Роман Абрамович похарчи над 1 милиард паунда за Челси, откакто купи клуба през 2003 г. Добре, де, 1 041 243 000 паунда, ако трябва да сме точни (€1,34 млрд.). И това беше само до юни 2014 г. Но въпреки това тази сутрин Челси са в по-тежко състояние, отколкото бяха, когато той ги купи.
Без Шампионска лига. Без стадион след края на следващия сезон. С Джон Тери в края на кариерата си, със само още един англичанин (30-годишния Гари Кейхил) в първия отбор и само един професионалист от клубната школа пред прага му.
Над 30 футболисти под наем в други клубове - колко от тях ще пробият? Вместо да се запасяват с тях, те ги продават. Със странна трансферна дейност, като се започне с освобождаването от Кевин де Брюн, натирен във Волфсбург срещу 18 милиона паунда през 2014 г., а на следващата година продаден за 54 милиона паунда на Манчестър Сити.
С отвратително безотговорното купуване на играчи като Радамел Фалкао, Пато, Папи Джилободжи, Филипе Луис и много други. И с опашка от футболисти, напиращи към изхода в края на сезона. Забележителен сценарий за клуб, който вдигна купата на Шампионската лига не толкова отдавна - през 2012 г.
За три години техните резултати срещу Пари Сен Жермен в Шампионската лига тръгнаха от 1:3 и 2:0 (класиране с гол на чужд терен) до 1:1 и 2:2 (аут с голове на чужд терен) и след мача в сряда - до 1:2 и 1:2 (общо 2:4). В момента Челси е заел 10-ото място във Висшата лига.
И ако не се брои Диего Коста, те нямат нападател, достоен за това име - пряка последица от ужасяващото планиране от техническия директор Майкъл Еменало. който изглежда недосегаем за уволнение, човек, до когото задължително трябва да застанете, когато избухне бомбата.
Липсата на резерви в нападението (и Пато, и Фалкао в момента са считани за негодни дори да седнат на пейката) е толкова отчайваща, че когато Коста принудително бе сменен в сряда, на негово място влезе Бертран Траоре, 20-годишен младеж от Буркина Фасо. И това срещу ПСЖ на 1/8-финал в Шампионската лига.
Каква огромна разлика с онзи клуб, който Абрамович закупи. Тогава те тъкмо се бяха класирали за Шампионската лига и щяха да стигнат до полуфиналите й. Тери караше третия си пълен сезон. И имаше ЧЕТИРИМА други англичани в отлично балансирания състав, в това число Франк Лампард. Бъдещето изглеждаше бляскаво. А сега?
Гигантски пълзящи черни облаци се скупчват над "Стамфорд Бридж", стадион, който ще бъде обновен за 500 млн. паунда (€645 млн.) за период от 3 години, докато Челси играе под наем на "Уембли". Но не само стадионът трябва да претърпи мащабна възстановителна програма.
Такава е нужна и за игровия персонал. Основният въпрос пред бъдещия мениджър Антонио Конте е откъде ще дойде следващата група играчи на Челси. Без участие в Шампионската лига "сините" вече няма да се доберат до големите клечки. Нито пък ще могат дори да се доближат до най-високите възможни заплати.
Пол Погба едва ли ще избере Западен Лондон, когато на лов за него са тръгнали Барселона и Манчестър Сити. Между другото играчи като Диего Коста, Еден Азар, Оскар и Уилиян като нищо може да се запътят към Испания, Италия или Франция.
Още по-лошото е, че отдолу не пробиват футболисти въпреки милионите, хвърлени за създаването на свръхмодерен тренировъчен комплекс в Кобъм, британския Бевърли Хилс. Срещу ПСЖ тази седмица човек трябваше да търси дълго и упорито да се взира, за да зърне продукт на тази футболна фабрика.
За да се спре в крайна сметка на Рубен Лофтъс-Чийк, последното име на резервната скамейка. 20-годишният Лофтъс-Чийк отдавна е възхваляван като следващата голяма работа на "Стамфорд Бридж". От време на време добрите писачи от големите вестници се изкушават да посетят Кобъм, където буквално ги оставят опиянени от бляскавия потенциал на следващите футболни бижута от конвейера. Само че къде са те?
Лофтъс-Чийк още не е направил 3 мача като титуляр в лигата, а на същата възраст Лампард вече имаше над 50. Докато други клубове наложиха Рос Баркли, Джон Стоунс, Джак Уилшър, Кийрън Гибс, Люк Шоу, Алекс Окслейд-Чембърлейн, Дани Уелбек, Рахийм Стърлинг, Хари Кейн, Деле Али, Ерик Дайър и съвсем отскоро Камерън Бортуик-Джаксън, Джеси Лингард и Маркъс Рашфорд, то лавицата на Челси е практически празна.
Ето с каква ситуация ще се сблъска Конте, човек без никакъв опит във Висшата лига, когато дойде през лятото. По същото време в Манчестър новият бос Пеп Гуардиола ще дойде, за да продължи планираното от Сити завладяване на света.
Юрген Клоп пък ще направи първата си пълноценна лятна предсезонна подготовка на "Енфийлд", докато Арсенал, Манчестър Юнайтед и Тотнъм ще подсилят още повече съставите си. Така че натискът към Абрамович се засилва. Челси може да е спечелил 13 трофея през неговия престой в клуба - с 11 мениджъра, но човек се чуди откъде може да изпадне следващият трофей.
Стивън Хауърд, превод "7 дни спорт"
Коментари
Напиши коментар16:40 | 15 мар 2016 г.
12:56 | 14 мар 2016 г.
21:10 | 13 мар 2016 г.
16:43 | 13 мар 2016 г.
14:52 | 13 мар 2016 г.
14:08 | 13 мар 2016 г.
12:14 | 13 мар 2016 г.
11:17 | 13 мар 2016 г.
10:58 | 13 мар 2016 г.
10:27 | 13 мар 2016 г.
Напиши коментар