С 3 думи през юни Рийс Джеймс затвърди мястото си в сърцата на феновете на Челси, а може би си спечели и капитанската лента. Тогава в социалните мрежи привърженик на артилеристите написа: „Рийс Джеймс в Арсенал, кой би казал не“. Десният защитник на сините му отговори: „Аз казвам не“.
В рамките на една седмица след това възпитаникът на академията на Челси Мейсън Маунт договори трансфера си в Ман Юнайтед, а Кай Хаверц бе продаден на артилеристите за 65 млн. паунда. Последният ход, както и фактът, че Джеймс реши да отговори на обикновен фен в интернет, намеква за промяна в съперничеството Челси – Арсенал. А основната причина е изключително различните траектории на двата клуба през предходната кампания.
Артилеристите най-накрая излязоха от кризата на идентичността след Арсен Венгер, превръщайки се в най-сериозния претендент на Ман Сити за титлата във Висшата лига. Те го направиха с динамичен и симпатичен млад отбор, впечатляващо интензивен мениджър и вълнуващ стил на футбол. Челси пък финишира на унизителните 10 места и 40 точки по-назад след сезон на дестабилизираща промяна, предизвикана от новия собственик Тод Бьоли.
Това беше най-добрата кампания на Арсенал във Висшата лига, откакто „Непобедимите“ вдигнаха трофея без загуба през 2003/04. И едва за трети път топчиите завършиха над Челси, откакто Роман Абрамович за първи път донесе милиардите си на „Стамфорд Бридж“ през лятото на 2003-а. През по-голямата част от тези 20 години сините се чувстваха сигурни в статута си на господар на Лондон. Те триумфираха два пъти в Шампионска лига и понижиха Арсенал – исторически най-успешният клуб в английската столица, до ролята на тормозен по-малък брат, измъчван от Дидие Дрогба, засрамен от Еден Азар и провокиран от Диего Коста.
Съответно играчите, които отиваха от Челси в Арсенал по това време, обикновено бяха разочарование на „Стамфорд Бридж“ или просто се бяха насладили на най-добрите си години там – Галас, Диара, Бенаюн, Чех, Давид Луис, Вилиан. Тази динамика обаче значително се промени. Сега Бьоли беше щастлив да разтовари солидните заплати на Жоржиньо и Хаверц от епохата на Абрамович, но и за двамата трансфер в Арсенал беше стъпка нагоре. При това германският национал го направи с най-добрите години пред себе си (б.р. – той е на 24). Когато не търгуват активно играчи помежду си, двата най-успешни клуба в Лондон много често се състезават за едни и същи футболисти на трансферния пазар.
След като не успя да убеди Брайтън да се раздели с Мойсес Кайседо през януари, Арсенал реши да запази по-голямата част от финансовия си капитал за лятото и привлече Деклан Райс – като малък той също беше от академията на Челси, а докато играеше за Уест Хем, бе силно желан от Лампард и Тухел. Сините пък успяха да убедят Брайтън да продаде Кайседо срещу рекордна сума.
Погледите на феновете на топчиите в събота неизбежно ще бъдат привлечени от Михайло Мудрик. Тод Бьоли изпита огромно удоволствие след като открадна украинския национал от лапите на Арсенал през януари. Звездата на Шахтьор Донецк дори летеше за „Емирейтс“, където да завърши преговорите, но в крайна сметка се озова на „Стамфорд Бридж“ срещу 88 млн. паунда.
В същото време нападателят на артилеристите Еди Нкетия беше освободен от академията на Челси като 16-годишен, след което подписа с топчиите. Габриел Жезус пък бе трансферна цел на сините през лятото на 2022-а, когато бразилецът избра да подпише със Сити. Рахийм Стърлинг най-вероятно ще се изправи срещу бившата трансферна цел на Челси Бен Уайт. След това имаме новия титулярен вратар на Арсенал Давид Рая, който беше в списъка с потенциални заместници на Кепа Арисабалага през изминалото лято.
От гледна точка на футбола артилеристите са далеч напред, след като упорстваха и дадоха сила на Артета в трудни времена. Греъм Потър трябваше да бъде проектният мениджър на Челси, но той си отиде и сега юздите са в по-опитните ръце на Маурисио Почетино. Назначаването му беше ясен знак, че Тод Бьоли не иска да подражава на шестте сезона на Арсенал, прекарани извън местата в Шампионска лига.
Топчиите влизат в съботния мач на „Стамфорд Бридж“ като фаворит. И вероятно щеше да бъде така, дори ако не бяха деветте точки и деветте места разлика във временното класиране. Артилеристите взеха 6 от 9-те срещи между отборите след финала на Лига Европа през 2019-а. Това е посоката на движение, която Челси и Джеймс ще бъдат нетърпеливи да обърнат. Лондон беше син през по-голямата част от ерата на Абрамович. Напоследък обаче той преминава към червено, какъв цвят ще бъде сега, остава да разберем.
Материал на "Гардиън"
превод на "Тема спорт"