Съдомакинът на Евро 2012 Украйна и Германия направиха суперинтересен приятелски мач, който завърши наравно 3:3. Треньорът на германците Йоахим Льов експериментира, както беше и казал, и това едва не коства загубата.

Съставът който пусна днес бе на 22,7 години средна възраст – най-младият отбор в следвоенната история. На полувремето украинците водеха с 3:1, но в крайна сметка Германия стигна до хикса.

В отсъствието на неноминирания за лагера Филип Лам, Шмелцер бе предвиден за лявата част на защитата и полузащитата, но получи в последния момент травма и вместо него започна Денис Аого. За първи път като титуляри заедно бяха Йозил и Гьотце, между тях бе разположен Тони Кроос.

На вратата, вместо освободения за този мач Нойер, за първи път се появи Рон-Роберт Цилер – младият вратар на Хановер. А единственият нападател – Марио Гомес – днес за първи път бе капитан на Германия.

Схемата 3-5-2, с която Льов ексепериментира, претърпя пълен крах през първото полувреме. Треньорът хем изпробва нова схема, хем нови играчи – нямаше как нещата да изглеждат по друг начин.

Още в първите минути Шевченко можеше да открие резултата, но откъснал се от отбраната отляво не успя да уцели добре вратата. Далечен удар на Ярмоленко пък мина на сантиметри в аут.

Всъщност германците, които в тези минути имаха само един шанс за гол, пропилян от Гомес, разиграваха дълго топката без да могат да спечелят терен срещу подчертано защитно подредените украинци. Които освен това контраатакуваха на висока скорост и вкараха така два гола.

В 28-ата минута при такава контра Милевски напредна отдясно, върна топката от аутлинията към Ярмоленко, който я засече във вратата – 1:0. В 37-ата минута Хумелс загуби топката в противниковото наказателно поле, последва дълъг самостоятелен рейд отдясно на Коноплянка, завършил с безмилостен удар във вратата – 2:0. Тук груба грешка направи Аого, който не тръгна да покрива играчът с топката, а просто тичаше успоредно от него.

Германците все пак имаха шанса да върнат веднага един гол – Тони Кроос опита удар извън наказателното поле, Тимошчук спря полета на топката, но тя се върна към Кроос, който със следващия си опит от разстояние порази целта – 2:1.

В последната минута шавсът на домакините проработи и вместо равенство се стигна до трети гол. Кедира можеше да изравни, но ударът му с глава срещна горната греда, а вратарят успя да се ориентира бързо и хвана топката на земата, преди рикошет да я прати в мрежата му. В ответната атака Назаренко вкара фантастичен гол от над 35 метра – дебютантът Цилер не хвана нито една топка, но допусна три гола.

Още в първата минута на второто полувреме Гьотце опита далечен удар, спасен от Рибка. Германците показаха нова активност, но опасни продължаваха да са домакините с мълниеносните си контраатаки.

В 49-ата минута Цилер най-накрая се изяви, като изби с върха на пръстите отлично насочената от Шевченко топка и предотврати четвъртия гол за Украйна. От последвалия корнер Тимошчук със задна ножица също даде шанс на младия вратар да се изяви.

Назаренко направи нов пропуск в 61-ата минута, защитата на германците днес просто я нямаше. Но пък напред потръгна - три минути по-късно след корнер Хумелс подаде към Ролфес, който отблизо намали – 3:2.

Льов опита обрата, пусна едновременно Мюлер и Подолски. В 68-ата минута съдията не отсъди чиста дузпа за Германия, когато удар на Гомес с глава по посока вратата бе спрян от протегнатата, макар и неволно, ръка на Кухер.

Германците обаче вече владееха инициативата и в 77-ата минута заслужено изравниха. Томас Мюлер стреля неочаквано за изненадания вратар – 3:3. При добра ответна атака Ярмоленко стреля технично, но в аут. В 82-ата минута нова контра едва не завърши с гол за Украйна.

Мачът остана напълно отворен – удар на Какау бе спасен от вратаря, а в последната минута Девич отблизо пропусна сам срещу Цилер да донесе победата на Украйна.

Украйна – Германия 3:3

1:0 Ярмоленко (28)

2:0 Коноплянка (37)

2:1 Кроос (39)

3:1 Назаренко (45)

3:2 Ролфес (64)

3:3 Мюлер (77)

Украйна: Рибка, Бутко, Ракитский, Кухер, Селин, Тимошчук, Коноплянка (90-Федецки), Ярмоленко, Безус, Шевченко (67-Девич), Милевский

Германия: Цилер, Боатенг, Хумелс, Бадщубер, Аого, Кедира (46-Ролфес), Треш (46-Шюрле), Кроос (87-Л. Бендер), Йозил (66-Подолски), Гьотце (66-Мюлер), Гомес (83-Какау)