„Манчестър Сити ни отне титлата. Те надхвърлиха всяка възможна граница. Това се случва във втори пореден сезон. Има само един начин да го направиш – трябва да бъдеш по-амбициозен, по-смел и да надскочиш себе си“, каза Микел Артета в последния ден на миналата кампания, след като гражданите грабнаха короната с 2 точки повече от Арсенал.
В онзи ден след успеха над Евертън испанецът настоя, че отборът му е „на прав път“. Да, топчиите изминаха дълъг път от назначаването му през декември 2019-а, но спечелената ФА къп в края на онзи сезон остава единственият трофей в неговата автобиография. Арсенал трябва да завърши своята еволюция до следващия май, защото 5 години без осезаем успех не могат да бъдат толерирани в толкова голям клуб. Ако артилеристите не успеят да се докопат до титлата, ще бъде невъзможно Артета да продължава да твърди, че тимът върви в правилната посока.
За съжаление, крайната мечта за слава избледнява все повече с всеки изминал двубой. Задраскахме едва 11 кръга от кампанията, а Арсенал вече изостава на 9 точки зад лидера Ливърпул и на 4 от Ман Сити. Артета дори не чука на вратата, въпреки че има достатъчно време това да се промени, време е младият испанец да разреши някои големи проблеми.
През изминалия уикенд топчиите направиха 1:1 с Челси, а преди това паднаха с 0:1 от Нюкасъл на „Сейнт Джеймсис Парк“ и не познават вкуса на успеха в 4 поредни кръга. При поражението от свраките мениджърът на артилеристите призна, че отборът му е заслужавал да загуби. Арсенал владееше топката в този мач, но рядко представляваше реална заплаха за защитата на Нюкасъл. Определено ясно се видя, че на тима му липсва креативност. Кай Хаверц беше изолирана фигура в предни позиции, Леандро Тросар беше притеснително небрежен с пасовете си, а Габриел Мартинели се губеше по фланга. Продължителното отсъствие на Йодегор определено пречеше на топчиите, но той се завърна в сблъсъка с Челси (1:1) и не се видя особено голяма промяна. Най-големият проблем обаче е прекалено прагматичната тактика на Артета. Той спря да поема рискове и няма план Б, когато отборът му допусне първия гол.
Подобна беше и историята при поражението с 0:2 от Борнемут на 19 октомври. Артета се настройва да печели мачове без да допусне гол, като набляга върху максимизирането на статичните положения в атака, вместо да пробие съперника от игра. Артилеристите са зарязали експанзивния си стил за по-предпазлив и се придържат към него дори след като са повели. По подобен начин бяха изпуснати точки срещу Брайтън, Ман Сити и Ливърпул, след като лондончани вкараха първи. Тогава Артета се обърна към тъмните изкуства на губенето на време, което обаче не донесе нужния резултат.
„Микел бавно се превръща в мениджър от типа на Жозе Моуриньо. Никой наистина не предполагаше, че това ще се случи – каза Джейми Карагър след равенството 2:2 с Ливърпул на „Емирейтс“ миналия месец. – Те водеха с 2:1, пресираха и играеха наистина добре, но се прибраха през втората част. Знам, че имат няколко контузени, но този инстинкт за защита идва от мениджъра, а това се случва вече много често“.
Жозе даде приоритет на отбраната пред атаката и в двата си престоя в Челси, но също така имаше родени победители в предни позиции като Дрогба, Лампард и Еден Азар. Арсенал няма същата сила в дълбочината под ръководството на Артета, поради което решението му да пожертва себеизразяването за сметка на ефективността не се отплаща.
„Арсенал се върна назад от миналия сезон – заяви известният английски журналист и заклет фен на артилеристите Пиърс Морган. – Неуспехът на Артета да има подходяща творческа подкрепа от Йодегор и необяснимият отказа да купи нападател от световна класа отново ни преследват. Много е депресиращо“.
Морган в никакъв случай не е авторитет във футбола, но е трудно да не се съгласим с някои от тези неща. Арсенал не печели толкова често и това е пряко следствие от сделките на испанеца през последния трансферен прозорец. Той продаде Емил Смит Роу на Фулъм и даде под наем Фабио Виейра обратно на Порто, което остави Йодегор като единствения естествен плеймейкър, останал в отбора. Артета също така инвестира общо 72 млн. паунда в универсалния защитник Калафиори и опорния халф Микел Мерино, вместо да привлече подходящ №9.
Хаверц се справя доста добре в тази роля, но той никога няма да бъде плодовит голмайстор, а резервата му Габриел Жезус има 1 попадение в последните си 27 мача. Мартинели и Тросар се включват само спорадично, докато новото попълнение Рахийм Стърлинг няма абсолютно никакво влияние. И ако Артета иска да превърне Арсенал в здрава печеливша машина, трябва отново да освободи оковите за да вдъхнови бърз обрат в събитията през този сезон.
Испанецът беше асистент на Гуардиола в Сити между 2016-а и 2019-а и следваше основните принципи на каталунеца от самото начало в Арсенал. Стремеше се да създава числено предимство с интелигентна циркулация на топката и плавно движение, като същевременно прилагаше безмилостна висока преса. Използването на обърнати крайни защитници е жизненоважно за този подход, което Артета открито призна, че е трик, който е „взел“ от Пеп. Но влиянието на Гуардиола върху мениджъра на топчиите надхвърля просто тактическото ръководство. Испанецът изглежда се опитва да копира ексцентричностите, които направиха наставника на Сити толкова симпатична и уникална фигура във футбола.
В началото на сезона Артета нае джебчии, които да крадат от играчите му по време на отборна вечеря. Предполага се, че упражнението е предназначено да ги научи да бъдат нащрек по всяко време, но както по-късно заяви легендата на клуба Дейвид Сиймън, то просто излезе „странно“. Кой би могъл да забрави, когато испанецът пусна на момчетата си емблематичния химн на Ливърпул You’ll Never Walk Alone по време на тренировка преди визитата на „Анфилд“ през 2021/22 – тогава топчиите загубиха с 0:4. Артета иска да бъде смятан за гений в същата форма като Гуардиола, но това няма да се случи, докато той продължава да се опитва твърде много да бъде нещо, което не е.
Колкото и да се доближаваше Арсенал по точки през последните два сезона, никога не се създаде усещане, че господството на Сити в английския футбол е под реална заплаха. Хората на Гуардиола включваха на най-висока скорост, когато имаше значение, и логично взеха 5 от последните 6 титли. Но следващата им коронация този път не изглежда гарантирана. Причината за това обаче не е Арсенал, а Ливърпул, който под ръководството на Арне Слот гази наред в първенството. Сити е в много лоша форма и за първи път на Пеп му се случи да запише 4 поредни поражения. Топчиите трябваше да са там, за да се възползват от това, но вместо това са далеч назад.
Арсенал взе само 3 от последните си 9 мача във Висшата лига. Това е нещо повече от миг. Нито една суха мрежа в предишните 7 двубоя и 11 инкасирани попадения са доказателство, че лондончани се представят по-зле в защита. Ако Артета не преосмисли стратегията си, артилеристите може много скоро да отпаднат от общата картина на върха. За целта е необходимо те да спрат да тъпчат водата и да стъпят на газта, защото в противен случай шегата на Патрис Евра, че „да гледаш Арсенал е като да гледаш сериал в Netflix – винаги чакаш следващия сезон“, ще се окаже вярна.
Материал на Goal.com
Превод на "Тема спорт"
Коментари
Напиши коментар08:09 | 15 ное 2024 г.
19:47 | 14 ное 2024 г.
19:39 | 14 ное 2024 г.
15:47 | 14 ное 2024 г.
11:44 | 14 ное 2024 г.
10:48 | 14 ное 2024 г.
09:06 | 14 ное 2024 г.
Напиши коментар