БГНЕС
И Фабио Капело се присъедини към легендарните треньори, които не пестят похвалите си за Томас Тухел и работата му в Челси.
Комплиментите вече идват от всички страни, защото лондончани се сблъскват с различни предизвикателства и сменят изпълнителите на терена, но откакто са водени от Тухел, не спират да печелят.
Тази седмица Челси нанесе на Ювентус рекордна загуба в Шампионската лига, а категоричното 4:0 отбеляза подобаващо мач №50 на германеца начело на тима.
Тухел пое "сините" след уволнението на Франк Лампард през януари, когато те се намираха на девето място в класирането.
Още преди да е навъртял и година на поста, специалистът преобрази напълно състава и взе два големи трофея. Челси успя да финишира в топ 4 миналия сезон, да спечели Шампионската лига и Суперкупата на УЕФА, а в момента оглавява таблицата във Висшата лига.
По резултатите е видно, че играта на Челси се получава, но ако се вгледаме по-детайлно в някои статистики, работата на 48-годишния Тухел започва да прави още по-силно впечатление.
Разгромът над Ювентус във вторник беше негова победа №32 с Челси, докато в останалите 18 мача той записа 11 равенства и само 7 поражения.
Челси няма загуба от края на септември, когато отстъпи с 0:1 в първия мач срещу Юве. Той дойде само 4 дни след загубата от Манчестър Сити със същия резултат и беше единственият период до момента, в който Челси на Тухел търпеше известен спад.
Този период обаче беше изключително кратък. Лондончани много скоро отново тръгнаха нагоре и преди месец стигнаха и до най-голямата си победа при германския мениджър, 7:0 над Норич.
Най-голямата им загуба беше шокиращото 2:5 от Уест Бромич през април, прекратила началната серия на Тухел от14 срещи, в които оставаше непобеден.
Онзи двубой с Бромич очевидно беше изключение, защото Челси рухна, след като остана с човек по-малко преди да е изминал и половин час игра.
Оттогава "сините" не са си позволявали подобен срив и вече се намират в серия от 10 мача загуба, а макар че идните двубои не са леки (срещу Манчестър Юнайтед, Уотфорд и Уест Хем), съществуват всички шансове серията да продължи.
Решителните промени, внесени от германеца веднага след идването му, напълно промениха облика на настъпателния, но често хаотичен и пълен с пукнатини Челси на Лампард.
За новия Челси започна да се говори като за отбор, който вкарва трудно, но още по-трудно допуска голове. И макар че напоследък резултатността се подобрява, статистиката доказва първоначалните впечатления.
Първите 50 мача на Тухел донесоха 81 отбелязани гола - постижение, което остава далеч от всякакви рекорди. 13 европейски отбора са били по-резултатни в същия период от време, включително Ливърпул и Манчестър Сити (съответно 89 и 111 гола).
Но в другата фаза на играта лондончани истински доминират и в момента нямат равни на континента.
Само 24 допуснати гола за 50 срещи (едва 9 при гостуванията) е постижението, на което отборът дължи успехите си напоследък.
В същия период Едуард Менди и Кепа Арисабалага могат да се похвалят с общо 31 сухи мрежи - така че в над 60% от мачовете си Челси изобщо не получава гол.
Няма отбор от топ 5 първенствата, който за това време да е записал повече сухи мрежи и по-малко допуснати голове - така че не е преувеличено заключението, че Челси в момента е най-качественият отбор в Европа при играта в дефанзивен план.
Системата с трима централни бранители и двама халф-бекове върши чудеса за тима даже без отбраната да играе в постоянен и утвърден състав.
Тухел си позволява немалко ротации, но тук и тактическите му тренировки си казват думата и всеки играч излиза на терена перфектно подготвен за изискванията на съответната позиция.
Доста различно беше при Лампард, когато в последните му 10 мача бяха допуснати 13 попадения.
Засега противниците все още не са открили рецепта за създаване на големи главоболия на сглобената от Тухел защита. И не се вижда как това ще се случи, ако самите играчи в синьо не си позволят някакъв твърде рязък спад.
Резултатното нападение може и да е плод на индивидуална класа, но когато целият отбор се защитава толкова добре, заслугата няма как да не е треньорска.
И Тухел получава заслужените признания, вече едва ли някой се съмнява в него, както беше по време на престоя в ПСЖ, когато репутацията му определено пострада.
Челси постигна такава стабилност и постоянство, че е изгубил само 7 т. в мачове, в които е водил в резултата - още едно предимство, създадено от надеждната защита.
Спечелените едва 4 т. от губеща позиция са както плод на яловото в някои мачове нападение, така и пряко следствие от факта, че просто Челси твърде рядко изостава в резултата.
Непробиваемата отбрана и изобилието от играчи в предни позиции вещаят голямо бъдеще за този състав под ръководството на треньора - макар че непредвидимостта на Висшата лига и готовността за резки действия на собственика Роман Абрамович винаги трябва да се имат предвид, когато говорим за Челси.
Перспективите за краткосрочно развитие са свързани преди всичко с по-доброто интегриране на Ромелу Лукаку, който скоро ще се завърне след контузия. Но каквото и да стане оттук нататък, първите 50 мача на Тухел в Челси ще си останат знакови.
Тези 50 мача промениха тотално позициите на отбора, качиха го на европейския връх, направиха го фаворит за най-големите трофеи и в Англия, донесоха победи над Манчестър Сити (няколко пъти), Ливърпул и Реал Мадрид и циментираха статута на самия Тухел в играта.
След като работата му в ПСЖ остави мнозина недоволни и мениджърът редовно се оказваше недооценен в Париж, днес вече съществува консенсус: в списъка с най-добрите съвременни треньори неговото име трябва да е едно от първите.
Коментари
Напиши коментар17:30 | 24 апр 2024 г.
08:15 | 27 ное 2021 г.
20:38 | 26 ное 2021 г.
20:27 | 26 ное 2021 г.
20:21 | 26 ное 2021 г.
19:46 | 26 ное 2021 г.
18:22 | 26 ное 2021 г.
17:48 | 26 ное 2021 г.
17:47 | 26 ное 2021 г.
Напиши коментар