Случилото се е факт и всеки ще си понесе последствията. Както и да се опитват да се оправдаят, отцепниците, опитали да създадат Суперлигата, бяха фокусирани единствено върху финансовите блага, които предвиждаше проектът за тях. Нещата обаче приключиха много бързо, а всички участници се изцапаха еднакво.
Но все пак лондонският Челси беше клубът, който имаше едно наум, че нещо може да се обърка, и неслучайно първи обяви оттеглянето си.
Според Daily Mail, настроенията у шестте английски отцепници са били доста различни. Манчестърските Сити, Манчестър Юнайтед и Ливърпул реагират положително на създаването на Суперлигата, след което идва разговорът с лондонските клубове. Арсенал и Тотнъм не е трябвало да бъдат убеждавани дълго и се съгласяват веднага, докато хората на Роман Абрамович и лично руският олигарх са имали доста въпроси и първоначално пасуват.
Основният инсайдър на изданието твърди, че първоначално "твърдите" английските участници са пет - без Челси. "Сините" имат доста съмнения в надеждността на начинанието и предчувстват негативната реакция от страна на Висшата лига и УЕФА.
В клуба си задават близкия до ума въпрос как визата за Суперлигата ще се отрази на участието в Премиършип и Шампионската лига. А да се предвиди отговорът му не е никак трудно. Затова се усъмняват, че перспективите са добри, но в крайна сметка поддават на натиска на останалите английски участници.
Така Челси също се включва в организацията, а ето какво пише уважаваният журналист Мат Лоу от The Telegraph: "Да се съюзи с Арсенал и Тотнъм никога не е било печеливша ситуация за Абрамович. Първоначално милиардерът не вярваше в успеха на Суперлигата за разлика от другите. Но той се съгласи клубът му да участва, за да бъде в крак с преките конкуренти и да получи достойна част от залегналите в бюджета на турнира пари."
The Athletic пък пише, че Абрамович и приближените му просто не са имали достатъчно време да обсъдят подробно детайлите с външни експерти и така "сините" са се присъединили "на сляпо".
Мачът Лийдс - Ливърпул беше първият във Висшата лига след обявяването на Суперлигата в неделя вечерта. Но протестите там бяха едностранчиви (тъй като срещата не беше на "Анфийлд"). Играчите на домакините проведоха загрявката си с тениски, на които грееше логото на Шампионската лига и надпис под тях "Извоювайте си го", а от другата страна текстът гласеше "Футболът е за феновете". Такива тениски са били оставени и в съблекалнята на Ливърпул. Естествено, гостите ги изхвърлиха в коша.
От всички отцепници на Челси се падна "честта" да играе първи на своя стадион след новината за планирания нов турнир и напрежението витаеше във въздуха.
Фенове се събраха часове преди мача с Брайтън и бяха многобройни. Запалянковците блокираха автобуса с играчите и му попречиха да стигне до стадиона, а заради тях двубоят се забави с 15 минути. Директорът Петер Чех бе пратен да усмирява тълпата, но разговор нямаше как да се получи.
Само няколко часа след всичките тези събития около "Стамфорд Бридж", Челси обяви оттеглянето си от Суперлигата и беше първият, който го направи. Мат Лоу пише още, че ръководството на Челси силно се е повлияло от феновете за решението си. Това обаче е и вярно, и не толкова. "Сините" наистина се вслушаха в привържениците си, но това не е ключовата причина за отказването от Суперлигата.
The Athletic анализира подробно процеса и направи следното заключение: "В продължение на 48 часа в клуба следяха под лупа случващото се и проучваха плюсовете и минусите на присъединяването. Към момента на началото на мача срещу Брайтън в клуба вече е имало съмнения относно успеха на проекта, а масовите протести на феновете са накарали Роман Абрамович лично да одобри оттеглянето от новия турнир."
The Independent твърди, че освен Челси, в Манчестър Сити също са имали притеснения относно перспективите на турнира. Други източници потвърждават това и добавят, че клубовете са задавали конкретни въпроси на тайната среща на учредителите на Суперлигата, но не са получили никакви гаранции.
Ето и част от изявлението на Челси след оттеглянето: "След като се присъединихме към проекта в края на миналата седмица, имахме време да разгледаме внимателно този въпрос и решихме, че участието ни в турнира няма да бъде в интерес на клуба, нашите фенове и футболната общност като цяло ".
Челси и Абрамович се оттеглиха от Суперлигата, след което последва ефектът на доминото. Това доведе до бързата смърт на новородената идея. С днешна дата повечето хора смятат, че футболът е спечелил. Дали е така ще покаже само времето.
Материал на webcafe.bg
Коментари
Напиши коментар15:28 | 22 апр 2021 г.
Напиши коментар