Смесена щафета на Норвегия спечели първия златен медал от световното първенство по биатлон, което се провежда в руския зимен център Ханти-Мансийск.

Тора Бегер, Ан Кристин Флатланд, Оле Ейнар Бьорндален и вездесъщия лидер в генералното класиране за Големия кристален Тарей Бьо спечелиха първото състезание на новооткрития шампионат на планетата с общо време от 1:14.22.5 часа.

Надпреварата започна отлично за скандинавците, които в лицето на Тора Бергер (само с един допълнителен патрон) успяха да натрупат известна преднина.

На втори пост обаче за германците бе перфектната Магдалена Нойнер, която не само че заличи аванса на норвежците, но предаде поста си на Арнд Пфайфер с около 20 секунди преднина пред Ан Кристин Флатланд.

За норвежците на трети пост бе легендата Оле Ейнар Бьорндален, който не оправда предварителните очаквания и не успя да съкрати пасива си, като предаде щафетата на Тарей Бьо с изоставане от 25 секунди.

Тези 25 секунди след първата стрелба от положение легнал вече бяха стопени само на 3 и още по средата на втората си обиколка 21-годишният норвежец успя да изпревари ветерана Мики Грайс, като оттук до края на дистанцията германецът нямаше никаква възможност за достойна реплика.

Така след триумфа си от миналата година, днес квартетът на Маншафта трябваше да сдаде короната си на норвежците, а бронзовите отличия, благодарение на отличния Мартен Фуркад, заслужи щафетата на Франция.

Голямото разочарование в днешното състезание бе несъмнено отборът на домакините, които останаха едва шести, а българите завършиха на предпоследното 25-то място, като зад нас са единствено корейците.