10 мача, 9 победи, 27 точки. Арсенал се радва на най-добрия си старт на сезон във Висшата лига. Никога досега артилеристите не са имали подобен актив на този етап от кампанията. Дори страхотните отбори на Арсен Венгер не са го правили. И така, как го направиха артилеристите? Кои са причините за рекордното начало на кампанията им?
- Новото бижу Жезус
Невъзможно е да се омаловажава влиянието, което Габриел Жезус оказа върху Арсенал. Пристигането му от Ман Сити през лятото напълно промени начина, по който Микел Артета атакува. Още през миналия сезон стана ясно, че е необходима нова фокусна точка, която да оглави нападението. С Александър Лаказет топчиите нямаха каквато и да е мобилност и липсваше заплаха в наказателното поле. Така те почти напълно разчитаха на Букайо Сака и Емил Смит Роу, за да бележат голове.
Но това се промени напълно. Жезус има 5 попадения в 10 мача във Висшата лига – повече, отколкото Лаказет през целия минал сезон. Освен това бразилецът добави и 3 асистенции. Но въздействието му не се отнася само до това. Неговата скорост на работа и способност да пресира задават тона в предни позиции. Освен това Жезус донесе манталитет на победител в този млад отбор и пое ключова лидерска роля заедно с капитана Мартин Йодегор и Гранит Джака.
- Жизнените младежи
Арсенал има втория най-млад отбор във Висшата лига този сезон след Саутхемптън. Но именно младостта е ключовата движеща сила зад успеха на топчиите в първите 10 мача. Артилеристите са отбелязали 24 попадения за първенство, а 9 от тях са реализирани от футболисти на възраст до 21 години. В ерата на Микел Артета общо 55 гола са вкарани от играчи до 21 години, което е с 23 повече от всеки друг отбор. Наличието на толкова млад отбор може да има своите недостатъци, особено към края на сезона, но засега енергията на тези момчета играе огромна роля за превъзходния старт на кампанията.
- Ръководството на Артета
Мениджърът има голяма заслуга за невероятното начало. Той взе няколко големи решения и досега те се отплащат. Мартин Йодегор бе направен капитан и това проработи перфектно. Непоклатимата подкрепа към Гранит Джака също се отплати, тъй като швейцарецът е тотално преобразен под ръководството на испанеца.
В защита Артета трябваше да измисли как да вмести определени играчи в своята система. Той избра в сърцето на отбраната да постави Уилям Салиба и Габриел, а в същото време премести Бен Уайт като десен бек вместо Томиясу. Мнозина се съмняваха, че англичанинът може да изпълнява тази роля, но дотук е една от звездите на сезона. Решението на Артета да пусне Томиясу като ляв бек при победата над Ливърпул беше друга върховна мисъл. Изглеждаше съмнително, но десният крак на японеца извади Мохамед Салах от играта до такава степен, че звездата на мърсисайдци беше заменен 20 минути преди края на срещата.
Подобно на своя отбор Артета все още е сравнително млад и неопитен. Той се учи, но през тази кампания повечето от решенията му се оказаха правилни.
- Лятната подготовка
Предсезонната подготовка беше ключова. За първи път Артета успя да работи пълноценно с отбора си, откакто беше назначен. И той се възползва напълно. Новите попълнения Жезус и Зинченко бяха уредени рано, а Салиба най-накрая беше интегриран след 3 престоя под наем. Турнето в САЩ беше голям успех, след като Арсенал спечели всичките си мачове, включително 4:0 срещу Челси. Отборният дух бързо бе повдигнат. Последва триумф с 6:0 над Севиля, а във всичките си контроли топчиите не записаха нито една грешна стъпка.
- Суперинтелигентото набиране на персонал
Входящите трансфери се оказаха огромен успех. Жезус е сензация след преминаването си от Сити, а Зинченко също има голямо влияние, добавяйки истинска класа. Фабио Виейра показа проблясъци, а освен това добави дълбочина към отбора. Салиба може и да не е ново попълнение, но се чувства като такова. Централният защитник вече изглежда добре оборудван да се справи с изискванията на Висшата лига след няколко периода под наем.
Така за първи път Артета вече има отбор, който се чувства като него. На някои големи играчи им беше показана вратата и футболистите с големи заплати вече ги няма. Събра се нов, гладен състав и това се вижда от представянето на терена.
- Разбитото сърце от миналия сезон
Колкото и болезнен да беше краят на миналата кампания, това изигра ключова роля за съзряването на този млад отбор. Болката от пропуснатия шанс за завръщане в Шампионската лига в заключителната част на сезона беше трудна за понасяне и лесно можеше да има отрицателно въздействие. Но вместо това играчите използваха разочарованието като движеща сила за успех през тази кампания.
Артета работи усилено през лятото, за да вдъхне нова вяра в своя тим. Той не иска играчите му да забравят как се чувстваха и настоява да направят всичко възможно, за да не го преживяват отново. И няма съмнение, че Арсенал изглежда напълно различен отбор от онзи, който се препъна на последните препятствия преди няколко месеца.
- Ментални чудовища
Едно от най-забележителните неща от началото на сезона е как Арсенал реагира на трудностите. Когато допускаха голове, те бързо отвръщаха на удара – сториха го срещу Лестър, Астън Вила, Фулъм и Ливърпул. Освен това отговориха по подобаващ начин на единственото си поражение, което бе като гост на Манчестър Юнайтед. И така последваха 7 поредни победи във всички турнири. През последните няколко години на Арсенал се гледа като на отбор със слаб манталитет. Изглежда и това вече се е променило.
Чарлс Уотс, Goal.com, превод на в-к "Тема спорт"
Снимка: БГНЕС
Коментари
Напиши коментар20:09 | 21 окт 2022 г.
19:43 | 21 окт 2022 г.
Напиши коментар