епично фиаско на "Уембли" срещу Хърватия на 21 ноември 2007 г. Под проливния дъжд и на ужасния кален терен, англичаните загубиха с 2:3, а Макларън наблюдаваше безпомощно отстрани, нелепо прикрил се с огромен чадър и държейки чаша кафе.
На другата сутрин "Дейли мейл" излезе с легендарното и до днес заглавие за Глупака с чадъра (A wally with a brolly), което сякаш казваше всичко за злополучния мач и до днес Макларън усеща товара му навсякъде, където отиде.
Нищо чудно, че ръководството на Юнайтед първоначално не е било във възторг, когато Ерик тен Хаг е предложил именно Глупака с чадъра за един от помощниците си.
Според източници на The Athletic, шефовете са призовали новия мениджър да обмисли вариантите за Майк Фелан (бивш асистент на Солскяер и Фъргюсън) и Ерик Рамзи, който беше привлечен от Челси миналото лято.
Тен Хаг обаче е бил непреклонен, че иска именно Макларън, с когото се познават отлично от общия престой в Твенте в края на 2000-те. Феновете също не са твърде въодушевени да посрещнат обратно поредно име, сякаш предназначено да създаде изкуствена връзка със славната ера при сър Алекс.
Но този път идеята не идва от ръководството в някакъв фалшив опит да се демонстрира, че се следват ценностите на Манчестър Юнайтед. Идва от Тен Хаг - човека, получил доверието да изправи "червените дяволи" на крака.
Нидерландецът се нуждае от опитен и умел треньор, който познава и разбира английския футбол и на когото може да има пълно доверие. Тен Хаг не се чувства напълно сигурен в английския си, а е всеизвестно и че не притежава опит във Висшата лига нито като треньор, нито като играч. Нормално е да има празнини в познанията си и затова иска личност като Стив Макларън до себе си.
От Макларън се очаква перфектно познаване на културата на английския футбол, на противниците, на стиловете на игра и всички други особености, с които Премиър лийг се отличава от останалите първенства. Когато двамата се засякоха в Твенте, ролите бяха обърнати. Тен Хаг беше помощникът, въвел Макларън в местния футбол.
Британецът пое тима през 2008 г. и разказва, че е бил изумен от познанията, ентусиазма и вниманието към детайла на все още прохождащия в занаята Тен Хаг.
"Той виждаше неща, които никой друг не можеше да види, включително и аз. Изготвяше щателни планове за мачовете въз основа на противника: как да пресираме, как да изграждаме атаките си. Преди мислех, че познавам футбола, но като отидох там и видях това, разбрах, че нищо не знам".
По време на блестящите пет години на Ерик тен Хаг начело на Аякс, тези впечатления се потвърдиха. Мениджърът е изключителен в тази част от работата: подготовка, анализ, изработване на детайлите, но той иска и Макларън да бъде част от процеса.
Основно предизвикателство за всеки мениджър е да събере правилния микс от характери, опит и експертиза в своя щаб. Необходими са експерти в различни сфери от треньорството, които обаче споделят единна визия и философия и имат пълно доверие един на друг.
Екипът на Оле Гунар Солскяер изпълняваше изискванията в частта с доверието, но в съблекалнята съществуваше усещане, че нещо липсва, когато става въпрос за способността принципите да бъдат пренесени на терена в мачовете.
Стив Макларън няма как да бъде считан за иноватор на този етап от кариерата си, но има с какво да помогне.
Успехите му в професията са безспорни, макар че изглеждат далечни. Той донесе единствения голям трофей в историята на Мидълзбро (Купата на лигата, 2004 г.), а две години по-късно класира тима за пръв път на финал за Купата на УЕФА.
После стана и шампион с Твенте (все още с Тен Хаг като помощник), но оттогава изминаха 12 години. Сега Макларън няма да е треньорът с тактическите, идейни и технологични нововъведения в Юнайтед, а човекът с големия опит.
За последно той работеше като консултант на Уейн Рууни в Дарби Каунти и скокът до "Олд Трафорд" е голям - но обстановката е повече от позната на Макларън.
Би трябвало Стив да е един от многото разочаровани от начина, по който ценностите и победният манталитет се изпариха от Юнайтед след пенсионирането на Фъргюсън.
Основна задача пред Тен Хаг е да наложи сходна култура и да се обгради с хора, които я олицетворяват и разпространяват. За целта е нужно мениджърът да действа решително и смело.
Един от първите му ходове с връщането на Макларън определено предизвиква учудване. Но в него има и безспорна логика - а това не може да се каже за много от решенията на "Олд Трафорд" през последните години.
Материал на webcafe.bg
Коментари
Напиши коментар22:01 | 27 май 2022 г.
Напиши коментар