С модерен красив футбол, лекота и финес Германия разби с 3:0 Холандия в приятелски мач. Отборът постигна авторитетна победа в 75-ия мач на треньора Йоахим Льов начело на тима.

Победата за пореден път показа, че германците имат един от най-силните отбори в света, докато безличните холандци вяло опитваха да не бъдат разгромени съвсем. Двете страни имат прочута стара футболна вражда, която прави победата по-радваща, а загубата по-дразнеща.

След експеримента в Киев, днес германският наставник пусна традиционните четирима защитници. Той обаче отново игра с един дефанзивен халф (Кедира), и обичайният футболист с офанзивни функции пред него (Кроос).

Голямата проба се очакваше в нападение – за първи път Миро Клозе и Марио Гомес трябваше да започнат заедно. Но не стана – само Клозе (дори като капитан) се появи в титулярния състав. От титулярите отсъстваха контузеният Швайнщайгер и получилият почивка Лам.

Треньорът на Холандия ван Марвайк можеше да разчита на Хунтелаар, който игра с маска заради счупения си нос, както и на възстановения навреме Уесли Снайдер. Липсваха обаче ключови играчи – Робен, ван дер Ваарт и ван Перси.

През първото полувреме германците имаха смазващо превъзходство. Те наложиха темпото още от първата минута, когато Клозе напредна сам отдясно и ударът му мина на сантиметри в аут.

В следващата атака Хунтелаар навлезе отдясно след грешка на Мертезакер и стреля успоредно на голлинията, където нямаше обаче кой да засече топката. Това остана и единственото холандско положение през тази част.

В 15-ата минута германците показаха едно от най-силните си оръжия – бързото обработване на топката от играчите. При триходова акция с едно докосване Кроос прехвърли към Клозе, той веднага към Мюлер, който с плътен удар откри резултата – 1:0.

Отборът на Германия сменяше много умело темпото – дългите разигравания мигновено бяха обръщани в игра в дълбочина с едно докосване. Така стана и втория гол в 25-ата минута – Мюлер се наложи за една топка в центъра, подаде към Йозил, чието центриране бе фантастично оползотворено с глава от Клозе – 2:0.

Това бе 63-ти гол на нападателя за Германия, отбелязан в 113-ия мач. Вече разликата с лидера във вечната ранглиста Герд Мюлер е едва пет гола.

До края на полувремето Клозе имаше още две възможности за гол, но първо не удари добре топката, а след това малко закъсня с плонжа за засичане на успореден пас.

Първоначално второто полувреме започна по-спокойно, но с течение на минутите германците засилваха оборотите.

В 66-ата минута поредната брилянтна акция на германците доведе до нов гол. След пас на Мюлер, Клозе и Йозил направиха двоен двоен пас, извел последният на позиция за удар – 3:0!

Впоследствие германците продължиха да контролират развоя на мача, направените схеми малко намалиха скоростта в решената вече среща. В крайна сметка Германия спечели за първи път срещу Холандия от 15 години и пет мача.

Германия – Холандия 3:0

1:0 Мюлер (15)

2:0 Клозе (25)

3:0 Йозил (66)

Германия: Нойер, Боатенг (65-Хьоведес), Мерзетазакер, Бадщубер (46-Хумелс), Аого, Кедира (88ІБендер), Кроос (82-Ролфес), Йозил, Мюлер, Подолски (65-Гьотце), Клозе (82-Ройс)

Холандия: Стекеленбург, ван дер Вийл, Хейтинга, Матайсен, Браафхайд, ван Бомел, Строотман (64-Н. Де Йонг), Кайт (87-Л. Де Йонг), Снайдер (87-Вийналдум), Бабел, Хунтелаар (76-Рой Бееренс)